Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Maksimum Şıklık, Minimum Karbon Ayak İzi

24 Ağustos 2021
Maksimum Şıklık, Minimum Karbon Ayak İzi

Yavaş moda tasarımcısı Selina Sanders, mutfak havlularını kullanarak tasarladığı top, etek ve elbiselerle maksimum şıklığı minimum karbon ayak izi ile yakalıyor.

Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik kavramı, moda endüstrisindeki yerini her geçen gün sağlamlaştırıyor. Hızlı üretim ve tüketimin en yaygın olduğu sektörlerden biri olan moda dünyasında sürdürülebilirliği sağlamak için ortaya çıkan “yavaş moda” kavramıyla üretilen parçalar, hem doğa dostu hem de kişiselleştirilmiş tasarımlarıyla özel konseptlerde geliyorlar. Tasarımlarında karbon ayak izini azaltıp şıklığı artıran isimlerden biri de, Kaliforniyalı yavaş moda tasarımcısı Selina Sanders. Söz konusu moda olunca ortaya çıkan dâhiyane yaratıcılıktaki tasarımlar bizleri şaşırtmasa da Sanders’ın mutfak havlularından ürettiği bluzlar ve etekler gerçekten ilgi çekici.

Maksimum Şıklık, Minimum Karbon Ayak İzi
Selinasandres.com, Selina Sanders’In Izniyle
Yavaş Moda: Gezegene ve tüm insanlara fayda sağlayan bir moda endüstrisi yaratmaya çalışan moda akımı.

Yavaş moda tasarımcısı Selina Sanders, yaklaşık 15 sene moda endüstrisinde çalışmış. Pandemi sürecinde işini kaybeden Sanders durumu fırsata çevirip karbon ayak izini azaltmak hedefiyle kendi adını taşıyan bir moda markası kuruyor. Yani, krizi fırsata çevirmede Selina’dan öğreneceğimiz çok şey var.

Vogue’un haberine göre, hikâye tam olarak şöyle başlıyor: Bir seneden biraz fazla bir süre önce Selina, YouTuber Beth Jones’un #alwaysplaydressup etiketine denk geliyor. Etiket altındaki içerikleri incelediğinde insanların kendi kıyafetlerini tasarlamaya başladığını görüyor. Buradan ilhamla o da ilk eteğini tasarlıyor. Bir deste çiçekli mutfak havlusu olan Sanders, bu havluların üzerine bermuda çiçek desenli bir havlu alıyor ve bu iki parçayı 90’lardan kalma eski bir yorganla birleştiriyor. Jones’un bu tasarımı paylaşmasıyla birlikte Sanders, elindeki biricik tasarımıyla büyük bir hayran kitlesi kazanıyor.

Maksimum Şıklık, Minimum Karbon Ayak İzi
selinasandres.com, SELINA SANDERS’ın izniyle

Hemen hemen bir yıl içerisinde mutfak havlularını, masa örtülerini, eski yorganları kabarık kollu bluzlara, gömleklere, elbise ve eteklere dönüştürmekte ustalaşan tasarımcının her bir tasarımı hızlıca satılıyor. Sanders’ın tasarladığı her parça tek olup Kaliforniya’daki evinde ölçülüp biçilerek üretiliyor. Hazır olan ürünleri her ayın üçüncü cuma günü sayfasından duyuruyor. Dahası, isterseniz kendi ikinci el kumaşlarınızı Selina’ya göndererek size özel kişiselleştirilmiş kıyafetlere de sahip olabiliyorsunuz.

Sanders’ın bu ay için tasarladığı işlemelerin teması ise ekmek. Geçtiğimiz sene pandemi boyunca pek çok kimsenin evde ekmek yapmaya giriştiğini anımsadığımızda Selina’nın ekmek temalı dantelaları bizlere hiç yabancı gelmiyor.

Selina’nın daha önceki tasarımlarının işlemeleri arasında ise çeşitli meyveler, pek sevimli hayvan figürleri, eski saatler, çiçekler, antika eşyalar gibi pek çok farklı desenler mevcut. Kıyafetlerin yanı sıra çeşitli taç ve toka tasarımları da tüm canlılığıyla boy gösteriyor.

Selina’nın bir sonraki tasarımı önümüzdeki ayın üçüncü cuması, yani 17 Eylül’de duyurulacak, fakat o vakte kadar selinasander.com’u ziyaret ederek mutfak havlularından birer tasarım harikasına evrilmiş kıyafetlere göz atabilirsiniz.