Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Nesren Jake: “Eserlerim Benden Daha Önemli”

28 Haziran 2024
Nesren Jake: “Eserlerim Benden Daha Önemli”
Çağdaş sanatın çarpıcı sanatçılarından Nesren Jake, yeni solo sergisi Lunatic Aslyum’da kapitalizmin yarattığı illüzyonu eleştiriyor.

Genç sanatçı Nesren Jake, 2010’dan bu yana street art ve pop art eserler üretiyor. Kullandığı popüler imgeler ve kendine özgü eleştiri yöntemleriyle adından söz ettiren sanatçı yeni solo sergisi Lunatic Aslyum’u geçtiğimiz günlerde sanat severlerle buluştu. Jake ile bir araya gelerek Lunatic Aslyum’u ve kişisel öyküsünü konuştuk.

Nesren Jake

Son serginiz “Lunatic Aslyum”dan bahsederek başlayalım. Nasıl ortaya çıktı?

Pandemiyle hepimiz evlere kapanıp yalnızlaştık. Bir de ardından ülkemizde yaşanmakta olan ekonomik kriz ile birçok insan maddi zorluklarla karşı karşıya kaldı. Gerçek hayatta mutlu olamayan bizler mutluluğu sosyal medya gibi alanlarda arayıp tüketim odaklı bir girdaba düştük. Pandemi süreciyle birlikte benim eserlerim de dönüşüm geçirerek renklendi ve ilk bakışta tanıdık bir his uyandıran bir farklılık kazandı. Görsel kapitalizmin yarattığı illüzyonu eleştirel bir bakış açısıyla incelemeyi ve sorgulamayı amaçlayarak “Lunatic Asylum” serisi ortaya çıktı.


“Lunatic Aslyum”un önemli bir yanı ise ilk defa sanat severlerle bir araya gelecek olmanız. “Eserlerim benden daha önemlidir” dediğinizi biliyoruz, bugüne dek sizi hiç görmemiştik. Yıllar sonra izleyicinizle bir araya gelmek nasıl bir his?

Şimdiye kadar yüzümü gizlememin arkasında herhangi bir gizem veya kasıt yoktu. Bu sadece sanatsal bir tercih ve ifade şekliydi. Eserlerimin odak noktası her zaman kimliğimden ziyade, izleyiciye sunduğum mesaj ve duygular olmuştur. Bu sergiyi yüzümü göstermek için seçmemin sebebi, nihayetinde izleyiciyle daha kişisel bir bağ kurmak. Sanatımın arkasındaki hikâyeyi daha net bir şekilde paylaşmak heyecan verici.

Nesren Jake: &Quot;Eserlerim Benden Daha Önemli&Quot;
Sergiden kareler

On beş yıllık sanat yolculuğunuzu da konuşmak isterim. Nasıl başladı hikâyeniz?

Üniversite yıllarımda bana yanlış gelen ve üzerine düşünülmesi gereken olay/durumları kendimce ifade etmek için görsel sanatlar alanında yoğun olarak eserler üretmemle hikâye başlamış oldu.

Üretim alanında sizi besleyen yerli ve uluslararası motivasyon kaynaklarınız nelerdir?

Sanatsal üretimimi besleyen temel unsur Türkiye ve dünya çapındaki güncel olaylar ve toplumsal sorunlar. Bu olaylar ve sorunlar eserlerimdeki temalar ve fikirler için ilham kaynağı. Diğer yandan beni sanatsal açıdan besleyen diğer unsurlar; sokak sanatçılarının sokaklarda yaptığı işler ve seyahatlerimde gezdiğim müze ve sergiler olmuştur.

Nesren Jake: &Quot;Eserlerim Benden Daha Önemli&Quot;
Nesren Jake

Bu yolculukta size ilham veren bir sanatçı var mıdır?

Hem yurtdışından hem de Türkiye’den farklı disiplinlerden birçok sanatçıyı beğenerek takip ediyorum. Ancak yaptığı işleri ve aykırı yapma şeklini en beğendiğim kişi Fransız sokak sanatçısı KIDULT.

Ve son olarak, hayatta sizin bir süper kahramanınız var mı?

Süper kahraman? (Gülüyor.)