Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul’un En İyi Kitapçıları

12 Mart 2024
İstanbul’un En İyi Kitapçıları
Günümüzde İstanbul kitapçıları, bir kitapçıdan beklenin çok daha fazlasına sahip. Bazıları bulundukları semtin önemli bir parçası, bazıları özel araştırma alanlarına dair sonsuz kaynak, bazıları ise kitabevi kafe konseptiyle keyifli bir mola için benzersiz adres… Her biri birer harikalar dünyası olan İstanbul’un en iyi kitapçılarını keşfe çıktık.
İstanbul'Un En İyi Kitapçıları
Robinson Crusoe 389

1 – Robinson Crusoe 389 SALT BEYOĞLU

Koridor boyunca dizili raflarda tavana kadar uzanan yüzlerce kitap arasında dolaşmanın keyfini yaşayacağınız bir adres söylüyoruz size; Robinson Crusoe 389! Kitap bağımlılığınızı artıracak bu kitabevi, Salt Beyoğlu’nun ikinci katında yer alıyor. Türk ve yabancı edebiyat eserlerinin yanı sıra geniş araştırma, çizgi roman ve çocuk edebiyatı seçkisi bulunuyor. Robinson Crusoe 389’un İstiklal Caddesi’ni gören geniş pencerelerinin olduğu salonda yazar ve okurların sıklıkla bir araya geldiği söyleşi etkinlikleri de düzenleniyor. Şehrin ikonik kitapçılarından olan Robinson Crusoe 389’un diğer şubesini Salt Galata’da turlayabilirsiniz.

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Salt Beyoğlu No: 136, Beyoğlu

Yapı Kredi Kültür Sanat
Yapı Kredi Kültür Sanat

2 – Yapı Kredi Kültür Sanat – GALATASARAY

Kendinizi İstiklal Caddesi’nin efsunkar havasına kaptırmış yürürken Galatasaray’a gelir gelmez Yapı Kredi Kültür Sanat binası ile karşılaşacaksınız. Yapının giriş katında konumlanan YKY Kitabevi ılıman ambiyansı ve etkileyici tasarımıyla epeyce davetkar! İki kata yayılan mekanda Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Türk ve dünya edebiyatı yazarlarıyla tanışabilir; özel araştırma ve çeşitli hobilerinize ilişkin kaynaklara ulaşabilirsiniz. Çocuk edebiyatı eserlerinin paylaşıldığı ayrı bir bölümü olan kitabevinde minik okurlar da renkli bir dünyanın kapısını aralayarak keyifli vakit geçiriyorlar. Kültür sanatın her alanını sahiplenen YKY Kültür Sanat’ta daimi ve süreli sergilerin yanı sıra yazar okur buluşmalarının gerçekleştiği söyleşiler, şehrin en bilinen heykellerinden olan heykeltıraş İlhan Koman’ın eseri Akdeniz heykeli yer alıyor. Sanatla dolu bir gün geçirmek için Yapı Kredi Kültür Merkezi’ni keşfe dalın…

Adres: Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi No 161, Beyoğlu

3 – Türk Alman Kitabevi – İSTİKLAL CADDESİ

Şehrin kalabalığından sıyrılıp küçücük bir kapıdan içeri girdiğinizi ve önünüzde kocaman bir dünyanın aralandığını düşünün… Türk Alman Kitabevi’nde sizi bekleyen tam olarak böyle bir his. İstiklal’in çok kültürlü yapısının özel dokuma taşlarından olan kitabevinde Türkçe, Almanca ve İngilizce yayınları bulabilirsiniz. Kitabınızı seçtikten sonra kafe bölümüne geçerek kahvenizi yudumlarken yeni aldığınız kitabı karıştırmaya başlayabilirsiniz. Evden çalışanlar için de hoş ambiyansıyla harika bir alternatif. Size daha çok çalışma isteği uyandıracak bu yerde bilgisayarınızı açmış çalışırken bir fincan kahve ve brownie ikilisini denemenizi öneririz.

Adres: Şahkulu Mahallesi, İstiklal Caddesi No 237, Beyoğlu

Homer Kitabevi
Homer Kitabevi

4 – Homer Kitabevi – TOMTOM

Etkileyici detaylara sahip tarihi bir binada konumlanan Homer Kitabevi, Türkçe ve İngilizce yayınlardan oluşan özel seçkisiyle edebiyat dünyasına katkı sağlıyor. Beyoğlu’nun en eski kitapçılarından biri olan Homer Kitabevi’nde arkeoloji, tarih, Bizans, felsefe, fotoğraf, sanat, Türkiye üzerine çalışmalar, toplumsal cinsiyet, yemek ve şarap gibi konuların yanında edebiyat ve çocuk kitapları vazgeçilmez bölümleri oluşturuyor. Özellikle arkeoloji ve dağcılık alanına ilgi duyanlar Homer Kitabevi’nin geniş seçkisinden yararlanabilir. Ayrıca ‘Blind Date with a Book’ yani #kitapilekörbuluşma isimli sevimli bir konsepte sahipler. Bu konseptle kitap kapağını görüp etkilenmeden, yazarını bilmeden yalnızca paketin üzerinde yazan ipuçları ile farklı yazarları tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz. Homer, her cumartesi yazarları ağırlayarak söyleşi ve imza günleri düzenliyor.

