Urwerk

Urwerk’in EMC modelinde daha önce örneğine rastlanmayan ve yüksek saatçilikte bir ilk olan dakiklik kontrol mekanizmasını görüyoruz.

1997’de kurulan Urwerk, bağımsız İsviçre saatçiliğinin öncü ve en avangart markalarından biridir. Yılda 150 adet saat üreten marka, yüksek saatçiliğin becerilerini kullanırken diğer markalardan farklı olarak çağdaş ve özgün saatler yaratıyor. Urwerk’in kendisine has tasarımı, aslen Campanus Kardeşler’in 17. yüzyıldan kalma bir gece saatine dayanıyor. 1990’larda saatçi bir aileden gelen Felix Baumgartner, kardeşi Thomas ve tasarımcı Martin Frei’nin kurduğu markada, kadranda Güneş’in gkyüzündeki rotası taklit edilerek zamanı bir yay üzerinde gösteren saatleri görüyoruz: Retrograd göstergeler benzeri bir mantıkla bir saat rakamı; bir uçtan diğer uca geniş bir pencere kesitinde ilerlerken sona geldiğinde yerini sonraki rakama bırakıyor.

Mezopotamya’da zamanın ilk kez ölçüldüğü Ur kentiyle Almanca “çalışmak, yaratmak, şekillendirmek, duyguları uyandırmak” anlamına gelen Werk kelimesinin birleşiminden oluşan markanın ilk saati 1997 Baseworld Fuarı’nda tanıttıkları 101’di. Markanın bir tasarımı 2005 yılında Harry Winston tarafından “Opus” projesine dahil edildi ve “Opus 5” adı altında sınırlı sayıda üretildi. 2007’de uyku komplikasyonunun patenti alınırken 2015’te Urwerk’in ilk kadın koleksiyonu 106 duyuruldu. Marka, 20. yılını ise UR-T8 modeliyle kutladı. Urwerk’in 12 kişiden oluşan küçük ama yetenekli ekibi, Cenevre’nin eski şehir merkezinde bulunan küçük bir atölyede her zaman cesur ve teknik açıdan komplike saatler geliştiriyor ve üretiyor: Bunlardan biri de Breguet’in Pendule Sympathique sistemini iki yüzyıl sonra yeniden hayat geçiren ve kol saatinin 35 kilo ağırlığında çanta şeklinde harici bir atomik dakiklik kontrol cihazı sayesinde hassasiyetinin atomik düzeyde artılırmasını sağlayan AMC (Atomic Master Control) sistemiydi.

Urwerk EMC (Electro Mechanical Control) modelinde ise örneğine daha önce rastlanmayan ve yüksek saatçilikte bir ilk olan dakiklik kontrol mekanizmasını görüyoruz. Mekanizmaya monte edilmiş elektronik bir kontrol devresi tek bir tuşa basıldığında saatteki sapmayı gösteriyor. Böylece saatin sahibi arka kapakta bulunan bir ince ayar mekanizması sayesinde gerekli düzeltmeyi kendisi yapabiliyor.

Urwerk SA

114, Rue du Rhone Ch-1204 Cenevre İsviçre

Telefon

+41 22 900 2027

E-Posta

[email protected]

Website

www.urwerk.com

Instagram

@urwerkgeneve

Kuruluş Yılı

1995

Yıllık Üretim

150 adet