Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Yunanistan’ın Keşfedilmeyi Bekleyen 3 Adası

2 Temmuz 2023
Yunanistan’ın Keşfedilmeyi Bekleyen 3 Adası

9 günlük bayram tatilini geride bıraktık. Sıcak hava dalgasına paralel uzanan bu 9 günü kimimiz Ege ve Akdeniz kıyılarına nüfuz eden kalabalıktan uzak bir şekilde şehirde, kimimiz de bu sıcak denizlere inme politikasıyla deniz kenarında geçirdik. Malum, tatil anlayışı o kadar göreceli bir kavram ki, ana akıma uymak da bir tercih, kalabalıklardan uzaklaşıp kendi kabuğunuza çekilmek de… Hal böyle olunca sosyal medyada trending topic haline gelen beach’ler ve telefon sinyallerinin sıfıra düştüğü koylar arasında tercih yapmak gerekiyor. Biz bu sefer yönümüzü Ege’ye, sinyal sesinden sonra mesaj bırakılmak üzere sessizliğe bürünen koylara çevirdik. Yaz aylarında pratik kaçamaklar için vazgeçilmez destinasyonlardan Yunanistan’da kendimize 3 ada belirledik: Zakynthos, Folegandros, Kythira. Birbirinden eşsiz koylarıyla, mavinin farklı tonlarına ev sahipliği yapan bu üç destinasyon, yaz aylarında keşfedilmemiş duraklarda dinginliğin tadını çıkartmak isteyenler için tavsiyemiz.

Folegandros

Yunanistan'In Keşfedilmeyi Bekleyen 3 Adası
Yunanistan Adaları

Ege Denizi’nde Mikonos, Sikinos, Anafi gibi turist cenneti adalarla birlikte Kiklades takım adaları arasında yer alan Folegandros, küçük yüzölçümü ve yaklaşık 1400 kişilik nüfusuyla Ege’nin henüz keşfedilmemiş duraklarından birisi. Ada üzerinde herhangi bir havalimanı bulunmadığı için sadece deniz yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. Folegandros, bu özelliği ve şehir merkezine araçla girilemeyen bir ada olmasıyla gerçek anlamda bir Yunan adası ruhunu yansıtıyor.

Adanın Yunan kültürünü yansıtan peyzajı, küçük meydanları ve 3 ayrı bölgesi, birbirinden ilgi çekici lokal, artisanal dükkanlara ve tavernalara, restoranlara ev sahipliği yapıyor. Chora bölgesi, adanın merkezi ve bu bölgenin hemen ilerisinde, yürüyerek çıkabileceğiniz Panagia kilisesi yer alıyor. Folegandros’un eşsiz manzarasını buradan izlemek, sakin bir günbatımı izlemek isteyenlere ilk önerimiz.

Ege Denizi’nin en büyüleyici noktalarından biri diyebileceğimiz Kartego Beach, Folegandros’un en güzel koylarından biri. Güneşin ve Ege Denizi’nin tadını burada çıkartabilir, ya da minik bir tekne kiralayarak ada etrafında yer alan koyları ziyaret edebilirsiniz.

Zakynthos

Yunanistan'In Keşfedilmeyi Bekleyen 3 Adası
Yunanistan Adaları

Yunanistan’ın İyonya kıyılarında, İtalya açıklarına yakın bir noktada yer alan Zakynthos, İyon Adaları grubunda, bölgenin en büyük üçüncü adası. 123 kilometre sahil şeridine sahip ve bu şerit, birbirinden büyüleyici koylara, manzaralara sahip. Adanın büyük yüzölçümü sayesinde bir havalimanı mevcut. Atina aktarmalı uçuşlarla adaya rahatça ulaşılabiliyor. Adanın konumundan dolayı İtalyan turistlerin ağırlıkta olduğu bir kalabalığı var. Ada, bu yüzden daha turistik ve daha dingin bölgeleriyle ikiye ayrılıyor.

Adanın en turistik noktası, Türk bir tütün gemisinin batık kalıntılarının yer aldığı, sadece deniz yoluyla ulaşılabilen Navagio Beach. Adanın etrafını çevreleyen kükürtlü sudan ötürü rengi göz kamaştırıcı bir hal alan sahil, kara yoluyla ulaşılabilen manzara noktası ve sadece deniz yoluyla ulaşılabilen plajıyla, gerçekten görülmeye değer.

Ada etrafında kiralanabilen sürat tekneleri ve yelkenlilerle bu geniş sahil şeridini dilediğiniz gibi gezebiliyorsunuz. Kendine ait bir belediyeye sahip olan adaya özgü bu kural, sahil şeridini keşfedilebilir kılıyor. Adanın en az kalabalık ve belki de en güzel suya sahip noktası ise Limnionas Beach. Beyaz volkanik kayalıkların üzerinde güneşlenebildiğiniz, turkuaz suların hemen kenarında uzanıp sessizliğin tadını çıkartabildiğiniz bu durak, listenizde mutlaka yer almalı.

Kythira

Yunanistan'In Keşfedilmeyi Bekleyen 3 Adası
Yunanistan Adaları

Peloponnese yarımadasının hemen güney ucunda yer alan Kythira, küçük yüzölçümü ve yaklaşık 4.000 kişilik nüfusuyla kalabalıktan uzak, dingin bir Yunan kaçamağı için ideal duraklardan. Adada havalimanı bulunuyor ve Atina aktarmalı uçuşlar sayesinde Kythira daha da ulaşılabilir bir destinasyon haline geliyor. Ancak buna rağmen ada hala sessiz, sakin halini koruyor.

Folegandros gibi, Kythira’nın da merkezinin adı Chora! Bölgenin şahane bir manzarası, kültüre özgü beyaz Yunan evleri ve eski sokakları var. Şehir merkezinde kalmak bile dingin bir tatil geçirmenize fırsat sağlıyor diyebiliriz. Şehir meydanında yer alan lokal duraklar, lezzetli atıştırmalıklar sunuyor. Merkezin hemen yanında yer alan kaleden manzaraya göz atmanızı öneririz.

Mylopotamos köyünde yer alan şelale göletleri, Yunan adası kaçamağınızı daha egzotik bir hale getirecek. Bu şelale manzarasının etrafında yer alan koylar ise, sizi biraz ileride Ege Denizi ile buluşturacak. Şehrin en güzel koylarından biri olan Kaladi Beach’te, mavinin göz alıcı tonlarına karşı D vitamini almak, kulağa hiç fena gelmiyor. Dilerseniz Kythira’nın hemen karşısında konumlanan Antikythira’ya ufak bir tekne yolculuğuyla gidebilir, adanın küçük kardeşinde derin bir nefes alabilirsiniz.