Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Zamanı Miras Bırakmak: Babadan Oğula Yüksek Saatçilik

19 Haziran 2022
Zamanı Miras Bırakmak: Babadan Oğula Yüksek Saatçilik

Yüksek saatçilik dünyasının penceresinden babalar ve çocuklarına bakıyoruz.

Saatçilik dünyasının hafızalarda en çok yer edinmiş cümlelerinden biri, Patek Phillipe’in “Bir Patek Philippe’e asla sahip olamazsınız, ona ancak bir sonraki nesil için göz kulak olursunuz.” sloganıdır. Geleneksel Cenevre saatçilik sanatını 183 yıldır sürdüren marka, bu cümleyle sadece kendi mirasını değil, her biri sanat eseri mahiyetinde olan mekanik saatlerin miras değerini de vurguluyor. Üstelik kimi zaman kuşaktan kuşağa yalnız saatler değil, bu saatleri üreten markalar da miras kalıyor. Dört kuşaktan beri Stern ailesi tarafından üretilen Patek Philippe, en köklü bağımsız aile markalarından biri. Chopard, Parmigiani ve Jacob & Co. ise kuşaktan kuşağa geçen yönetimleriyle, saat dünyasında zamanı miras bırakan şirketler arasında.

Patek Philippe

1839’da Kont Norbert Antoine de Patek tarafından kurulan Patek Philippe’in yönetimini 1932’de, markanın bugünkü yöneticisi Thierry Stern’in büyük dedesi Charles Henri Stern ve kardeşi Jean üstlendi. O günden bu yana Stern’ler tarafından yönetilen şirket bugüne dek gelmiş en büyük bağımsız aile firmalarından biri. Thierry Stern verdiği bir röportajda, meşhur sloganlarına atıfta bulunarak, “Sadece saatleri değil, tüm şirketi bir sonraki kuşağa aktarıyoruz.” diyor.

Zamanı Miras Bırakmak: Babadan Oğula Yüksek Saatçilik
Baba oğul Philippe ve Thierry Stern

Chopard

Bundan tam 162 sene önce, küçük bir Jura köyünde kurulan Chopard’ın tarihi oldukça eskiye dayansa da markanın yüksek saatçilikte zirveye oynamasında, üç kuşaktan beri yönetimde olan Scheufele ailesinin girişimlerinin büyük payı olduğu söylenebilir. 1963’te markayı devralan Karl-Friedrich Scheufele yıllar sonra koltuğunu kendisiyle aynı adı taşıyan oğluna bırakmıştı. Şimdilerde ise ailenin üçüncü kuşağı Karl-Fritz bir saatçi olarak kendini gösteriyor. Geçtiğimiz senelerde duyurulan Alpine Eagle koleksiyonunda Karl-Fritz’in fikirlerini ve dokunuşlarını görüyoruz. Karl-Friedrich, Chopard’ı bir aile şirketi olarak devam ettirmenin kendileri için büyük bir misyon olduğunu söylüyor.

Zamanı Miras Bırakmak: Babadan Oğula Yüksek Saatçilik
Karl-Friedrich, Karl ve Karl-Fritz

Parmigiani Fleurier

Yüksek saatçilik dünyasında kuşaktan kuşağa miras bırakmak yalnız babadan oğula olan bir aktarım değil elbette. 1996’da Parmigiani’yi kuran saat uzmanı ve antika saat tamircisi Michel Parmigiani’nin kızı Anna-Lauder şimdilerde markanın tasarım ve proje departmanından sorumlu. 71 yaşındaki Michel Parmigiani, Anna-Lauder’ı markanın geleceği olarak gördüğünü söylüyor. Marka, İsviçre saat endüstrisinde kasadan zembereğe tüm önemli parçalarını kendi bünyesinde üreten sayılı markalardan biri olduğu gibi, baba-kız ikilisinin üretimi bir arada götürdüğü ender markalardan da biri.

Philippe Dufour

Modern saatçiliğin yaşayan en büyük ustalarından biri olan Philippe Dufour da meslek aşkını kızıyla paylaşan saat ustası babalardan biri. Büyük ustanın kızı Danièla Dufour, saatlere olan ilgisini babasına göstermek için daha 12 yaşındayken bir duvar saati tasarlamış. Babasının yolundan giden Danièla, İsviçre’de meşhur bir okulda saat eğitimi almış. Babasının atölyesinde, markanın 20th Anniversary Simplicity koleksiyonu için tasarladığı model ise genç kadın saatçinin elinden çıkan ilk saat.

Zamanı Miras Bırakmak: Babadan Oğula Yüksek Saatçilik
Philippe Dufour, kızı Danièla ile birlikte atölyesinde.

Jacob & Co.

1986’da mücevher tasarımcısı Jacob Arabov’un kurduğu Jacob & Co., yalnızca çeyrek asırda yüksek saatçilik dünyasında kendine yer edinmeyi başaran markalardan biri. Henüz çok yeni bir marka olsa da, yönetimin kuşaktan kuşağa geçmesinin geleneği Jacob & Co.’da da görülüyor. Markanın kurucusu Jacob Arabov koltuğunu geçtiğimiz seneden beri 29 yaşındaki oğlu Benjamin Arabov ile paylaşıyor. Markanın genç beyni Benjamin Arabov verdiği bir röportajda, şirketi dijital çağa hazırlamayı hedeflediğini söylüyor.

Zamanı Miras Bırakmak: Babadan Oğula Yüksek Saatçilik
Fotoğraf: Petro Onysko (ONYSKO PRODUCTION)