Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sizin Maldiv Adanız Hangisi?

19 Şubat 2024
Sizin Maldiv Adanız Hangisi?
Maldivler’de turizme açık olan her ada farklı bir deneyim vaat ediyor.

İçinden geçtiğimiz günler güneşli bir Maldiv tatili için en doğru zaman. Peki, sadece 200’e yakın adası turizme açık olan Maldivler’de sizin için en doğru ada hangisi? İşte çocuklu ailelerden romantiklere, balayı çiftlerinden arkadaş gruplarına, kutlama yapmak isteyenlerden dalış peşinde koşanlara en doğru Maldiv adasını seçmenize yardımcı olacak bir rehber…

Sağlıklı Yaşam Tutkunları

Maldivler, izole lokasyonu ve sakin doğası gereği wellness konseptli tatiller için sıklıkla tercih ediliyor ve artık dünyadaki bu artan ihtiyaç için özel oteller dahi açılıyor. İşte bunlardan biri de Joali. Bir Türk markası olan Joali, açıldığı günden beri Maldivler’in en çok konuşulan otelleri arasında yer aldı. A’dan Z’ye tüm lüks detayların incelikle harmanlandığı, sanata ve gastronomiye ağırlık veren Joali Maldives’in ardından geçen yıl kapılarını açan Joali Being, Maldivler’in bir wellness oteli olarak sağlıklı beslenmeden egzersize, masaj terapilerine kadar misafirleri stres ve toksinlerden arındırmayı hedefliyor. South Male atolünde kristal sularla çevrili 33 su üstü villasıyla COMO Cocoa Island wellness konseptiyle dikkat çeken bir başka Maldiv resort’u. COMO markasının Bali’deki otellerinden aşina olduğumuz eşsiz spa ve wellness hizmetleri burada da karşımıza çıkıyor. Bu arada COMO Cocoa Island’da kalmaya karar verirseniz, tasarımlarıyla Maldivler’in “dhoni” adı verilen geleneksel balıkçı teknelerini andıran su üstü süitlerini tercih etmenizi öneririz.

Maldiv
Maldiv

Tasarım Meraklıları

The Ritz-Carlton Maldives, kısa süre önce turizme açılan Fari Adası’nda geçtiğimiz yıl hizmet vermeye başladığından beri sıradışı mimarisi ve tasarımıyla beğeni topluyor. Henüz el değmemiş diyebileceğimiz Fari adasının eşsiz doğasıyla uyumlu havuzlu villalar ve ortak yaşam alanlarında, okyanusun dalgalarına ithafen dairesel tasarımlara ağırlık veriliyor. St Regis Maldives Vommuli Resort ise kumsalların ekosisteminden ilham alan tasarımıyla özellikle de hayalet yengeci andıran ana binasıyla egzotik bir örnek oluşturuyor.

Maldiv
Maldiv

Sürdürülebilirliği Önemseyenler

Ekolojik yaşamı ve sürdürülebilirliği merkezine alan turizm işletmeleri, özellikle Z kuşağının dikkate aldığı değerlerin başında geliyor. Bilinçli gezginler kalacakları otelin doğayı koruduğundan ve bunun için mümkün olabilecek her tür yöntem ve teknolojiden yararlandığından emin olmak istiyor. Fari adasının iki resort’undan biri olan Patina Maldives, son yıllarda açılışını kutlayan bu anlamdaki en iyi örneklerden biri. Sıfır atık mutfaklardan deniz plastiğinin geri dönüşümüne, yeni nesillerin çevreye saygı duymasını sağlamak için çocuklara serbest dalış dersleri sunmaya kadar doğal güzelliklerin sürekliliğini korumak için hareket ediyor. Kuzey Malé Atolü’ndeki özel Lankanfushi adasında yer alan Gili Lankanfushi ise eşsiz bir deniz yaşamıyla çevrili ve bu güzellikleri korumak için muazzam bir atık tesisini bünyesinde barındırıyor.

