Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi

29 Ocak 2024
İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi

Konser, tiyatro, sergi derken bu aşk kokan günlerde sevdiğinizle ya da sömestr tatilini yaşayan çocuklarınızla birlikte katılabileceğiniz İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi ile etkinlikleri bir araya getirdik.  

TİYATROLAR

“Ben Kolay Ölmem”, Fişekhane

Bu oyunda iki ünlü şair; Cemal Süreya ve Ahmet Arif aynı sahnede buluşuyor. Ali Has’ın yazdığı müzikli tiyatro oyunu “Ben Kolay Ölmem”, iki büyük ismin yaşamlarını, mücadelelerini ve aşklarını konu ediniyor. 2019 yılında dünya prömiyerini Londra Arcola Tiyatro’da kapalı gişe oynayan oyun, Avrupa’nın birçok şehrinde büyük ilgiyle karşılandıktan sonra şimdi de İstanbul’da seyirci karşına geçmeye hazırlanıyor. Kardeş Türküler, Bajar gruplarından tanıdığımız Vedat Yıldırım ve Cansun Küçüktürk, oyunun müziklerini sahnede canlı olarak icra ediyor. Ahmet Arif rolünde Cüneyt Yalaz ve Cemal Süreya rolünde Göktay Tosun’u izleyeceğiniz oyun, iki arkadaşın hayatlarındaki kesişim noktalarını ve edebiyat dünyamızdaki yerlerini bir kez daha gözler önüne serecek. İki perde olarak sahnelenecek müzikal, 24 Şubat’ta Fişekhane’de sanat ve edebiyat severleri bekliyor.

İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi

“Şimdi”, DasDas

İrlandalı yazar Tim Crouch’un kaleme aldığı, Türkçe’ye Seda İlter’in çevirdiği “Şimdi” oyunu Öner Erkan yönetmenliğinde sahneye uyarlanıyor. Seyircinin oyunun içinde yer aldığı interaktif oyun, toplum ve birey üzerine eğilirken, “Bir birey olarak toplumdan ne kadar sorumluyuz?” sorusuna yanıtlar aranıyor. Levent Kazak, Erdem Şenocak, Nezaket Erden ve Melihşah Altuntaş’ın oynadığı oyun, 11 Şubat tarihinde DasDas sahnesinde.

İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi

“Hücreler”, Maksimum Uniq Hall

Müthiş bir komediye hazır olun. Hem başrol hem yazar hem de yönetmen koltuğunda göreceğimiz Engin Günaydın’dan eğlenceli bir tiyatro oyunu geliyor. Engin Günaydın’a sahnede Cengiz Bozkurt, Nilperi Şahinkaya, Şinasi Yurtsever, Deniz Cengiz ve Kubilay Aka gibi daha birçok değerli oyuncu eşlik edecek. “Yalnız değilsiniz, içinizde sizin için çalışan trilyonlarca sizden var” mottosuyla hareket eden oyunda, Nejat adındaki kahramanımızın çökmekte olan organizmalarının hikayesi sergilenecek. Oyunun yapımını BKM, ana sponsorluğunu da Anadolu Sigorta üstleniyor. 8, 9, 21, 22 ve 27 Şubat’ta Maksimum Uniq Hall’da gerçekleşecek oyunda, insan vücudundaki hücrelerin hayatına rengarenk kıyafetler, ışık oyunları, müzikler ve muhteşem bir komediyle birlikte tanık olabilirsiniz.

SERGİLER

“Kaçınılmaz Koreografi”, Zilberman Gallery

Sena Başöz’ün beden, nesne ve zaman ilişkisine odaklandığı “Kaçınılmaz Koreografi” başlıklı sergi, sanatçının kişisel yaşamının farklı dönemlerinde hayatına girmiş nesnelerin döngü ve hareketlerini merkeze alıyor. Sanatçıya göre beden bir arşiv ve hareket de yeniden oluşumun bir aracı. Çeşitli nesnelerin gösterildiği sergide, “Denize Düşen Çapayı Son Gördüğüm An” ve “2 Ay Sonra Denizden Çıkarılan Çapa” gibi ilginç isimlere sahip eserler mevcut. Ortak bir örüntü olarak karşımıza çıkan buluntu nesne ve kayıp olan nesne arasındaki ikilemler izleyenleri üzerine düşünmeye itiyor. 16 Aralık – 24 Şubat tarihleri arasında ziyaret edebileceğiniz sergi, nesnelerin dönüşümü ve döngüsü ile büyüleyici bir etkiye sahip.

İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi

“Prelude”, Grand Art

Latince bir kelime olan Prelude, “başlangıç” demek. Yeni bir keşif dönemini tasvir ettiği için bu ismi seçtiğini belirten sanatçı Hazar Motan, sergisinde farklı materyaller, dokular ve boyutlarla haşır neşir olduğunu, kendisine yeni deneyim kapılarını açtığını belirtiyor. “Anda kalmak” mottosuyla yola çıkan sanatçı, eserleriyle izleyicinin bir saniyeliğine dahi olsa bulunduğu anın içinde kalabilmesini sağlamayı hedefliyor. Ressam ve aynı zamanda oyuncu olan Hazar Motan’ın zihin özgürlüğünü yansıttığı sergi, 15 Ocak – 3 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

“Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında”, Metrohan

İBB’nin Cumhuriyet’in öncü kadın ressamlarına odaklandığı sergi serisinin ikincisinde Gülseren Südor’un altmış yıllık sanat hayatı işleniyor. 21 Aralık – 18 Şubat tarihleri arasında ziyaret edilebilen sergide 170’e yakın eserinin yanı sıra Südor’un yedi tarihsel dönemde hem bireysel ve toplumsal tanıklıklarına yer veriliyor. Dönüşen kadınlık rolleri üzerine odaklanan serginin küratörlüğünü Telga Südor Mendi yapıyor.

İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi

“Metropol Kayıtları: Kentsel Mimariyi ve İnsanlığı Yakalamak”, Galeri 77

International Photography Awards, Sony World Photo Awards ve Travel Photographer of the Year gibi prestijli yarışmalardan birçok ödüle sahip Erhan Coral, “Metropol Kayıtları: Kentsel Mimariyi ve İnsanlığı Yakalamak” isimli ikinci kişisel fotoğraf sergisinde modern şehrin hikâyelerine odaklanıyor. Çevre ve mekân, modern ile tarihi arasındaki zıtlıklardan faydalanan sanatçı, St Paul Katedrali, Atatürk Kültür Merkezi, Tate Modern gibi mekanlara yer verdiği fotoğraflarında merdivenler, köprüler ve geçitlerle izleyiciyi adeta içsel bir yolculuğa çıkarıyor. 25 Şubat’a kadar Galeri 77’de ziyaret edebilirsiniz.

KONSERLER

Cem Adrian, Hayal Kahvesi Aqua Florya

14 Şubat için henüz plan yapmadıysanız bu muhteşem konseri mutlaka not edin. Olağanüstü sesi, ruha dokunan şarkı sözleri ve dinleyicisini her seferinde şaşırtan vokal yorumlarıyla Cem Adrian, Hayal Kahvesi’ne geliyor. Hiçbir kalıba sığmayan müzisyenin eşsiz yorumlarıyla harika bir müzik ziyafeti yaşanacak.  

Stereoclip / Marc Gonen, Emefekt, Blind

Belçikalı dünya yıldızı DJ/Prodüktör Stereoclip, 16 Şubat’ta İstanbul’a geliyor. Üstelik yeni albümünün taze parçalarıyla. Ünlü hit parçası “Easy Field”la tanınan prodüktör, Deep House ve elektro akustik müzik severlerin favori isimlerinden. Olympia, Tomorrowland, Dour Festival, Piknic Elektronik, ADE, Rex CIub gibi dünyanın önemli sahnelerinde geniş kitleleri coşturan Stereoclip, bu kez de Blind sahnesinde Türk dinleyicileriyle buluşacak.

Romantik Eserlerden Kış Masalı, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

1977 yılından beri Türk klasik müziğinin ana damarlarından biri olan İstanbul Filarmoni Orkestrası bu sezonda da şef Oleksandr Samoylenko yönetiminde konserler vermeye devam ediyor. “Romantik Eserlerden Kış Masalı” adlı konser, deneyimli orkestranın yanı sıra solist Ecesu Sertesen (Clarinet), kemanda şef Oleksandr Samoylenko ve başkemancı Özcan Yılmaz eşliğinde gerçekleştirilecek. W.A. Mozart, Edward Elgar, Bela Bartok gibi müzik dehalarının olağanüstü eserlerinin icra edileceği bu müzik şöleni 11 Şubat’ta Zorlu PSM sahnesinde.

İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi

Bonus: Spider-Man: Into The Spider-Verse Live in Concert”, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

Çocuklarla birlikte eğlenceli bir sömestir planı için elinizi çabuk tutmanız gerekecek. “Spider-Man: Into The Spider-Verse Live in Concert”, 3-4 Şubat’ta Zorlu PSM’de sahne alıyor. Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan konser, BKM ve Zorlu PSM ortak organizasyonuyla hayata geçirildi. Arka planda filmden sahnelerin gösterileceği konserde filmin unutulmaz müzikleri, dev bir orkestra eşliğinde seslendirilecek. Bu görkemli konser, çocuklarınızı sempatik süper kahramanla buluştururken yarıyıl tatili etkinlikleri için de mükemmel bir seçenek.

İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Takvimi