Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Aston Martin’in Yeni Bespoke Otomobili: V12 Speedster

9 Mayıs 2021
Aston Martin’in Yeni Bespoke Otomobili: V12 Speedster

Aston Martin’in yeni bespoke tasarımı, markanın meşhur modeli DBR1’in kişiselleştirilmiş versiyonu. V12 motoruyla donatılan bu yeni otomobil, içgüdüsel bir sürüş deneyimi sunmak için tasarlanmış.

Her otomobili el yapımı olan ve İngiliz estetiğini taşıyan Aston Martin, yeni otomobili V12 Speedster’ın detaylarını geçtiğimiz günlerde duyurdu. İngiliz lüks spor otomobil markası hem tasarım hem de teknik yanıyla zengin bir geçmişe sahip. 88 adetle limitli üretilecek olan Aston Martin V12 Speedster da, tasarım ve teknik yönünden markanın mirasını taşıyor. Her biri, birer koleksiyon parçası değerinde olacak bu otomobillerin taliplerinin yalnızca seçkin otomobil tutkunları ve koleksiyonerler olması bekleniyor.

Göz Alıcı Yeşil Tasarım

V12 Speedster’da Aston Martin Racing Green boyası Clubsport beyaz çizgili yuvarlak hatlarla bir araya getirilmiş. Benzer Aston Martin Racing Green sürücü ve yolcu kaskları şeffaf pencerelerin altında bulunurken som gümüş “kanat” rozetleri de bir taraftan parlıyor. V12 Speedster’ın açık kabinindeki parlak karbonfiber, Caithness yeşil deri ve saten gümüş alüminyum şalt sisteminin özenli tasarımı gerçek bir otomobil harikasına olan saygıyı vurguluyor. Aston Martin V12 Speedster’ın siyah saten 21 inç lastikleri, markanın gelişmiş boya merkezinde her biri 50 saatten fazla süren boyama işleminden geçmiş.

Skyfall Silver (yer aldığı “James Bond” filmine bir selam) ile tamamlanan ve bir savaşçı jetinden esinlenen omurga yapısı, sürücü ve yolcuyu birbirinden ayırıyor.

Bespoke V12 Speedster’ı Aston Martin Kreatif Direktörü Marek Reichman, şu sözlerle anlatıyor: “Duygu ve seçkinlik bu otomobilin merkezinde yer alıyor. V12 Speedster, nadir ve sıra dışı bir Aston Martin’in zarif biçiminden daha çok içgüdüsel bir sürüş deneyimi sunmak için tasarlandı.”

Aston Martin’in Yeni Bespoke Otomobili: V12 Speedster
Aston Martin’in Yeni Bespoke Otomobili: V12 Speedster

Teknik Özellikler

V12 Speedster, sadece olağanüstü DBR1’i değil, aynı zamanda 2013’te nefes kesici bir tasarım olarak tanıtılan CC100’ü de içeren bir mirasa zarif bir şekilde uyum sağlıyor. DBR1, hem 24 saatlik Le Mans hem de 1.000 km Nurburgring’in 1959 yarışlarında zafer kazanan ve bugüne kadar Aston Martin tarafından üretilen en başarılı yarış aracı.

Rekabetçi yarışlar için üretilmiş bir otomobil olmasına rağmen, DBR1 aynı zamanda markanın en tanınmış mirası olan DB yol otomobillerinden bazılarının da öncüsü oldu. Öyle ki DBR1’in tasarımı, markanın en güzel ve en zarif tasarımlarından biri olmaya devam ediyor. Modelin tarihteki başarıları da oldukça fazla: 1956’daki ilk çıkışından sonra DBR1, Spa Sportscar Race (1957, Tony Brooks) de dahil olmak üzere bir dizi ünlü zafer kaydetti. Goodwood Turist Ödülü (1959) ve Aston Martin’in Dünya Spor Otomobil Şampiyonası’na girmesiyle sonuçlanan ünlü Le Mans zaferi de ikonik modelin başarıları arasında. Bu kadar zengin ve önemli bir geçmişe sahip olan markanın, yeni V12 Speedster için özel bir isteğe bağlı olarak DBR1’i kişiselleştirmeyi seçmesi de bu sebeple şaşırtıcı değil.

Ayrıca bu yeni otomobilin kalbinde, Aston Martin’in şu anda ikonik olan, yaklaşık 700 PS ve 753 Nm güç üretebilen 5.2 litrelik V12 Twin-Turbo motorunun yüksek performanslı bir versiyonu yatıyor. Etkileyici bir performans ve tepki ile heyecan verici V12 ezgileri sunan motor, otomobilin arkasına monte edilmiş bir ZF 8 vitesli otomatik şanzımanla eşleştirilmiş.

Aston Martin’in Yeni Bespoke Otomobili: V12 Speedster
Aston Martin’in Yeni Bespoke Otomobili: V12 Speedster

Her biri şirketin Gaydon merkezinde el yapımı olarak üretilen otomobillerin sipariş alımları başladı. V12 Speedster’ın teslimatlarının 2021’in ortasında yapılması bekleniyor. Otomobilin öngörülen fiyatı 950.000 dolar, fakat V12 Speedster’ın ihtişamına bakıldığında bu fiyatın aşılması söz konusu.