Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Siyahın Bin Bir Tonu

25 Mart 2021
Siyahın Bin Bir Tonu

Omega’nın yeni tanıttığı 2021 modeli Seamaster Diver 300M Black Black, şimdiden saatçilikte siyah seramik kullanımının zirvesine yerleşti.

Simsiyah saat fikri kulağa çok hoş gelse de bu türden saatlerin (özellikle de bir dalış saatiyse) okunaklı olmasını sağlamak çok kolay olmuyor. Omega’nın vurguyla “Black Black” adını verdiği modelde ise bir başarı olarak gösterilebilecek ilk ayrıntı bu: Saat indeksler, ibreler dahil simsiyah olmasına rağmen okunaklılığından en ufak bir şey yitirmemiş.

Siyahın Bin Bir Tonu
Siyahın Bin Bir Tonu

Markanın 2021 tanıtımında materyallerin öne çıktığını belirtmiştik. 43,5 mm’lik cilalı-fırçalanmış Diver 300M Black Black’te de öncelikli olarak bahsedilmesi gereken şey de materyali. Çok zor işlenen, ancak çizilmeye karşı oldukça dayanıklı siyah seramik, markanın 2013’te çıkan Co-Axial Chronograph Dark Side of the Moon ve 2019 tarihli Seamaster 300M Black Ceramic & Titanium modellerinden sonra yine karşımızda. Ancak marka bu kez kadranda da yazılı olan siyah seramik, yani zirkonyum oksidi daha da ileriye taşımış; normalde beyaz olan rengini demir ekleyerek simsiyah hale getirmiş ve seramikte parmak izleri olmaması için (en sık yaşanan sorun olarak) üzerini lazerle kesilmiş kaplama ile kaplamış.

Siyahın Bin Bir Tonu
Siyahın Bin Bir Tonu

Bu arada kurma kolu, helyum valfi ve kayış tokası da genellikle gördüğümüz gibi PVD kaplama ile değil, yine siyah seramikle üretilmiş. Kadrandaki dalga efekti, yazılar, logo, rakamlar ve tek yönlü bezelin dalış ölçeği de kabartmayla oluşturulmuş. İlk kez 1993 yılında duyurulan Diver 300M’in yeni versiyonunda dalış saatleri için vazgeçilmez bir özellik olarak suyun altında ve gece okunaklılığı sağlamak için kullanılan Super-LumiNova ise yine antrasit tonunda. Bu da saate siyahtan koyu griye uzanan bir ton geçişi sağlıyor.

Siyahın Bin Bir Tonu
Siyahın Bin Bir Tonu

Master Chronometer sertifikalı, otomatik Calibre 8806’nın kullanıldığı model yine dünya çapında 5 yıl garanti duruyor. Saatte ışık görmek için arkasını çevirmek yeterli: Arka kısmındaki safir camdan mekanizmayı görebilirsiniz.