Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri

28 Mart 2024
Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri
Bir ay gibi kısa bir süre kalan bayram tatili için kolayca program yapabileceğiniz ve mevsiminde keşfedeceğiniz, vizesiz tatil için en iyi destinasyonlar…

Güney Kore

Güney Kore, son yıllarda gelişen popüler kültürü ve turistik aktiviteleriyle tüm dünyanın ilgisini çeken cazibe merkezlerinden. Türk Havayolları ile İstanbul’dan yaklaşık on saatlik direkt uçuşla ulaşabileceğiniz ve vizesiz giriş yapabileceğiniz ülkenin başkenti Seul, renkli yaşam tarzı ve sıradışı mutfağıyla keşfe dayalı, vizesiz tatil için pek çok deneyim sunuyor. Üstelik ülke mevsimsel olarak kiraz festivallerinin düzenlendiği çok güzel bir mevsimi yaşıyor. Seul’ün en ilgi çekici yönlerinden biri, aynı zamanda dünyanın teknoloji merkezleri arasında yer alan ülkenin modern yüzünü yansıtan dev gökdelenleri, fütüristik binaları ve tasarım merkezlerini Budist tapınakları ve tarihi saraylarla birleştiren kozmopolit bir yapıya sahip olması. Örneğin fütüristik mimarisi ve çatısındaki yemyeşil parkıyla dikkat çeken Dongdaemun Design Plaza’yı gezdikten sonra 7 bin odalı tarihi Gyeongbokgung Sarayı’nı ve kadim çam ağaçlarıyla çevrili ünlü Jogyesa Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Kore mutfağı ise Uzakdoğu lezzetlerini sevenleri baştan çıkaracak tatlarıyla mutlaka keşfedilmeli. Şansınız olursa tüm dünyayı kasıp kavuran Kore pop’unu tanımanıza yardımcı olacak bir konseri ya da gece kulübünü programınıza alın.

Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri
Vizesiz Tatil

Cape Town

Son dönemde dünyaca ünlü seyahat dergileri tarafından yedi yıl üst üste dünyanın en iyi tatil destinasyonu seçilen Cape Town, Türk Havayolları’nın İstanbul’dan 11 saatlik direkt uçuşuyla kolayca ulaşabileceğiniz ve sadece pasaportunuzu göstererek giriş yapabileceğiniz Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden biri. Nisan ayında sonbaharın ilk günlerini yaşayan Cape Town’da eşsiz doğal güzelliklerin yanı sıra tasarım, sanat ve gastronomi de zirve yapmış durumda. Bu güneşli şehri ziyaret edenler mutlaka teleferikle Masa Dağı’na çıkmalı, kıtanın en güney ucu olarak bilinen Ümit Burnu’nu görmeli, Boulders Beach’de Afrika penguenlerini fotoğraflamalı ve üzüm bağlarıyla ünlü Cape Winelands bölgesinde şarap tadımlarının keyfini çıkartmalı. Şehrin kalbini oluşturan Victoria & Alfred Limanı kafeleri, restoranları ve alışveriş merkezleriyle tam bir cazibe noktası. Zeitz Musuem ve Southern Guild sanat galerisi ise Afrika sanatının en iyi sergilerini görebileceğiniz vizesiz tatil adreslerinden.

Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri
Vizesiz Tatil

Singapur

Asya’nın en güzel ülkelerinden biri olan Singapur, Nisan ayında yağışların olmadığı, nem oranının düştüğü ve sıcaklıkların bunaltmadığı bir mevsim yaşıyor. Türk Havayolları’nın İstanbul’dan onbir saatlik direkt uçuşuyla ulaşabileceğiniz ve vizesiz olarak giriş yapabileceğiniz ülke, uzun yıllar sömürgesi olduğu İngiltere’den miras kolonyal mimarisini Uzakdoğu’nun mistik atmosferiyle birleştirerek ziyaretçilerine egzotik deneyimler sunuyor. Singapur her şeyden önce muhteşem bahçeleri, orkide plantasyonları ve moda deneyimleriyle dikkat çekiyor. Güneydoğu Asya’daki en önemli sanat koleksiyonunu barındıran National Gallery ve Gardens by the Bay mutlaka görülmeli. Singapur, Malay dilinde “aslan şehri” anlamına geliyor.

