Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Vacheron Constantin’den Dünyanın En Komplike Saati!

9 Nisan 2024
Vacheron Constantin’den Dünyanın En Komplike Saati!
Kuşkusuz Watches and Wonders 2024 fuarının ilk günündeki en heyecan verici haberlerden biri Vacheron Constantin’in Les Cabinotiers koleksiyonuna dahil edilen dünyanın en komplike saati The Berkley Grand Complication modelinin duyurulması oldu.

Toplam 2877 parçadan (ek olarak 9 bilgi paneli, 245 taş ve 31 ibre) oluşan The Berkley Grand Complication (Ref. 9901C/000G-B472) cep saatinin alanında bir rekor olan 63 komplikasyonu bulunuyor.

Vacheron Constantin
Vacheron Constantin

Önceki rekor 2015’te duyurulan yine Vacheron Constantin’e ait 57 komplikasyonu olan ve 2800 parçadan oluşan Ref. 57260 cep saatiydi.

The Berkley Grand Complication, ilk daimi Çin takvimine sahip olan saat olmasıyla da saatçilik dünyasına önemli bir gelişmeyi sunuyor. Karmaşık ve düzensiz bir döngüye sahip olması nedeniyle şimdiye kadar yapılması düşünülmeyen Çin Ay-Güneş takviminin özellikleri göz önüne alındığında mekanizmanın 2200 yılına kadar mekanik olarak programlaması da üstün nitelikte teknik bir başarı. (Çin yeni yılının ilk günü 21 Ocak ile 21 Şubat arasında yıldan yıla sürekli değiştiği için Vacheron Constantin mühendisleri bu tarihler için ayrı bir gösterge hazırlamış.)

Vacheron Constantin
Vacheron Constantin

Ayrıca Çin astrolojisine göre 12 yıllık döngüler halinde her yıl bir başka hayvan tarafından temsil ediliyor ve o yıl doğanların burçlarını gösteriyor. Saatin üzerinde bunun için de bir gösterge var: 2024 ejderha yılı olduğu için bir pencerede ejderha figürü görülüyor.

Vacheron Constantin

Sadece montajına ayrılan bir yıl da dahil olmak üzere Les Cabinotiers The Berkley Grand Complication toplam 11 yıllık bir araştırma, geliştirme ve üretim sürecinin ürünü olarak çağdaş saatçilik tarihinin kilometre taşlarından biri oldu bile.

“Yükte hafif pahada ağır” deyimi bu saat için düşünülmüş denilebilir ancak beyaz altın kasaya sahip The Berkley Grand Complication 98 mm çapında ve 50,55 mm kalınlığında olduğu için hem biraz büyük hem de ağırlığı bir kiloya yakın.

Kişiye özel üretilen bu olağanüstü saatin sahibi ise 40 yıl önce saatlere merak duyan ve önemli bir saat koleksiyoneri haline gelen William R. Berkley (78) isimli bir iş insanı. Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden biri olan W. R. Berkley Corporation’ın kurucu başkanı olan William R. Berkley aynı zamanda New York Üniversitesi Mütevelli Heyeti başkanı. Berkley’in koleksiyonunda önceki rekorun sahibi olan Ref. 57260 cep saati de bulunuyor.

Vacheron Constantin
Vacheron Constantin

63 Komplikasyondan bazıları: Zaman için 9 fonksiyon içeren saat, dakika ve retrograd (geri dönüşlü) saniye, referans şehir için gece ve gündüz göstergesi, üç eksenli küresel tourbillon, 24 şehir için dünya saati göstergesi, ikinci zaman dilimi saat ve dakika (12 saatlik ekranda), ikinci saat dilimi için gündüz ve gece göstergesi, Kuzey veya Güney yarımküreler için ikinci saat dilimini görüntüleme sistemi, daimi takvim.

Toplam 7 fonksiyonlu daimi takvim: Gregoryen takvimine göre haftanın günleri, ayları ve tarih, artık yıl ve dört yıllık döngü göstergesi, ISO 8601 takvimine göre hafta ve gün numarası.

Çin daimi takvimi ise 11 fonksiyonlu: günün, ayın ve tarihin Çince gösterimi, Çin burçları, Çin tarım takvimi, ekinoks, gündönümleri göstergesi, Şangay’dan görülen gökyüzüne göre ayarlanmış harita (gündoğumu ve günbatımı, zaman denklemi, gün ve gece uzunluğu göstergeleriyle birlikte), yıldız saatleri ve dakikaları, Ay evresi (1027 yılda bir düzeltme gerekir).

Vacheron Constantin’den Dünyanın En Komplike Saati!

Kronograf sistemi ise 12 saatlik ve 60 dakikalık sayaçlarla 4 fonksiyonlu.

Alarm sistemi ise 7 fonksiyonlu; başlatma, durdurma, güç rezervi göstergeli alarm mekanizmasında normal veya carillon tipi alarm çeşitleri bulunuyor. Çeşitli modlara ve göstergelere sahip dakika tekrarlayıcı sistemi ise 8 fonksiyonlu.

Elle kurmalı olan The Berkley Grand Complication saatinin iki tulumba içeren güç rezervi (60 saat) ve kurma kolu da 6 fonksiyona sahip.