Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bottega Veneta’dan İtalyan Hikâyeleri

26 Aralık 2021
Bottega Veneta’dan İtalyan Hikâyeleri

Bottega Veneta’nın yeni kampanyası “Bottega for Bottegas”, küçük İtalyan zanaatkâr atölyelerinden çıkan el yapımı ürünleri otantik zevki olan günümüz insanı için bir araya getiriyor.

Latince “apotheca” kelimesinden gelen “bottega” İtalyan sanatçıların ve zanaatkârların çalıştığı küçük atölyelere verilen isimdir. Meşhur İtalyan markası Bottega Veneta’nın adı da buradan gelmektedir bir nevi; modaevinin Türkçedeki karşılığı da “İtalyan atölyesi” olarak çevrilebilir. Yazının bu kısmına kadar okurlarımızın kafasında bir moda yazısı için bu denli etimolojik bir giriş yapmamıza dair soru işaretleri belirmiş olabilir. Ne var ki Bottega Veneta’nın yeni kampanyasının hikâyesini en başından anlatmak için markanın isminin biraz derinlerine inmeyi lüzum gördük, çünkü Bottega Veneta adını aldığı küçük İtalyan atölyelerini anlatmak için “Bottega for Bottegas” kampanyasını duyurdu. 12 parçadan oluşan bu kampanya dahilinde butik İtalyan markalarının en meşhur ürünlerine yer veriliyor. Bir diğer deyişle, Bottega sahneyi bir süreliğine eski İtalyan öykülerine bırakıyor.

Kampanya sayesinde küçük İtalyan markaları ve zanaatkârları dünya çapında kendilerini gösterme fırsatı yakalıyor. Peki koleksiyon kimin hikâyesini anlatıyor? Hikâyede 750 yıldan beri kâğıt üreten Amatruda ailesi de var, bespoke davullar tasarlayan Alessandro Respighi ve Daniele Accardo da var.

BOTTEGA KRUMIRI ROSSI

Anlatılan o ki Krumiri Rossi bisküvileri 1871’de İtalya’nın birleştiği yıllarda pastacı Krumiri Rossi’nin mutfağında fırına sürüldü. Hatta bir başka söylenti de Rossi’nin bu kurabiyeleri içkiyi biraz fazla kaçırdığı bir gece un, şeker, yağ, yumurta ve vanilyayı karıştırarak bulduğu – ki bilirsiniz, pek çok yenilik kazayla keşfedilir zaten. Yıllar içinde ünü giderek büyüyen bisküvilerin en meşhur hayranlarından biri de Bill Clinton, hatta kendileri yazdığı bir mektupta bisküvilerden “harika” diye bahsetmiş.

Bottega Veneta’dan İtalyan Hikâyeleri
Bottega Veneta

BOTTEGA PASTIFICIO MARTELLI

Söz konusu İtalya olunca kampanyadaki bir diğer lezzet de makarna oluyor. Pastificio Martelli’yi özel kılan yanıysa sanayileşmeyi reddedip üretimine geleneksel yollarla devam etmiş olması. Tarihi 1926 yılına kadar dayanan ve ülkenin en eski köylerinden Lari’de kurulan Martelli bünyesindeki makarnaların üretimi Mario ve Dino Kardeşler tarafından sürdürülüyor.

Bottega Veneta’dan İtalyan Hikâyeleri
Bottega Veneta

BOTTEGA SAPONIFICIO VARESINO

Yüzyıllık bir gelenekle üretilen Saponificio Varesino sabunu ise anlatılan bir diğer İtalyan öyküsü. Bu atölyede üretilen her bir sabun, sertifikası olan doğal içeriklerle hazırlanıyor. 20 gün içerisinde üretilen kalıp sabunların altı kenarında ise üretimevinin mührü bulunuyor.

Bottega Veneta’dan İtalyan Hikâyeleri
Bottega Veneta

BOTTEGA GAY-ODIN

1800’lerde Napoli’de kurulduğundan bu yana sadece ama sadece çikolata üreten bu küçük dükkân, teknik olarak da o yılların geleneksel yöntemlerini ve kendilerine has tariflerini kullanıyor. Gay-Odin, bugün hala Napoli’nin en lezzetli duraklarından biri.

Bottega Veneta’dan İtalyan Hikâyeleri
Bottega Veneta

BOTTEGA AMATRUDA

Eski usullere göre kâğıt üreten Amatruda’nın geçmişi neredeyse 750 sene öncesine dayanıyor. Her bir kâğıdın kenarı ve köşesi kendine has çıkıntılarla tasarlanıyor. Amatruda aynı zamanda düğün davetiyeleri, kartvizitler ve kartpostallar da üretiyor.

“Bottega for Bottegas” 24 Aralık’tan itibaren Bottega mağazalarında ve internet sitesi üzerinden satışa sunulacak. Koleksiyon, tam da yeni yıl öncesinde hediye arayanlar için İtalyan bahçelerinden bir demet alternatif sunuyor.