Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Cenevre Saat Günleri 2023: İki Babanın Suç Ortaklığı: Czapek Complicité

7 Eylül 2023
Cenevre Saat Günleri 2023: İki Babanın Suç Ortaklığı: Czapek Complicité

Yeni saatin adı “Complicité” (suç ortaklığı) hem iki babanın hesapta olmayan işbirliğine hem de farklı hızlara sahip iki eşapmanın birlikte çalışmasına gönderme yapıyor.

Yüksek saatçiliğe neden böyle bir isim verilmiştir? Yüksek saatçilik neden çoğunluğu oluşturan genel saatçilikten farklıdır? Bu sorulara yanıt olarak birçok özellik sayılabilir: Yüksek doğruluk, zengin estetik değerler zinciri, yaratıcı bilim, mekanik zaman ölçüm tarihi, üst düzel zanaatkârlık ve çarpıcı teknik yaratıcılık… Özelliklerin sayısı arttıkça toplam değer dramatik bir şekilde katlanarak çoğalır. Son olarak bu özelliklere bir de gönül alıcı simetriyi eklediğimiz zaman ortaya kalbi ve beyni olan kinetik bir heykel çıkıyor: Czapek Place Vendôme Complicité.

Cenevre Saat Günleri 2023: İki Babanın Suç Ortaklığı: Czapek Complicité

Hiçbir sınıfa girmeyen Audemars Piguet Royal Oak Double Balance Openworked gibi saatlerin varlığına rağmen temelde çift eşapmanlı saatler kabaca üç gruba ayrılır: En sık rastlanan örnek iki güç kaynağı (tulumba) ve dişli takımı bulunan, zaman göstergesi ve kronograf barındıran saatlerde görülür; eşapmanlardan biri saat diğeri kronograf için çalışır böylece mekanizma üzerindeki yük hafiflemiş olur. Breguet Tradition Chronograph 7077 ve Zenith El Primero Defy 21, bu türün en güzel örnekleri arasında bulunuyor.

İki eşapman barındırsa da rezonans fenomeniyle birbirini etkileyen ve böylece hassasiyet artışı elde eden bazı saatler var ki bu tür geçmişi nedeniyle derin bir konu. İlk kol saati örneği FP Journe Chronomètre à Résonance (2000) modeliyle görülen bu türden saatlerin arka planında Christiaan Huygens (1629-1695), Antide Janvier (1751-1835) ve Abraham-Louis Breguet (1747-1823) gibi dev isimler bulunuyor. Haldimann H2 Flying Resonance ve Vianney Halter Deep Space Tourbillon Resonance gibi şaşırtıcı/uçuk tasarımların görüldüğü bu sınıfta Armin Strom markası da piyasaya çok beğenilen saatler çıkardı.

Cenevre Saat Günleri 2023: İki Babanın Suç Ortaklığı: Czapek Complicité

Nadiren görülen bir başka tür de kronometrik hassasiyet için iki eşapmanın ortalama hızını esas alan bir diferansiyele sahip saatlerdir. Örneğin eşapmanlardan biri -2, diğeri +2 saniye günlük sapmaya sahipse bu durumda teorik olarak +-0 kusursuzlukta bir doğrulukta zaman göstergesi çalışır demektir. Philippe Dufour Duality (1996) ile bu türde ilk kol saatini üretme onuruna sahip oldu. Philippe Dufour’un esin kaynağı da 1930’larda bir saatçilik okulunda yapılan çift eşapmanlı bir cep saatiydi.

Duality, saatçilik dünyasını derinden etkilese de son derece mütevazı bir tasarıma sahipti ama bu saatten ilham alan ve diferansiyeli tıpkı bir tourbillon mekanizması gibi saat 6 konumunda yükseltilmiş çift eşapmanın gölgesinde sergileyen MB&F Legacy Machine 2 (2013) bu tarzın en gösterişli örneklerinden biri oldu.

Çift eşapmanlı nadir saatler dünyasında şimdi bir başka yıldız var: Czapek Place Vendôme Complicité. Fakat her şey birdenbire olmuyor, bu saatin arkasında da bir öykü var. Czapek & Cie’nin kurucularından biri ve CEO’su Xavier de Roquemaurel, diferansiyelin hayali bir üçgenin zirvesinde yani saat 12 konumunda olduğu tabanda ise eşit uzaklıkta iki eşapmanla desteklenen bir yapı üzerinde çalışmalara başladıklarında teori ile pratiğin uyuşmadığını dolayısıyla teknik birtakım zorluklarla karşılaştıkları ve bu duruma çözüm getirecek bir ortak bulamadıkları için projeyi sonlandırmak zorunda kalmıştı.

Cenevre Saat Günleri 2023: İki Babanın Suç Ortaklığı: Czapek Complicité

Sonra bir gün Xavier’in çocuklarından biri olan Paul, bağımsız saat üreticisi, saat ustası ve mucit Bernhard Lederer’in kızıyla Neuchâtel’de aynı sınıftaydı ve bu vesileyle ortak bir arkadaşları iki babayı tanıştırdı. İki saatçinin sohbetleri rafa kaldırılan projenin masaya konmasına neden oldu. Çift eşapmanlar konusunda uzman olan hatta ürettiği saatlerinde eşapmanın geleneksel geometrisini değiştirdiği için bu alanda bir evrim gerçekleştiren Bernhard Lederer’in desteği ile proje tamamlandı. Bu nedenle yeni saatin adı Fransızca “Complicité” (suç ortaklığı) hem iki babanın hesapta olmayan işbirliğine hem de farklı hızlara sahip iki eşapmanın birlikte çalışmasına gönderme yapıyor.

Cenevre Saat Günleri 2023: İki Babanın Suç Ortaklığı: Czapek Complicité

İskelet mekanizmaya sahip Complicité elle kurmalı bir saat ve 41,8 mm çapında biri gri kadranlı beyaz altın, diğeri lacivert kadranlı pembe altın kasada (50’şer adetle limitli) iki ayrı görünümle sunuluyor.

Cenevre Saat Günleri 2023: İki Babanın Suç Ortaklığı: Czapek Complicité

Gri kadranlı ve beyaz altın kasalı Complicité, 2023 Grand Prix d’Horlogerie de Genève (GPHG) yarışmasında “Mekanik İstisna” dalında kısa listeye kalmış durumda.