Şehrin simgelerinden Merlion Heykeli de yarı balık yarı aslan görünümüyle içinde bulunduğu Merlion Parkı ile birlikte fotoğraflayabileceğiniz yerlerden. Şehrin en eski tapınağı Tianfu ve UNESCO Dünya Mirası ilan edilen Singapur Botanik Bahçeleri, ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Çocuklu aileler özellikle gececil hayvanları görebilecekleri gece safarileriyle ünlü olan Singapur Hayvanat Bahçesi’ne bilet almalı.

Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri
Vizesiz Tatil

Makedonya

Türkiye’den fazla uzaklaşmadan keyifli ve kısa bir bayram kaçamağı yaşamak isteyenler Balkanlar’ın özel adreslerinden biri olan Makedonya vizesiz tatil adreslerinden biri. Türk Havayolları’nın İstanbul’dan bir buçuk saatlik direkt uçuşuyla seyahat edebileceğiniz, vize gerektirmeyen Üsküp, gezinizin merkezini oluşturabilir. Hafif yağışlı bu mevsimde tarih tutkunları Roma ve Osmanlı’dan kalma eserleri görebilecekleri şehir turlarına katılabilir. Üsküp Kalesi, Makedonya Meydanı ve Taş Köprü, bunlar arasında başı çeker. Vardar Nehri kıyısındaki Makedonya Meydanı, şehirdeki en iyi kafelerin, restoranların ve butiklerin yer aldığı adres olarak sıklıkla vakit geçirebileceğiniz yerlerden. Meydandaki çok sayıda bar, gece kulübü, pub ve özellikle caz kulübü kaliteli bir gece hayatı vaat eder. Bu arada meşhur Türk çarşısını gezmeyi de ihmal etmeyin.

Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri
Vizesiz Tatil

Japonya

2024 yılının tüm dünyada en popüler tatil destinasyonları arasında yer alan ve bir diğer vizesiz tatil destinasyonu olan Japonya, Nisan ayında bambaşka bir havaya bürünür. Kiraz ağaçlarının çiçek açmasıyla muhteşem manzaralar yaşanan ülkede her yıl 4-15 Nisan arasında Kiraz Çiçeği Festivali düzenlenir. Bu doğa şaheseri etkinliği kaçırmak istemeyenler Türk Havayolları’nın İstanbul’dan 11 saat 20 dakikalık direkt uçuşuyla Tokyo’ya ulaşabilir ve vizesiz olarak ülkeye girebilir. Japonya’da tabii ki yapılacak çok şey var ancak kısıtlı vaktinizde en önemlisi Tokyo ve Kyoto’yu keşfetmek olacaktır. Eski başkent Kyoto kadim Japon geleneklerini, geleneksel el sanatlarını ve geyşa kültürünü en iyi deneyimleyebileceğiniz şehir. Tokyo’da ise sayısız önemli müze, galeri, tapınak ve park bulunuyor. Ama mutlaka yapmanız gereken, geleneksel bir çay seremonisine katılmak ve dünyada en çok Michelin yıldızlı restoran barındıran şehirlerden biri olan Tokyo’nun gastronomi sahnesini keşfetmek olacaktır. Bir doğa şaheseri olan Fuji Dağı’na günübirlik bir gezi için vakit ayırmayı da ihmal etmeyin.  

Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri
Vizesiz Tatil

Seyşeller

Hint Okyanusu’nun büyülü takımadalarından Seyşeller’i ziyaret etmek için en güzel dönemler Nisan ve Mayıs aylarıdır. Yağmur ve rüzgarın bölgeyi terk ettiği bu mevsimde denizin ve güneşin tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Türk Havayolları’nın İstanbul’dan sekiz saatlik direkt uçuşuyla başkent Mahe’ye kolayca ulaşabilir ve vizeye ihtiyaç duymadan ülkeye giriş yapabilirsiniz. Mahe’de kalmak isteyenler pek çok lüks resort bulabilir. Ancak Seyşeller’deki irili ufaklı özel adalardan birinde kalmak da keyifli ve sakin bir tercih olacaktır. Seyşeller tatiliniz çoğunlukla plajda geçecek olsa da mutlaka yapmanızı tavsiye edeceğimiz aktiviteler şöyle: Kreol mutfağını deneyin; dev kara kaplumbağalarını görebileceğiniz aktivitelere katılın; Instagram favorisi La Digue adasını ve meşhur Anse Source d’Argent plajını keşfedin; Hint Okyanusu’nun en eski restoranı olan tarihi Marie Antoinette’de yemek yiyin; adanın dünyaca ünlü romlarını tatmak için bir üretici ziyareti gerçekleştirin.

Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri
Vizesiz Tatil

Bali

Asya tutkunları hem deniz hem de kültür tarihi arayışındaysa Endonezya’nın Bali adası, kapıda vize alarak giriş yapabilecekleri vizesiz tatil için en güzel seçeneklerden. Türk Havayolları’nın İstanbul’dan 12 saatlik direkt uçuşuyla ulaşabileceğiniz Denpasar’dan kalacağınız bölgeye ulaşım da oldukça kolay. Üstelik Bali’yi ziyaret etmek için en doğru zamandasınız. Bali, yemyeşil pirinç tarlaları, güçlü yanardağları, bozulmamış plajları ve destansı şelaleleriyle ünlüdür. Tüm bunları görmeyi planlayarak çıkacağınız tatilde konaklama için birbirinden keyifli pek çok bölge bulunuyor. İlk kez gidiyorsanız ve plaj tatili arıyorsanız Uluwatu ve sörf yapmak istiyorsanız Canggu ideal seçenekler arasında. Her iki bölgede de kaliteli oteller ve resort’lar bulmak mümkün. Ancak adanın kalbini ve kültürünü keşfetmek istiyorsanız Ubud mutlaka planlarınız arasında olmalı. Pirinç tarlalarını, şelaleleri ve volkanları keşfedebileceğiniz Ubud aynı zamanda spiritüel deneyimler arayanlar için yoga, meditasyon ve wellness otelleriyle ünlü.

Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri
Vizesiz Tatil

Viktorya Şelalesi

Dünyanın doğa harikalarından biri olan Viktorya Şelalesi, Nisan ayında en fazla suyu barındırır. Coşkuyla akan şelalenin üzerinde oluşan gökkuşakları ve hepsini çevreleyen doğa parklarıyla bu bölge başlı başına bir tatil destinasyonu. Şelaleyi hem Zambiya’dan hem de Zimwabwe’den görebilirsiniz; ancak daha iyi bir deneyim için tavsiyemiz Zimbabwe olacaktır. Zimbabwe, Afrika kıtasının en az keşfedilen ülkelerinden biri olaral el değmemiş yaban hayatıyla eşsiz bir safari seyahati imkanı da sunuyor. Türk Havayolları’nın İstanbul’dan 9 saatlik direkt uçuşuyla vizesiz olarak Güney Afrika’nın Johannesburg şehrine seyahat edebilir, oradan bir buçuk saatlik yerel uçuşla Zimbabwe’ye ulaşarak yine vizesiz olarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Zimbabwe’de önce Mana Pools ya da Hwange milli parklarında birkaç gün safari yapabilir ve sonrasında kısa bir iç hat uçuşuyla Viktorya Şelalesi’ne geçebilirsiniz.

Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri
Vizesiz Tatil

Fas

Vizesiz tatil için kolayca ulaşabileceğiniz ve hızlı bir hazırlıkla son derece renkli ve keyifli bir bayram tatili yapabileceğiniz destinasyonlardan biri de Fas. Türk Havayolları’nın İstanbul’dan dört saatlik direkt uçuşuyla seyahat edebileceğiniz Marakeş, başlangıç noktanız olabilir. Bu egzotik şehri tanımak için en az üç gün ayırmanızı öneririz. Marakeş’in ardından kara yoluyla dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahra’ya uzanabilir ve bir çadır kampta kalarak çölün tüm güzelliklerini yaşayabilirsiniz. Birkaç gün sürecek bu uzun yolculuğu yapmak istemeyenler Marakeş’e 45 dakika uzaklıktaki Agafay çölünü deneyebilir; ancak Agafay’ın kum değil, kayalık bir çöl olduğunu belirtelim. Daha fazla vakti olanlar tarihi Fez şehrini ziyaret edebilir ya da arka arkaya şık otellerin açıldığı, ülkenin Atlas Okyanusu kıyılarında deniz keyfi yapabilir. Bu arada Marakeş şehrini keşfederken Atlas Dağları’nı görmeyi ihmal etmeyin ve irili ufaklı köy evlerinde ülkenin insanını, yaşam tarzını ve mutfak kültürünü deneyimleyin.

Vizesiz Tatilin Büyülü Adresleri
Vizesiz Tatil