Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Mob Wife Estetiği Mercek Altında

27 Şubat 2024
Mob Wife Estetiği Mercek Altında
Moda dünyasının yeni trendi mob wife estetiğini mercek altına alıyoruz.

Yeni bir gün, yeni bir TikTok trendi: Tartışmaya ve derine inmeye hazır mıyız? Eğer internetiniz varsa sosyal medyanın yeni gözdesi Mob Wife akımına çoktan aşina olmuşsunuzdur. Barbiecore’un şeker pembeleri ve Clean Girl, Vanilla Girl ve Quiet Luxury gibi minimal görünümlerin pik yaptığı aylardan sonra kontrast bir trendin ortaya çıkmasını bekliyorduk. Sonuçta moda kendini dengelemeyi biliyor. Baktığınızda Quiet Luxury trendinin yükseliş nedenlerinden biri de marketin kocaman logolu kıyafetlere ve gösteriş meraklısı görünümlere doymuş olmasıydı. Quiet Luxury ve Clean Girl estetiğinden sıkılmadık ancak itiraf edelim, biraz renk ve biraz ihtişam görünce gardırobumuzu yenileme isteği geliyor. Zamansız görünümler güzel ama eğer bir moda tutkunuysanız gözünüz farklılık arıyor.

İhtişamlı ve güçlü bir feminenliği kutlayan stil, 80’ler ve 90’ların İtalyan ve İtalyan-Amerikan mafya ailelerindeki dominant kadın figürlerinden ilham alıyor. Bu trendin moda tarihinde bir yenilik olmadığını da hatırlatalım. Versace ve Dolce & Gabbana’nın bu tarihlerdeki catwalk’ları bu estetiğin temelinde yer alıyor. The Sopranos dizisi, The Godfather ve Goodfellas filmleri de bu trendin mood board’unda önemli bir yer taşıyor. Chat’e dahil olan Mob Wife estetiği ise aslında bu minimal görünümleri maksimal parçalarla ele alıyor. Ağır altın mücevherler, kürk ve deri kıyafetler, dönemin vintage aksesuarları Mob Wife görünümün olmazsa olmazları arasında. Tabii kıyafetlerin yanında havanız, kendinize güveniniz ve mimikleriniz de bu konseptin önemli bir parçası. Sadece Mob Wife kıyafetlerini giymek değil, o güçlü ruhu yaşatmanız da gerekiyor. Bu arada bu stilin sadece kıyafet koleksiyonunuzda değil makyaj çantanızda da büyük bir etkisi var. Yokmuş gibi, temiz ve doğal makyajları Sessiz Lüks dünyasında bırakıyoruz. Bronz ve boyutlandırılmış bir cilt, çerçeveli dudaklar, buğulu makyajların yanında güzellik portrenizi French manikür, hacimli fönler ve dağınık topuzlarla tamamlıyorsunuz.

Mob Wife Estetiği Mercek Altında

Ancak trendleri yüceltip gözü kapalı takip etmeden önce biraz negatif taraflarına da bakmak lazım. Çünkü Mob Wife estetiği, beraberinde bazı tartışmaları da ortaya çıkardı. İlk akla gelen tabii ki bu trendin dolaylı yolla yaptığı mafya-suç güzellemesi. Organize suçları organize modaya çeviren Mob Wife trendi, her ne kadar güçlü ve feminen estetiği vurgulasa da ilham alınan karakterler senaryonun satır aralarında aslında zorbalığa uğrayan bireyler olabiliyor. Bu ışıltılı hayatın ardında çok da şaşaa olmayabiliyor yani. Bir diğer önemli konu da bu akımla ortaya çıkan kürk kullanımı. Yüksek moda markalarının gerçek kürkten vazgeçmesi için çok çaba sarf edildi biliyorsunuz. Şimdilerde lüksün temsilcisi etik olarak elde edilen materyaller ve sade kesimler. Ancak hatırlayın, bir dönemin lüks temsilcisi gerçek kürklerdi. Şimdilerde harika kalitelerde suni kürkler mevcut. Ancak Mob Wife akımı ile kürk kullanımı oldukça ön planda ve ne yazık ki gerçek kürkleriyle bu akımın poster yüzü olan ünlü isimler var. Ayrıca TikTok videolarında vintage kürk kullanımı da tavsiye ediliyor. Vintage bile olsa, bu durum gerçek kürk marketine katkıda bulunuyor. Hayvan severlerin hafızalardan silmeye çalıştığı gerçek kürk mantolar, yeniden gündemin bir parçası haline geldi diyebiliriz.

Mob Wife

Mob Wife’ı altında derin bir anlam aramadan, TikTok’un genel geçer trendlerinden biri gibi görüp stil sahibi ve iddialı kadınları kutlayarak ele alalım biz. Bu trendi Vintage İtalyan İhtişamı olarak isimlendirirsek belki kulağa biraz daha evcil gelebilir. İsminden bağımsız, bir odaya girdiğinde kıyafetleri ve ağırlığıyla, kendinden eminliği ve özgüveniyle dikkat çeken kadınları örnek alalım. Bu stilin hem orijinal hem de güncel ilham kaynakları mevcut. The Sopranos ve The Godfather filmlerinden karakterlerin yanında Hailey Bieber ve Rihanna gibi yeni nesil stil ikonları da ilham panomuzda yer alıyor. Hepsinin Mob Wife estetiğini ele alış şekli farklı ve her gardıroba göre bir görünüm mevcut. Siz de bu estetiği kendi sokak stilinize adapte etmek istiyorsanız farklı karakterlere göre bir araya getirdiğimiz kombinasyonları keşfe çıkın.

Mob Wife Estetiği Mercek Altında

Rihanna bu trendi baştan aşağı deriyle yansıtıyor. Vatkalarla elde edilen hacimli form, ona üçlü bir hava katmış. Kendisi tam anlamıyla bir dominatrix aurası taşıyor diyebiliriz. Alt-üst deri takımlar ya da deri elbiseleri karakterli aksesuarlarla tamamlayarak çabasız ve iddialı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Jennifer Lawrence’ın American Hustle filmindeki karakteri oversize kürk görünümlerinden hoşlanmayanlar için biçilmiş kaftan. Bu stilde iri geometrik desenler ve kürk detayı görünümün ihtişamını sırtlıyor.

Göz kamaştıran Mob Wife stilini altının yanında elmaslar da yansıtıyor. Şekil 1-A: The Sopranos’dan Carmela Soprano. Kendinden ışıltılı, üzerinize oturan bir parti elbisesini mücevher kasanızı açarak çoktan seçmeli takılarla tamamlayın.

Korkmayın, The Sopranos’un bir diğer karakteri Adriana Le Cerva gibi baştan aşağı hayvan deseni giymek zorunda değilsiniz. Tabii karar size kalmış. Egzotik hayvan desenleri bu trendin önemli detaylarından. Desenden çekinenlerdenseniz küçük ölçülü baskıları tercih edebilirsiniz ya da deseni tek parçada tutup görünümün kalanını minimal tasarımlardan tercih ederek bir Mob Wife olarak moda polisinden kaçabilirsiniz.

İster kısa ve sade isterseniz de yere kadar uzanan bir kürk palto daha önceden de bahsettiğimiz gibi bu görünümün favorileri arasında. Gerçek kürk değil suni kürklerden bahsediyoruz tabii ki. Havaların ısınmaya başladığı bu dönemde kısa tüylü parçalara da göz atabilirsiniz. Eğer gece çıkıyorsanız bu mantoyu Hailey Bieber gibi küçük siyah bir elbiseyle eşleyin.