Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

IWC, Sonsuzluk ve Bir Gün

9 Nisan 2024
IWC, Sonsuzluk ve Bir Gün

IWC mühendisleri, 45 milyon yıl gibi benzeri görülmemiş bir doğruluk sunan bir Ay evresi göstergesi geliştirdi.

IWC markası Watches and Wonders fuarının ilk gününde Portugieser Eternal Calendar saatini tanıtarak mühendislik ve teknik inovasyonda adeta ilahi bir düzeye geçtiğini duyurdu. “Zamanın ve sonsuzluğun güzelliğine” adanmış karmaşık bir mekanizmayla çalışan Portugieser “Eternal” Calendar modeli bildiğimiz daimi takvimlere (perpetual calendar) benziyor ama şaşırtıcı özelliklerle dolu olduğundan bu saate “daimi” değil “ebedi takvimli” (eternal calendar) bir saat denilmiş.

Iwc, Sonsuzluk Ve Bir Gün

Portugieser Eternal Calendar, miladi takvimin karmaşık kurallarını, düzensizliklerini ve istisnalarını binlerce, hatta milyonlarca yıl boyunca tam olarak doğru gösteren bir saat. Biraz daha ayrıntılı olarak ifade edersek IWC Schaffhausen‘in ilk seküler sürekli takvimine sahip, 400 yıl boyunca üç artık yılı atlayarak Gregoryen takviminin artık yıl istisna kurallarını otomatik olarak hesaba katıyor. IWC bu amaçla 22 trilyon farklı çark kombinasyonunu test etmek için bir süper bilgisayar kullanmış.

Portugieser Eternal Calendar modelinin en çarpıcı özelliği 45 milyon yıllık doğrulukla çalışan Ay evresi göstergesi. Kuzey ve güney yarımkürelerde görülen Ay için tescilli ikiz gösterge (Double Moon) düzeni kullanılması da gösterilen titizliğin düzeyini anlatıyor. Tekrarlamakta fayda var bence: Ay evresi göstergesi o kadar doğru ki sadece 45 milyon yılda bir ayar gerekiyor! Bu teknik başarı söylendiği kadar kolay değil çünkü yeni aydan yeni aya uzanan tam bir döngü 29 gün 12 saat 44 dakika ve 2,88 saniye sürdüğü için son derece ince bir düzenleme yapılması gerekli.

Iwc Watches And Wonders 2024
Iwc

Platin kasalı (44,4 mm çapında, 15 mm yüksekliğinde) ve beyaz lake cam kadranlı Portugieser Eternal Calendar (IW505701), yüksek kubbeli safir kristal bir ön cama ve mekanizmanın görülebildiği yine safir kristal arka kapağa sahip. Yedi günlük güç rezervine sahip Portugieser Eternal Calendar modeli; saat, güç rezervi göstergesi, tarih, gün, ay ve yılı (dört haneli) gösteren düzensiz artık yılları tanıyan daimi takvim hem Kuzey hem de Güney yarımküreler için 45 milyon yıllık doğruluğa sahip Ay evresi göstergesi ve ince ayar için durdurulabilir küçük saniye ibresi gibi birçok özellik sunuyor olmasına rağmen kadranı yine de sade görünüyor, bu da ayrı bir başarı.

Iwc Watches And Wonders 2024