Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Zenith 1970’lere Uzanıyor: Zenith Chronomaster Original Triple Calendar

31 Ocak 2024
Zenith 1970’lere Uzanıyor: Zenith Chronomaster Original Triple Calendar
Zenith LVMH Saat Haftası’nda, 1970’lerde ürettiği üç takvim komplikasyonlu modelden aldığı ilhamla Chronomaster Original Triple Calendar’ı duyurdu.

Zenith, LVMH Saat Haftası’nda üzerine bir süredir çalıştığı üç takvim komplikasyonlu modeli Chronomaster Original Triple Calendar’ı duyurdu. İlhamını 1970’te 25 adetle limitli üretilen bir El Primero serisinden alan Triple Calendar, LVMH Saat Haftası’nın çok konuşulan modellerinden biri.

Mirasındaki modelleri saatçiliğin modern kodlarında başarıyla yorumlayan Zenith’in arşivlerine inerek elli sene öncesine gitmesi bizleri şaşırtmıyor. 1970’te 25 adetle limitli üretilen bu El Primero modeli, üç takvimli ve Ay fazlı komplikasyon için tasarlanmış. Bu seriden bugüne ulaşan saatlerden biri 2012’de Christie’s’de düzenlenen bir açık artırmada yaklaşık 40.000 Amerikan dolarına, seriden bir başka saat ise 2015’te Phillips’teki açık artırmada 75.000 Amerikan dolarına satılmıştı. Şimdi yeniden yorumlanarak üretilen Chronomaster Original Triple Calendar ile marka bir kere daha mirasına şapka çıkarıyor.

Chronomaster Original Triple Calendar’da markanın 1969’da ürettiği ikonu A386’nın boyutlarına sadık kalınmış. Saatin paslanmaz çelik kasası 38 mm çapında. Seride üç farklı kadran yer alıyor: Siyah alt kadranlarıyla beyaz kadran, beyaz alt kadranlarıyla gri kadran ve beyaz alt kadranlarıyla yeşil kadran. Saat 6 yönünde 60 dakikalık alt kadran, saat 3 yönünde 60 saniyelik alt kadran, saat 9 yönünde ise küçük saniye göstergesi yer alıyor. Ay fazı ise saat 6 yönündeki alt kadrana entegre edilmiş. Üç takvimli modelin kadranı ay penceresi, haftanın günü göstergesi ve tarih penceresine ev sahipliği yapıyor. 

Otomatik mekanizma El Primero kalibre 3610 ile çalışan Chronomaster Original Triple Calendar, 36.000 VpH hızında çalışıyor ve 60 saatlik güç rezervine sahip. Açık safir kasa arkasından görülebilen mekanizmanın rotoru Zenith yıldızıyla, vidaları ve kolon çarkı ise mavi renkte tasarlanmış.