Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bir Kutuda Üç Albüm ve 50 Yıl: Paul McCartney

17 Eylül 2022
Bir Kutuda Üç Albüm ve 50 Yıl: Paul McCartney

Paul McCartney, herkesin çoktan emekli olduğu ilerleyen yaşına karşın dimdik ayakta ve bir kutuya yerleştirilmiş üç plaklık bir albümle huzurlarınızda: “McCartney I/II/III”

Sayısız şarkıya konu olmuş, övgüden ziyade eleştiri yağmuruna tutulmuş Kraliçe Elizabeth vefat etti ama onun Sir unvanını verdiği müzisyenlerden biri olan Paul McCartney, herkesin çoktan emekli olduğu ilerleyen yaşına karşın dimdik ayakta. Bir kutuya yerleştirilmiş üç plaklık bir albüm ile huzurlarınızda: “McCartney I/II/III”

Bu sanat eserinin tamamı McCartney tarafından yazıldı ve icra edildi. Sadece bir miktar eşi Linda’nın vokallerine, “Slidin” adlı parçada da iki ekstra müzisyene, gitarcı Rusty Anderson ile davulcu Abe Laboriel, Jr.’a yer verdi. Üç albüm de hem renkli hem de siyah plak olarak basıldı, ayrıca CD olarak da var. 35 şarkı ceman iki saatin biraz altında. Elli yıla yayılmış olmasına rağmen, plaklar arasında ortak nokta çok. En önemlisi, üçünün de cesur biçimde ticari olmaması.

“McCartney I”, 1970’te The Beatles’ın dağılışının ardından (McCartney’nin buna sebep olduğu suçlamasıyla karalandığında) ortaya çıkmış şeyler. Ev olanaklarında kaydedilmiş, tamamlanmamış hissi uyandıran kayıtlarda, McCartney’nin maceracı ve sanatçı ruhu öne çıkıyor. Bu kayıtlar çok daha sonra gelecek olan lo-fi prodüksiyonların ilk örnekleri gibi.

Bir Kutuda Üç Albüm Ve 50 Yıl: Paul Mccartney
Bir Kutuda Üç Albüm Ve 50 Yıl: Paul Mccartney

McCartney bu günlerde hiç vites küçültmedi. Geleceği okumuş gibi EMI kayıt stüdyolarının yakınındaki müstakil ve üç katlı evinin bir bölümünü müzik aletleri ve kayıt ekipmanlarıyla doldurmuştu. Ortaya çok müzik çıkmış ama aralarında şarkı formatını taşıyanları azdı. Şarkılar gelişigüzel kaydedilmiş görülebilir, ama unutmayalım ki aralarında bazıları büyük konser kayıtlarından dinlemeye alışkın olduğumuz şarkıların ilk halleri.

“McCartney II”, 1980’de Wings’in dağılmaya yüz tuttuğu günlere ait. Bu dönem McCartney, müzikal trendlere ayak uydurmuş şarkılara odaklanmıştı. 90’lara girdiğimizde ise herkes onun modern teknolojiyi ve piyasa stratejilerini ne kadar iyi kullandığını görmüştü. Buradaki kayıtlar kısmen deneysel ve zamanının ruhuna yönelik. “Frozen Jap”, “Temporary Secretary” ve “Coming Up” gibi şarkılar, gelmekte olan elektronik eğilimleri ve soundları müjdeliyor. Bir önceki plağa oranla avangart. Plakta Macca klasikleri dikkat çekiyor.

Henüz kayıtları bir yıl önce tamamlanan “McCartney III”deki pastoral atmosferli şarkılar onun son dönemini temsil ediyor. McCartney salgın günlerini çalışmak ve üretmek için fırsata çeviren müzisyenlerin başında geliyordu. Dikkatini bazı eski fikirlere çevirmiş, ama direksiyonu kendinden sonraki kuşaklardan gelen genç müzisyenlere devretmiş; Beck, Ed O’Brien, Damon Albarn, St. Vincent, Josh Homme gibi isimlere bir şarkıyı remiksleme fırsatı tanımıştı. Ortaya çıkan remiks albümü, sıkı şarkı yapısını korurken bugünün ruhunu da yansıtıyordu. Üçüncü plak, McCartney’nin şarkı yazarlığına geri dönüş çabalarının sonucu. Bugüne kadarki en samimi şarkılarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. “Women and Wives” ve “Find My Way” gibi…

Bir Kutuda Üç Albüm Ve 50 Yıl: Paul Mccartney
Bir Kutuda Üç Albüm Ve 50 Yıl: Paul Mccartney

McCartney favori Beatle’ınız değilse bile onun en üretkeni olduğunu kabul etmelisiniz. John Lennon’un hayatı 40 yaşında trajik bir şekilde noktalanınca, George Harrison ve Ringo Starr onun hızına yetişemedi. McCartney kayıt yapmak için çok fazla fırsata sahip olduğu için avantajlıydı. Macca projesinden, Martin “Youth” Glover ile elektronik müzik ikilisi Fireman’i oluşturmaktan, bale ve korolar için orkestral notalar bestelemeye o kadar çok şey yaptı ki… Onlardan önce de Wings topluluğu ve eşi Linda ile Ram adı altında epey üretken zamanlar geçirmişti. Solo albümleri saymaya hacet bile yok.

Yeni kutumuzdaki albümlerin her biri, McCartney’nin özveri ve yaratıcılık konusunda halen tavizsiz olduğunu fısıldıyor bize. Seksen yaşını geride bırakırken bile ne kadar enerjik ve üretken olduğunu gösteriyor.