Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi

28 Haziran 2024
İstanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi
Bu şehrin temmuzu konserleri, festivalleri, açık hava etkinlikleri ile bir başka… Hareketli yaza eşlik etmek isteyenler için en güzel tiyatro oyunlarını, sergileri ve konserleri İstanbul temmuz ayı etkinlik takviminde sizin için bir araya getirdik. Keşfiniz bol olsun!
TİYATROLAR
Yan Rol, Hilltown Seyirlik Sahne
İstanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi

Yaşamının her alanında her zaman arkadaş kontenjanında görülen bir kadın, ‘Yan Rol’ oyununda hikayesini bizimle paylaşıyor. Anne babasıyla, en yakın arkadaşıyla olan ilişkisi, alamadığı roller ve toplum baskısı artık kaldıramayacağı kadar ağır gelmeye başlamıştır. Kendi hayatının iplerini tutamayan kadının yaptığı bu içsel sorgulamada hayatın içindeki güçlü ilişkilere de göz atar. Deniz Madanoğlu’nun kaleme aldığı oyunda Merve Polat sahneye çıkıyor. Tek Kişilik Prodüksiyon ve Yılın Kadın Komedi Oyuncusu ödüllerini toplayan bu oyun size keyifli bir akşam vadediyor. Tek kişilik bu oyunu izlemek isterseniz 4 Temmuz Perşembe akşamı Hilltown Seyirlik Sahne’ye bekleniyorsunuz.

Zengin Mutfağı, Maximum Uniq Hall 
İstanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi

Bu oyunda, Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarını izleyeceksiniz. Zengin Mutfağı’nda hizmet etmekten başka bir şey düşünemeyen köşk çalışanları olaylar karşısında kayıtsız kalamazlar. Vasıf Öngören’in güçlü kaleminden çıkan oyunda olaylar eğlenceli bir şekilde yansıtılıyor. Aşçı Lütfü Usta’ya can veren Şener Şen’e Kutay Sandıkçı, Onay Kaya, Gizem Ergün ve Uğur Arda Başkan eşlik ediyor. Yaz aylarının keyfini tiyatroyla taçlandırmak isteyenler 8 – 9 Temmuz tarihlerinde Maximum Uniq Hall’de sahnelenecek.

SERGİLER
Havaya Dair, Salt Beyoğlu

Hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutunu yansıtan Havaya Dair sergisi, Milano merkezli tasarım stüdyosu 2050+ tarafından Salt Beyoğlu’nun Forum alanı için tasarlandı. Havaya nüfuz eden ve hava yoluyla yayılan zehrin yanı sıra bu zehirliliğin neden olduğu toplumsal ve politik sonuçlar ile dünyamıza etkilerini inceliyor. Sergide ozon, azot dioksit, partikül madde, karbondioksit, kükürt dioksit gibi havanın kimyasal birleşimi farklı zehirlilik derecelerine karşılık gelen renkle tasvir ediliyor. Derin etkileme gücüne sahip sergiyi 18 Ağustos tarihine kadar Salt Beyoğlu Forum alanında gezebilirsiniz.

Glossolalala, Arter
İstanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi

Johanna Gustafsson ve Dilek Winchester’ın farklı mecralar ve farklı yerlerde ürettikleri eserleri aynı zeminde bir araya getirdikleri serginin küratörlüğünü Selen Ansen yürütüyor. Serginin ismi olan ‘glossolalala’ sözcüğü bilinmeyen ve uydurmaca dillerde konuşma yetisi olarak tanımlanan ‘glossolali’ teriminin etrafında hareketleniyor. Ritmik niteliğe sahip bu özellikli dil kullanılırken aynı zamanda dil aracılığı ile bizi bölen ve birleştiren farklılıklara da ışık tutuyor.

Dili bir oyun alanı olarak gören, dil ötesini hayal eden, kelimelere yeniden canlılık atfeden yapıtlar farklı temalarla ele alınıyor. Ham seslere dönüşen metinler, ziyaretçiler tarafından bir araya getirilmek üzere ortama düşen kelimeler, sanat ve zanaat arasında bağ kurarak heykelsi nesnelerin üretimine aracılık eden mektuplar ve çok daha fazlası ‘biz’ olmanın farklı yollarını eleştiriyor. Sergiyi Arter Galeri 1’de 4 Ağustos’a kadar gezebilirsiniz.

