Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Rock’n Roll Kralı Beyazperdede: “Elvis”

22 Haziran 2022
Rock’n Roll Kralı Beyazperdede: “Elvis”

Rock’n roll efsanesi Elvis Presley’nin yaşam öyküsünü beyazperdeye taşıyan “Elvis”, 24 Haziran’da vizyona giriyor.

"Bir şeyleri söylemek tehlikeli olduğunda şarkı söyle." 
Elvis Presley 
Rock’n Roll Kralı Beyazperdede: “Elvis”
Warner Bros. Pictures’In Izniyle

Avustralyalı yönetmen Luhrmann’ın dokuz senelik bir aranın ardından gelen ilk uzun metrajlı filmi “Elvis”, 24 Haziran’da dünya sinemalarıyla birlikte Türkiye’de de vizyona giriyor. “Rock’n roll’un kralı” Elvis Presley’nin yaşamına odaklanan biyografide Elvis’e genç oyuncu Austin Butler hayat veriyor. Elvis’in menajeri Tom Parker rolünde ise Tom Hanks’i görüyoruz.

Rock’n roll kralının müzik kariyerini merceğine alan biyografik film, bir yanıyla sanatçının bilinmeyen yönlerini de gözler önüne sermeyi amaçlıyor. Sinema yazarlarından gelen ilk yorumlara göre, filmin en vurucu noktalarından biri Elvis’i keşfeden ve müzik kariyerinin başından itibaren menajerliğini yapan Colonel Tom Parker’la karmaşık ilişkisini ele alan sahneler gibi görünüyor.

Rock’n Roll Kralı Beyazperdede: “Elvis”
Fotoğraf: Hugh Stewart

Bir western anlatısı imajıyla açılan filmin henüz fragmanında, Elvis’in sahneye ilk kez çıkışını adım adım takip ederken ilerleyen dakikalarda bir yıldızın doğuşunu izliyoruz. 159 dakikalık bu uzun filmin bolca konser sahnesine, Elvis’in kendine has ve ilginç dans figürleri eşlik ediyor. İlk izlenimler filmin oldukça teatral olduğu fakat 1950’lilerden sonra hatırı sayılır bir döneme damgasını vuran Elvis’in derinlemesine işlenmediği yönünde.

Radio Times’a konuşan Luhrmann, aslında filmin tüm kurgusunun 240 dakika olduğunu fakat gösterilebilmesi için 159 dakikaya indirdiklerini söylüyor. “Elvis’in hayatına dair daha fazla şeye yermek isterdim” diyerek söze devam eden yönetmen, bu dört saatlik kurgunun sanatçının ilk kız arkadaşı Dixie ile olan ilişkisine de yer verdiğini dile getiriyor. Filmin son hali ise Elvis Presley’nin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon ile Beyaz Saray’daki meşhur buluşmasını da kadrajına alıyor (2016 yapımı “Elvis & Nixon” da ikilinin buluşmasını ele alan bir filmdi).

Rock’n Roll Kralı Beyazperdede: “Elvis”
Fotoğraf: Hugh Stewart

Bolca Elvis Presley şarkısı ve sahne ışığıyla donatılan film, Elvis’in yaşamına odaklandığı kadar “Elvis Presley’i dünyaya kazandıran bendim.” diyen menajeri Tom Parker’ı da hikâyesine alacak gibi görünüyor. Bir yaşamın yeniden dillendirilip beyazperdeye aktarılması her ne kadar zor olsa da yaklaşık iki buçuk saat boyunca Elvis Presley ezgileri dinleme fikri kulağa hoş geliyor.