Adres: Tomtom Mahallesi, Yeni Çarşı Caddesi No 52, Beyoğlu

Minoa Pera
Minoa Pera

5 – Minoa Pera – PERA

Zengin kitap seçkisinden restoranına; yer aldığı tarihi binadan okuma alanlarına kadar her şeyiyle tüm dikkatleri üzerine toplayan Minoa Pera, şehrin nabzının attığı noktalardan biri. Geçmişte sanatçıların buluştuğu eski Union Française binasında bugün Minoa sayesinde kitaplar ekseninde yeni buluşma noktaları oluşuyor. Bu tarihi yapıda yerli ve yabancı binlerce kitap yayınının yanı sıra ortak çalışma alanı Minoa Muse, Jules Verne Bar, Lokanta ve çeşitli sunumların, tiyatroların sergilendiği SAHNE bir arada yer alıyor. Kültür sanatın başkenti Pera’da konumlanan Minoa’da önce kitap rafları arasında dolaşıp beğendiğiniz kitabı satın alabilir ardından kafe bölümünde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Minoa Pera’nın Londra Kitap Fuarı’nın düzenlediği Uluslararası Mükemmeliyet Ödülleri’nde 2023 yılının ‘Yılın Kitabevi’ ödülüne layık görüldüğünü de eklemeden geçmeyelim. Çok renkli, çok katmanlı bu yer bir kitabevinden istediğinizin çok daha fazlasını sunmaya hazır.

Adres: Evliya Çelebi Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi No 99, Beyoğlu

6 – Pandora Kitabevi – NİŞANTAŞI

İngilizce kitap alışverişi denildiğinde şehrin en iyileri arasında yer alan Pandora Kitabevi’nde yeni çıkan Türkçe ve İngilizce edebiyat eserlerinin yanı sıra araştırma, bilim, sanat, mizah ve çocuk kitaplarına dair geniş bir seçki bulunuyor. Pandora’da son bir ayda çıkan Türkçe kitaplar yüzde 20 indirimle, İngilizce ithal kitaplar ise orijinal kapak fiyatıyla okurlara sunuluyor. Arayıp bulamadığınız İngilizce kitaplar için özel sipariş oluşturabilirsiniz. Adını mitolojideki Pandora’nın kutusundan alan kitabevi, dünyaya umut veren şeyin kitaplar olduğu görüşüne sahip. Ne dersiniz, sizce de haklı değiller mi?

Adres: Valikonağı Caddesi, No 5, Şişli

İstanbul Pandora Kitapçısı
İstanbul'un En İyi Kitapçıları

7 – Patika Kitabevi – NİŞANTAŞI

Kitap alışverişinizi samimi, sımsıcak bir ortamda gerçekleştirmek istiyorsanız Patika Kitabevi size sunacağımız önerilerimiz arasında yer alıyor. Kitapların üst üste dizildiği rafları, üzeri koleksiyon kitaplarıyla kaplı uzun masası ve seçtiğiniz eserleri inceleyebileceğiniz rahat koltuğuyla sizi müdavimi kılmaya ikna ediyor. Dünya klasikleri ve diğer edebiyat kitaplarının yanı sıra sanat, tarih, seyahat, mimarlık ve moda başta olmak üzere birçok alanda koleksiyon kitaplar yer alıyor. Ayrıca çocuk edebiyatı eserleri için de küçük bir bölümü bulunuyor. Yabancı dergi seçkisi oldukça geniş olan Patika Kitabevi’ni henüz keşfetmediyseniz yolunuzu düşürmenizi öneririz.

Adres: Harbiye Mahallesi, Milli Reasürans Çarşısı, No: 57 Şişli

İstanbul'Un En İyi Kitapçıları
Nail Kitabevi
İstanbul’un En İyi Kitapçıları
Nail Kitabevi

8 – Nail Kitabevi – KUZGUNCUK

Kuzguncuk’a yolu düşen herkesi kendine has atmosferine davet eden Nail Kitabevi, semtin ruhunu yaşatan özel bir mekan. 19. yüzyıldan kalma tarihi bir binada yer alan kitabevinde kitap rafları arasında yeni çıkan edebiyat yayınlarını ya da araştırma kitaplarını inceleyebilirsiniz. Nail Kitabevi Yayınları adıyla kendi yayınlarını da okurlarıyla buluşturuyor. Bu seçkide araştırma, inceleme ve çocuk edebiyatı alanında özel eserler yer alıyor. Düzenli olarak yazar okur söyleşileri gerçekleşen Nail’de edebiyat ve sanatseverler buluşuyor. Pencerelerine önündeki devasa çınar ağacının gölgesinin yansıdığı Nail Kitabevi’nde hem kitap alışverişinizi yapabilir hem de taze demlenmiş çay, kahve eşliğinde bilgisayarınızı açıp çalışabilirsiniz. Unutmadan ekleyelim, kitabevi pazartesi günleri kapalı.

Adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No 32 Üsküdar

BONUS: Happy Nest – ETİLER

Listemizin sonunu minik okurlar için ayırdık. Yalnızca çocuklara özel bir kitabevi olan Happy Nest’te çocuk edebiyatı dünyasının en renkli ve en eğlenceli eserlerine yetişkinler de kayıtsız kalamıyor. Türkçe ve İngilizce çocuk kitapları konusunda geniş bir arşive sahip olan kitabevinde aynı zamanda çeşitli çocuk atölye etkinlikleri ile doğum günü kutlamaları da yapılıyor. Çocuklarınız atölyelerde yeni keşiflere dalmışken siz de Happy Cafe’nin lezzetli tatlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Çocuklar için kocaman bir eğlence evi olan Happy Nest’te eğlenceli anılar biriktirin.

Adres: Kültür Mahallesi, Onaran Sokak No 2, Etiler