Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bir Çiftlikte Kaybolan Rolex’in Hikayesi

9 Temmuz 2024
Bir Çiftlikte Kaybolan Rolex’in Hikayesi
95 yaşındaki İngiliz çiftçi James Steele, 1970’lerde ineklerini beslerken kaybettiği Rolex’ini bir daha bulamadı. Ta ki geçtiğimiz haftalarda yeniden ortaya çıkana kadar.

Bugüne dek bir saatinizi kaybettiğiniz oldu mu? Umuyoruz ki başınıza böyle bir olay gelmemiştir, fakat saatinizi ya da başka bir değerli eşyanızı kaybettiyseniz birazdan okuyacaklarınız umudunuzu tazelemenize yardımcı olabilir. Çünkü 95 yaşındaki İngiliz çiftçi James Steele’in elli yıl önce kaybettiği Rolex, geçen haftalarda yeniden sahibiyle buluşturuldu.

BBC’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir habere göre, 95 yaşındaki İngiliz çiftçi James Steele 1974 yılında kaybettiği Rolex’ine kavuştu. Hikâye tam olarak şöyle: İngiliz çiftçi Steele, 1950’lerde henüz 20’li yaşlarının başındayken süt satarak kazandığı parayla kendisine bir Rolex Air-King alır. Bu gümüş saat için o zamanlar yaklaşık 100 İngiliz sterlini ödeyen Steele, saatini yıllar boyunca severek takar. Ta ki, 1974’e kadar. O sene, bir gün ineklerini sağarken Rolex’i bileğinden düşer. Saatini bileğinde fark edemeyen Steele, günlerce çiftliğin arazisinde Rolex’ini arasa da bir türlü bulamaz. İneklerden birinin saati otlarla birlikte yemiş olabileceğini düşünen İngiliz çiftçi, Rolex’inden umudunu keser.

Bir Çiftlikte Kaybolan Rolex’in Hikayesi
(Fotoğraf: Adele Steele’in izniyle)

Steele her ne kadar umudunu kesse de hayat bir tesadüfle saatini karşısına çıkardı, hem de elli yılın ardından. Kayıp Rolex’in bulunuş hikâyesi ise şöyle: Steele’in oğlu Andrew, henüz küçük bir çocukken arazilerindeki bir sedir ağacının altında eski bir madeni para bulur. Buldukları bu madeni paranın, İngilizlerin para sıkıntısı sebebiyle yaklaşık iki yüz yıl boyunca kullandıkları bir tür jeton olduğunu öğrenmesiyle Andrew’de yerel tarihe karşı büyük bir merak uyanır. Bu merak sayesinde geçtiğimiz haftalarda arazilerinde yaptıkları dedektörlü arama aileye kayıp Rolex’i geri getirdi. Topraklarında saklı olan kıymetli hazinelerin peşine düşen Andrew için dedektörle arama yapan ekip, eski bir saat buldu. Ekip, bu bozuk saati önemsemese de Andrew’in saati babasına götürmesiyle elli yıl önce kaybolan Rolex yıllar sonra yeniden sahibine kavuştu. İngiliz çiftçi, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen saatini ilk görüşte tanımış. Yıllar sonra saati bulduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen James Steele, saati bir hatıra olarak saklayacağını söylüyor.

Şu an çalışmayan saatin yüzü yeşil renge dönse de paslanmamış. Haberi duyduktan sonra aileyle iletişime geçen saat meraklıları olduğu gibi saati yeniden çalıştırmayı teklif edenler de olmuş. Aile saati şimdilerde bir hatıra olarak saklıyor. Saate henüz bir paha biçilmiş değil.

Bir Çiftlikte Kaybolan Rolex’in Hikayesi
(Fotoğraf: Adele Steele’in izniyle)

Uzun yıllar boyunca kayıp olan bu Rolex sahiden bir ineğinden midesinden geçti mi, yoksa arazinin topraklarına mı karıştı bilinmiyor. Ancak en ilginç kayıp saat hikâyelerinden biri olarak Saatolog sayfalarda kendine yer ediniyor. Bir yanıyla da yitirmek ve bulmaya dair ümitvar bir bakış açısı getiriyor.

Kaynaklar:

“Rolex ‘eaten by cow’ reappears after 50 years”

“He thought a cow ate his Rolex. It turned up five decades later”