Sizin Maldiv Adanız Hangisi?
Maldiv

Çocuklarla Seyahat Edenler

Maldivler’de çocuklu bir seyahat hem çok kolay hem de zaman zaman zorlayıcı olabilir. Bazı adalar romantik çiftlere hitap edebilmek için çocuk kabul etmezken çocuklara hoş geldin diyenler bunun için gerekli donanım konusunda eksiklik gösterebilir. Tabii çocuklarınızla birlikte harika bir aile tatili geçirebileceğiniz pek çok resort da mevcut. Sirru Fen Fushi adasındaki Fairmont Maldives ve Shaviyani atolündeki JW Maldives bu anlamda tercih sebebi olabilecek otellerden. Takımadaların en güzel lokasyonlarında tesisleri bulunan her iki resort ödüllü Kids Club’larında hem çocukları mutlu edecek aktiviteleri hem de mimari panlamaları ve konumlandırmalarıyla çocuk dostu oteller arasında öne çıkıyor.

Sizin Maldiv Adanız Hangisi?

Balayına Çıkanlar

Cennet misali Maldivler şüphesiz dünyanın bir numaralı balayı destinasyonları arasında başı çekiyor. Yılın her mevsiminde ziyaret edilebilen tropikal adalarda gün doğumları, gün batımları, ipeksi kumsallar ve özellikle su üstü villaları eşsiz bir romantizm vaat ederken izole konumuyla çoğu Maldiv adası balayı için tercih edilebilir. Favorilerimize gelince… Dünyaca ünlü lüks otel markaları One & Only Reethi Rah ve Cheval Blanc Randheli, herkesten ve her şeyden uzakta kusursuz bir hizmet sunan yeni seçeneklerden Raffles Maldives, yalın ayak lüksün ve sürdürülebilirliğin değerli markalarından Soneva Jani ve önümüzdeki ay açılacak olan 14 villalı Soneva Secret ve bir dünya klasiği olarak Four Seasons Kuda Huaara, takımadalarda balayı için en iyi ve en romantik adresler arasında.

Maldiv
Maldiv

Dalış Yapmak İsteyenler

Mercan resifleriyle çevrili Maldiv takımadaları su altının eşsiz dünyasını keşfetmek isteyenlerin her daim radarında yer alıyor. Dalış tutkunları sık sık bölgeye akın ederken şnorkel ve diğer su sporlarıyla resiflerdeki yaşamı keşfetmek isteyenler de Maldivleri planları arasına alıyor. Four Seasons Resort Maldives at Landaa Giraavaru UNESCO Dünya Biyosfer Rezervi olarak ilan edilen Baa atolündeki konumuyla en muhteşem dalış deneyimini vaat ederken bir başka kıdemli Maldiv resort’u olan Baros Maldives etrafını çevreleyen el değmemiş resifleriyle nefes kesen bir sualtı deneyimi sunuyor ve dalışçıların cenneti olarak lanse ediliyor. Dünyaca ünlü mimar Yuji Yamazaki tarafından tasarlanan Hurawalhi Island Resort ise köpekbalıkları, vatozlar, manta vatozları ve yeşil kaplumbağaların bulunduğu 60’tan fazla dalış alanıyla çevrili çok özel bir macera destinasyonu.

Maldiv
Maldiv

Davet Vermek İsteyenler

Maldivler özel kutlamalar, düğün davetleri ve renkli partiler için seçim yapabileceğiniz büyülü ada resort’larıyla dolu. Ancak unutulmaz anlar yaşamanız ve kişiye özel hizmet alabilmeniz için tamamen kiralayabileceğiniz küçük ölçekli otelleri tercih etmenizde fayda var. Böylece otelde sizden başka misafir olmaz ve eşsiz turkuaz güzellikleri sadece dostlarınız ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Bunlardan biri olan Velaa Private Island, eşsiz Noonu atolünde sadece 43 villadan oluşuyor ve arkadaş gruplarına kiralanabiliyor. Sıra dışı mimarisiyle de beğeni toplayan resort’un ödüllü mutfağı kutlama ve davetlerinizi uzun yıllar konuşulacak bir deneyime dönüştürebilir. Lhaviyani atolündeki Kudadoo Maldives Private Island ise her şey dahil sisteminin uygulandığı 15 villalı bir resort ve aynı zamanda Maldivler’de tamamen güneş enerjisi kullanan tek işletme. Yine bir Yuji Yamazaki tasarımı olarak Hint Okyanusu’nda yükselen Kudadoo Maldives Private Island, fine dining seçenekleriyle de misafirlerini büyülüyor.

Maldiv
Maldiv