Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Mercedes-Benz E-Serisi Türkiye’de

15 Ocak 2024
Mercedes-Benz E-Serisi Türkiye’de

75 yılı aşkın süredir orta sınıf lüks sedan dünyasında standartları belirleyen E-Serisi ile Mercedes-Benz, segmentte yepyeni bir sayfa açıyor. Yeni elektronik mimarisini, avangart tasarımı ve kapsamlı dijital donanımıyla birleştiren E-Serisi kullanıcılarına kusursuz bir sürüş deneyiminin anahtarını sunarken Türkiye’ye özel motor seçeneğiyle de yerli tüketicisine ayrıcalıklı hissettiriyor.

Mercedes-Benz E-Serisi
Mercedes-Benz E-Serisi

EDITION 1: TEKNOLOJİ VE KONFORUN BULUŞMA NOKTASI

Teknolojideki yenilikçiliğini, dünyaca kabul görmüş stiliyle birleştirerek özel bir hayran kitlesine sahip olan Mercedes Benz, elektrikli araçlardaki iddiasını yeni E-Serisi ile güçlendiriyor. 2023 yazında Avrupa’da satışa çıkan E-Serisi) Edition 1 paketi ile segmentinin çıtasını yukarı çekerken Türkiye pazarına özel sunulan E180 motor seçeneğiyle yerli tüketicisine de ayrıcalık sunuyor.

Edition 1 paketi, kapsamlı donanımını dijital lüksle buluştururken sürüş keyfini bambaşka bir deneyime dönüştürüyor. Standart pakette sunulan AIRMATIC havalı süspansiyon sistemi ve arka aks yönlendirme sistemi, üç boyutlu dijital gösterge paneli, ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar ile en üst seviyede konfor sağlıyor. Burmester® 4D surround ses sistemi ise aracı adeta eğlenceli bir yaşam alanına dönüştürüyor.

Mercedes-Benz E-Serisi

KARAKTERİSTİK TASARIM

Geleneksel sedan gövde orantılarını artan aks mesafesi ile destekleyen yeni seri, bir önceki nesil E-Serisi’ne göre çok daha uzun bir tasarıma sahip. Otomobilin profilden görünümü, geride konumlandırılan kabin sayesinde uyumlu gövde orantılarını gözler önüne seriyor. Yan cephedeki karakteristik çizgiler ise otomobilin sportif karakterini vurguluyor. Arka cephede yeni bir kontüre ve özel tasarıma sahip iki parçalı LED arka lambalarda yer alan Mercedes-Benz yıldız motifi, günün her anında kendisini gösteriyor. Farların günün her saatinde görülebilir olması güvenlik açısından da büyük artı kazandırıyor.

KÜÇÜK DOKUNUŞLARLA BÜYÜK FARKLAR

Maksimum görüş alanı imkânı sunan otomobilin kaputundaki güç kubbeleri ise standart olarak sunulan DIGITAL LIGHT özelliği sayesinde sportifliğine vurgu yapar nitelikte. Üç boyutlu tasarlanan radyatör paneli estetik çizgisini destekliyor. Dış görünümdeki bu hassasiyet iç mekânda da sağlanmış. Kuşkusuz tasarımın en göze çarpan özelliği ön konsol boyunca uzanan MBUX SUPERSCREEN. Geniş cam yüzeyiyle benzersiz bir dijital deneyim sunan MBUX SUPERSCREEN, yolcular için de bir ayrıcalık.

Gösterge panelinin ön bölümü, 64 renkli ambiyans aydınlatması ile aydınlatılıyor. Işık şeridi, ön panelde geniş bir yay çizdikten sonra A sütunlarını aşıp kapılara kadar uzanarak iç mekandaki ferahlık hissini güçlendiriyor. Kapı panellerinin üst kısmındaki havada süzülüyor gibi görünen kumanda ünitesi, ekranların cam yüzeylerinin görünümüyle eşleşiyor.

Mercedes-Benz E-Serisi
Mercedes-Benz E-Serisi

ETKİLEYİCİ BİR DENEYİM

Yeni E-Serisi’nin bir başka özelliği ise tüm duyulara hitap ediyor olması. Kişiselleştirme özelliklerinin de geliştirildiği bu yeni seride iç mekânda sunulan dijital yenilikler sayesinde her şey daha akıllı. MBUX özelliği sayesinde bütün uygulamalar elinizin altında zahmetsiz bir şekilde duruyor. Günümüzün vazgeçilmezi navigasyon, artırılmış gerçeklik sayesinde grafik yönlendirmelerini canlı trafik bilgileriyle birleştirerek hayatı kolaylaştırıyor. MBUX Navigasyon haricinde bir başka öne çıkan özellik ise sesli komut. “Hey Mercedes”le alıştığımız sesli komut sistemi bu kez “Sadece Konuş” özelliği etkinleştirildiğinde daha işlevsel bir hale gelmiş. Bu sayede zaman kaybetmeden komut verebiliyor ve akıllı uygulamadan destek alabiliyorsunuz.

Burmester® 4D surround ses sistemi, üstün ses kalitesiyle müzik dinlemeyi adeta fiziksel bir deneyime dönüştürüyor. İlk kez E-Serisi ile sunulacak olan ses görselleştirme, 64 renkli ambiyans aydınlatması sayesinde müziği üç duyu ile deneyimlemeye olanak sağlıyor. Opsiyonel olarak sunulan ön yolcu ekranı ile sürücü haricinde yolcular için de yolculuğunu kişiselleştirme özelliği tanınıyor.

FERAHLIK YİNE ÖN PLANDA

E-Serisi, iç mekân genişliğinde sınıfının önde gelenleri arasında yerini alıyor. Ancak yeni seri bu kez sınırları daha ileri taşıyor ve bir önceki modele göre 5 mm daha fazla baş mesafesine sahip. Arka koltuktaki yolcular ise 2 cm artan aks mesafesinden yararlanıyor. Diz mesafesinde 10 mm ve bacak mesafesinde 17 mm artışın yanında arka dirsek genişliği de 1.519 mm gibi önemli bir artış var. Bir önceki modele kıyasla artan mesafe oranları ile neredeyse bir S-Serisi kadar alan sunuyor. Bagaj hacmi ise 540 litre kapasitesiyle oldukça geniş.

TÜRKİYE PAZARINA ÖZEL E 180 MOTOR SEÇENEĞİ

Dünya prömiyerinin ardından Türkiye’de de heyecanla beklenen yeni seri, yerli pazarda E 180 ve E 220 d 4MATIC olmak üzere, benzinli ve dizel şeklinde iki farklı motor seçeneğiyle sunuldu. Arkadan itişli yapısıyla sportif bir sürüş deneyimi sunarken E180, 170 beygir gücünde ve içten yanmalı benzinli motorun yanı sıra 23 beygir gücünde bir elektrik motoruna sahip. E 220 d 4MATIC versiyonu da gelişmiş motor teknolojilerini bünyesinde barındırıyor ve yüksek verimlilik seviyesiyle dikkat çekiyor. Türkiye için özel olarak üretilen E180 4.220.000 TL’den, E 220 d 4MATIC ise 5.900.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Mercedes-Benz E-Serisi Türkiye'De