Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

30’ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu

17 Mart 2021
30’ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu

Yeni duyurulan titanyum Longines BigEye Avigation, Heritage saatlerle ilgili yeni trendin bir ürünü: Orijinal modeli güncelleme.

Markaların arşivlerine dalıp bugünün teknolojisiyle güncelledikleri Heritage serilerine ait saatler, saatçiliğin son yıllarının gündem maddelerinden biri. Şimdilerde bir miktar azaldıysa da nostaljinin yükseldiği geçen yıllarda “Mad Men” gibi retro setli yapımların, modada eskiye dönüşün yükselişiyle kol kola ilerleyen “retro saatler” furyası, birçok saat markasının arşivinden tarihlerine damga vurmuş modelleri bulup çıkarmasına neden oldu. Bu saatler, tasarım açısından orijinal modele sadık kalırken mekanizma özellikleri ve teknolojileri açısından günümüzün yeniliklerine adapte ediliyorlardı.

1832 doğumlu Longines‘in ise bu trende dahil edilmekle birlikte biraz daha özel bir konumu var. Marka, koleksiyon ailesinin önemli bir parçası olan Heritage serisini henüz 2001’de duyurmuştu. O günden bu yana güçlenen serinin son üyesi ise geçen yıl duyurulan ve 1947’de Fransız Donanması için üretilmiş bir saatten esinlenilen Longines Heritage Military Marine Nationale‘dı.

30'Ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu
30’Ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu

Marka geçtiğimiz günlerde yine tarihinde önemli bir yeri olan havacılık saatlerinden Longines BigEye Avigation modelinin ilk titanyum versiyonunu duyurdu. Adındaki “avigation”, havacılık anlamına gelen “aviation” ve navigasyon anlamında gelen “navigation”ın birleşiminden geliyor. BigEye isminin nedeni ise saatin 3 yönündeki büyük 30 dakikalık sayaç.

30'Ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu
1930’Lara Ait Orijinal Bigeye Modeli

İlk titanyum versiyon, 30’ların tasarımına sahip bir kronograftan yola çıksa da tam anlamıyla bir “yeniden üretim” değil; 30’lardaki saatle aynı görünümü taşıyan siyah kadranlı çelik model; yani yeni modelin önceki versiyonu, GPHG‘de “Revival” ödülünü alan, 2017 üretimi Longines Aviation BigEye‘dı.

30'Ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu
30’Ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu

Yeni model ise, 41 mm titanyum kasası, gölgeli ve taneli petrol mavisi kadranı, kasa arkasındaki 1930’lara ait bir uçağın gravürü ile orijinale bağlı kalan değil, ondan esinlenerek yeni bir saat olarak ortaya çıkan bir model olarak karşımıza çıkıyor.

30'Ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu
30’Ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu

Bir pilot saati olduğu için SuperLuminova ile kaplanmış okunaklı indekslere, yansıma önleyici safir cama, büyük kurma koluna sahip saatin kolonlu çark mekanizması (L688) ile manyetik alanlara daha fazla direnç sağlayan silikon pandülü dikkat çekici. Saatin petrol mavisi kadranında 9 yönünde bir saniye alt kadranı, 6 yönünde 12 ibrelik bir saat sayacı ve saat 3 yönünde 30 dakikalık büyük bir sayaç bulunuyor. Eskitilerek vintage görünümü verilmiş kayış da Heritage görünümü destekliyor.

30'Ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu
30’Ların Pilot Saatine Titanyum Yorumu

1930’ların Longines Aviation BigEye modeliyle ilgili en ilginç bilgi ise, markanın şu an arşivinde bulunan saatin bir koleksiyoner tarafından satın alınıp markaya verilmiş olması. Öncesinde Longines Müzesi‘nde bir örneği bulunmuyormuş. Orijinal saatin tam olarak ne zaman çıktığı, prototipinin olup olmadığı ise bilinmiyor konuyla ilgili haber yapan bazı kaynaklara göre. Şimdi ise bu orijinal saatin hem bir yeniden üretim versiyonu, hem de geliştirilmiş bir titanyum versiyonu var. Yani markanın Heritage serisi, BigEye modeli için görevini başarıyla tamamladı.