İş Bankası Kampanyası

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Avangard, Brütalist: Audemars Piguet [Re]Master02

5 Haziran 2024
Avangard, Brütalist: Audemars Piguet [Re]Master02
Yeni Audemars Piguet [Re]Master02 bizleri, Royal Oak rüzgârlarının henüz esmeye başlamadığı 1960’lı yılların fütüristik bir AP modeline götürüyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrası, yuvarlak kasalı saatlerin gitgide popüler hale geldiği yıllardı. Ne var ki bu yıllarda Audemars Piguet’nin vitrininde dikdörtgen, asimetrik kasalarda üretilmiş fütüristik modeller de kendini gösteriyordu. Genellikle limitli sayıda üretilen bu saatlerden bazıları dönemin Brütalist mimari akımından ilham alıyordu: 1961’de üretilen Ref. 5159BA da Brütalizme övgü niteliğindeki bu modellerden biriydi. 27,5 mm çapında sarı altın kasada tasarlanan model yalnızca 7 adetle limitli üretilmişti. Saatin bugünlerde tarihin tozlu sayfalarından çıkmasının nedeni ise yeni Audemars Piguet [Re]Master02 modeline ilham veriyor olması.

Marka dört sene önce, 2020’de Audemars Piguet [Re]Master01 Selfwinding Chronograph’ı duyurmuştu. İlk [Re]Master01, 1943’te üretilen Art Deco estetik kodlarıyla tasarlanmış “Teardrop” modelini modern dokunuşlarla yeniden canlandırdı. Dört yıllık bir sessizliğin ardından duyurulan yeni Audemars Piguet [Re]Master02 ise yukarıdaki satırlarda bahsettiğimiz Ref. 5159BA’dan ilham alıyor. Audemars Piguet [Re]Master02, 250 adetle limitli bir seri.

Avangard, Brütalist: Audemars Piguet [Re]Master02
Audemars Piguet

41 mm çapındaki kasa, markanın geçtiğimiz aylarda ilk defa Selfwinding Flying Tourbillon Openworked modelinde kullandığı kum altını malzemesinden yapılmış. 30 metreye kadar suya dayanıklı. İlham aldığı model gibi keskin hatlarla tasarlanan model, selefinin aksine çok daha hacimli bir kasada üretilmiş.

Gelelim markanın ikonik “Bleu Nuit, Nuage 50” kadranına; gece mavisi rengindeki kadran yine kum altın malzemeden yapılmış çizgilerle 12 üçgen parçaya bölünerek tasarlanmış. Yalın kadranın ibreleri de aynı malzemeden üretilmiş, saat 3 pozisyonuna yakın bir pozisyona ise marka ismi yerleştirilmiş. Saat 12, 6 ve 9 pozisyonlarına dikkatlice bakıldığında kasa içine doğru gizli oyuklar fark ediliyor.

Audemars Piguet [Re]Master02
Audemars Piguet

Audemars Piguet [Re]Master02, 2,8 mm inceliğinde otomatik mekanizma kalibre 7129’a ev sahipliği yapıyor. Saatte 28.800 titreşim gücünde çalışan mekanizma, 52 saatlik güç rezervine sahip. Saatin açık kasa arkasında da asimetrik tasarıma uyum sağlayan detaylar kendini gösteriyor.