KONSERLER
Loreena McKennitt, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu
İstanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi

Uzun müzik kariyeri boyunca ‘eklektik kelt’ müziğiyle dünya çapında milyonlarca albüm satan Kanadalı sanatçı Loreena McKennitt şehre geliyor! Yeni albümü ‘The Road Back Home’un ardından çıktığı ‘The Mask and Mirror 30th Anniversary’ turnesi kapsamında sevenleriyle buluşuyor. Sanatçı bu yıl yayınladığı 10 şarkılık albümünde folk dünyasındaki ilk zamanlarına dönüyor ve karakteristik topluluk kültürüne müzikal bakışını yansıtıyor.

Büyüleyici müzik kariyeri boyunca uluslararası birçok ödülü kucaklayan McKennitt’in sesine ud, kanun, gitar, vurmalı çalgılar, piyano, akordeon ve arp ile yerel çalgılar eşlik ediyor. Eklektik müziğin divalarından Loreena McKennitt, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda 2 Temmuz akşamı dinleyicileri ile buluşacak.

Modern Art Orchestra feat. Kaan Çelen Trio, Rahmi M. Koç Müzesi
İstanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi

Avrupa’nın en büyük müzik grupları arasında gösterilen MAO, 31. İstanbul Caz Festivali kapsamında dinleyicileriyle İstanbul’da buluşuyor! Neredeyse yirmi yıldır Macar müzik geleneğini caz diliyle yorumlayan grup, birbirinden farklı üç kuşağın müzik yaklaşım ve yeteneklerini çağdaş klasik müzik ve cazla birlikte yansıtıyor. MAO’dan önce sahneyi alacak isim ise caz davulunun yükselen sesi Kaan Çelen! Şevket Akıncı, Ediz Hafızoğlu, Ferit Odman, Baki Duyarlar ve Cem Aksel gibi isimlerden eğitim alan Çelen, bu gecede İstanbul Caz Festivali izleyicisiyle ilk kez buluşacak. 4 Temmuz Perşembe akşamı Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleşecek konseri kaçırmayın.

An Epic Symphony & Pentagram, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Bu konser Pentagram hayranlarının yanı sıra dopdolu müzik deneyimi yaşamak isteyen herkesi mutlu edecek! Unutulmaz anlara imza atacak olan An Epic Symphony & Pentagram konseri 5 Temmuz Cuma akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyarosu’nda gerçekleşecek. Türk rock müziğinin ikonik isimleri efsanevi şarkıları ve coşkulu sahne performanslarıyla heyecan dolu bir geceye imza atacak. Pentagram’ı daha önce senfonik orkestra ve koro eşliğinde dinleme fırsatınız olmadıysa bu konseri kaçırmayın.

Goran Bregovic – Wedding and Funeral Band, Maximum Uniq Açıkhava
İstanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi

Kendinizi Balkan ezgilerine kaptırmaya hazır olun çünkü Goran Bregovic, Wedding and Funeral Band ile yeniden İstanbul’a geliyor! ‘Müziğim her zaman Türkiye kokar’ diyerek Türk dinleyicisinin gönlünü kazanan güçlü müzisyen 12 Temmuz’da Maximum Uniq Açıkhava’da konuklarını bekliyor. Başarılı müzik kariyeri boyunca birçok albüm bırakan Bregovic, tüm dünyayı kendi müziği etrafında birleştiren güçlü sanatçılardan biri. Ülkemize turneye gelen usta müzisyen İstanbul konseri öncesinde 7 Temmuz Ankara, 8 Temmuz Çeşme, 9 Temmuz Antalya’da sevenleri ile buluşacak.

‘Kaleo’, KüçükÇiftlik Park
İstanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Temmuz Ayı Etkinlik Takvimi

İsmini Hawaii dilinde ‘ses’ anlamına gelen kelimeden alan İzlandalı grup, hayranlarının yoğun isteği üzerine iki yıl sonra yeniden İstanbul’u müziğiyle sarsmaya hazırlanıyor. Klasik rock ve blues rock esintilerine sahip olan müzikleri ve dikkat çekici sahne performanslarıyla bilenen KALEO‘nun tüm dünyada verdiği konserlerdeki biletleri hızla tükeniyor! Grammy adayı olarak gösterilen parçaları ‘No Good’ ve ‘All the Pretty Girls’ün yanı sıra Grey’s Anatomy, Riverdale gibi popüler dizilerde yer verilen ‘Way Down We Go’ parçalarıyla kısa sürede 1 milyarın üzerinde dinlenmeye ulaşan grup 24 Temmuz Çarşamba akşamı KüçükÇiftlik Park’ta sahne alacak. Bu heyecanı yakalamak için biletinizi şimdiden alın.