Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Yeni Bölüm Başlıyor: Okyanus Atıklarından Renkli Kadran

31 Ağustos 2021
Yeni Bölüm Başlıyor: Okyanus Atıklarından Renkli Kadran

Oris, okyanusları koruma misyonunda yeni bölümü, okyanus atıklarından ürettiği ve her biri eşsiz Aquis Date Upcycle’lara ayırıyor.

Yüksek saatçiliğin bu yılki en önemli gündem maddesi, sürdürülebilirlik oldu. 2018’de H. Moser & Cie.’nin soruna dikkat çekmek için gerçek yeşilliklerle kapladığı saatinden bugüne birçok adım atıldı; buna rağmen yolun başında olduğumuz söylenebilir: Başlatılan hareketi daha pek çok saat markası takip edecektir.

Yeni Bölüm Başlıyor: Okyanus Atıklarından Renkli Kadran
Oris Aquis Date Upcycle 01 733 7770 4150-Set Ve 01 733 7766 4150-Set

Tom Ford’un okyanus atıklarından dönüştürdüğü ve “her bir saatte 35 pet şişenin kullanıldığı” 002 Ocean Plastic Timepiece’ini Ulysse Nardin’in balık ağlarından dönüştürdüğü Diver Net’i izlemiş, bu yılın Watches and Wonders Fuarı’nda da Panerai liderliği göğüslemişti: Panerai tüm kampanyasını sürdürülebilirlik üzerine kurarken duyurduğu Submersible eLAB-ID PAM01225, yüzde 98,6’sı ileri dönüştürülmüş bir saat olmasıyla rekor kırmıştı, ki şimdilik bu rekoru ileriye taşımanın kolay olmayacağını öngörebiliriz.

Panerai’nin ilgili saati anlattığımız yazımızda istatistiklerden söz etmiştik. Okyanuslarda 7 trilyon parça plastik atık var, bunlardan 269 bini yüzeyde; BM Environment’a göre her yıl da 13 milyon ton plastik atık okyanuslara sızıyor; bu da dakikada bir kamyon yükü anlamına gelir. Ve tüm bu plastiğin bugüne dek yalnızda yüzde 9’u dönüştürülebilmiş.

Bu soruna çare arayan saat markalarından biri de, Oris. Marka, alametifarikası olan dalış saatlerini geri dönüştürülmüş pet plastikten yaptığı renkli kadranlı Aquia Date Upcycle olarak Cenevre Saat Günleri kapsamında duyurdu. Öncelikle söylemeliyiz ki, marka, pet şişelerden tasarladığı renkli kadranlarıyla tasarım açısından gerçekten iyi iş çıkarmış. Saatler Türkiye’ye geldiğinde denemek için sabırsızlanıyoruz. İkincisi ise, dalış saatleriyle ünlü bir markanın okyanusları korumak istemesi, onun misyonuna duyduğu bağlılığı göstermesi açısından da önemli.

Yeni Bölüm Başlıyor: Okyanus Atıklarından Renkli Kadran
Oris’In Küresel Ortakları Ve Tedarikçileriyle Birlikte Katıldığı Dünya Temizlik Günü’Nden Bir Kare.

Upcycle, markanın çevre konusundaki ilk adımı değil. Oris, okyanus koruma misyonuyla hareket eden kuruluşlarla, birkaç yıl önce fon ve farkındalık yaratma çalışmaları konusunda işbirliği yapmaya başlamış ve tüm bu çalışmalarını “Change for the Better” [Daha iyisi için değiş(im)] mottosu altında toplamıştı. Örneğin plastik atıkların okyanusa ulaşmasını önlemek için tasarlanmış bir yüzer platform geliştiren Everwave, markanın işbirliği yaptığı kuruluşlar arasında. Yine bağımsız iklim eylemi uzmanları ClimatePartner, Oris’in iklim nötr olduğunu resmi olarak onayladı. Bunun sonucunda Oris, karbon emisyonunu azaltmak ve sürdürülebilir davranmak için kolları daha da sıvadı, buna da “Yeni bölüm” adını verdiği bir dizi stratejiyle hayata geçirecek.

İlk aşama olan Upcycle saatleri üretmek için Oris, birkaç yıldır olduğu gibi küresel ortakları ve tedarikçileriyle birlikte Dünya Temizlik Günü’ne katılmış. Üç ayda bir yapılan temizlikler için #tide, markaya özel ve geri dönüştürülmüş okyanus atıklarından “temizlik torbaları” üretmiş. Bu arada #tide İsviçre merkezli bir başka kuruluş; yüzde yüz okyanusa bağlı plastiği birinci sınıf hammaddelere dönüştürmesiyle tanınıyor. BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne bağlı #tide, bugüne dek 15 milyon pet plastik şişenin okyanusa girmesini önlemiş. Geri dönüşümde işlenmemiş plastik üretiminde kullanılan enerjiden yüzde 52 tasarruf etmesi ve yüzde 79 daha az sera gazı emisyonuna neden olması da diğer yüz akı istatistikleri. #tide’ın ürettiği; fincanlarda, spor salonu zeminlerinde gördüğümüz plastikler tekrar tekrar dönüştürülebilir durumda. Oris de #tide’la birlikte farkındalık yaratmayı ve karbon ayak izini azaltmayı umuyor.

Yeni Bölüm Başlıyor: Okyanus Atıklarından Renkli Kadran
Yeni Bölüm Başlıyor: Okyanus Atıklarından Renkli Kadran

Bu, harika görünen saatlere dönecek olursak; daha önce de söylediğimiz gibi her iki saatin kadranı da okyanustaki plastik atıkların dönüştürülmesiyle meydana getirilmiş, bu sebeple her saatin desenleri kendine özgü olacak. 41,5 ve 36,5 mm kasa seçenekleri varsa da, her boyutta saat üretilebileceği belirtilmiş. Paslanmaz çelik kasaya, çizilmeye dayanıklı gri seramik parçaya sahip, tek yönlü bezeli olan saatte otomatik bir mekanizma bulunuyor. Her bir saat, sürdürülebilir ve geri dönüştürülmüş kâğıttan gri sunum kutusunda gelirken markanın, şimdilik 88 adet olan saatlerin sahiplerinden beklentisi, okyanusları koruma görevinde yanlarında yer almaları.