Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Unutulmaz Yeni Yıl Filmleri

8 Aralık 2023
Unutulmaz Yeni Yıl Filmleri

Eski Hollywood yapımlarından en yeni Netflix filmlerine unutulmaz yeni yıl filmlerini bir araya getirdik.

Evet yılın o zamanına geldik! Aralık ayı dendi mi akıllarda ilk canlanacak şeylerden biri tabii ki de yılbaşı. Yılın son ayıdır kendisi ama aynı zamanda gelecek yıl için hazırlıkların da başladığı aydır. İçimizi muhteşem bir heyecan kaplar. İşte bu heyecanda size eşlik edebilecek yılın bu zamanına özgü, kült olmuş filmleri siz Saatolog okurları için derledik.

“Evde Tek Başına”, Chris Columbus

Bu filmi bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. 1990 yapımı “Evde Tek Başına”, yaramaz mı yaramaz ama bir o kadar da akıllı Kevin’ın evde tek başına kalmasını konu alıyor. Yılbaşı için tatile çıkan ailesi küçük bir talihsizlik eseri Kevın’ı almayı unutuyor. Ve sonra bir çocuğun hep de hayalini kurduğu şey oluyor. Evde tek başına kalan Kevın başlangıçta yalnız olmanın tadını çıkartıp keyif içinde yaşasa da işler hep o şekilde gitmiyor ve eve girmeye çalışan iki hırsızla kendi stilinde eğlenceli ve sürprizlerle dolu bir mücadeleye girişiyor. Bu unutulmaz ikonik film bir kez daha izlenmeyi ve gülmeyi bizce hak ediyor.

Yeni Yıl Filmleri

“Grinç” Scott Moiser & Yarrow Cheney

O çok aksi ve mutsuz bir adam. Kasabanın en tepesinde Noel’den nefret ede ede yaşıyor. O kim mi? Elbette Grinch. Üstüne üstlük bu defa Noel’i yok etme planları içinde! Kasaba halkınınsa en büyük dileği hediyeleşmektir. Noel’i heyecanla bekleyen halka kötü bir sürpriz hazırlamaya çalışan Grinch hiç beklemediği bir yerden darbe alıyor. Küçük tatlı bir kız çocuğunun dokunuşuyla huysuz mu huysuz bu canavarın kalbine giden yol bulunuyor. 2000 yapımı Noel’in gücünü anlatan bu güzel hikâyede “Grinch”i başarılı oyuncu Jim Carrey canlandırmaktadır. Onun oyunculuğuyla devleşen bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

Yeni Yıl Filmleri

“Şahane Hayat”, Frank Capra

1946 yapımı, kült olmuş bir filmle devam ediyoruz. Yönetmenliğini Frank Capra’nın yaptığı ve James Stewart, Donna Reed ve Lionel Barrymore gibi ünlü oyuncuların yer aldığı “Şahane Hayat”ta “George Bailey adında bir iş insanının durumunun kötüye gidip intiharın eşiğine gelmesi konu alınır. George köprü kenarında tam intihara hazırlanırken Clarence isminde bir melek gelir ve onu ilginç bir yolculuğa çıkarır. Melek, George’a hiç var olmasaydı sevdiği insanların ne halde olacağını gösterir. İnsan hayatının ne kadar değerli olduğunu ve bazen küçük bir dokunuşun veya ufak bir yardımın dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirebileceğini göstermesi adına bu film size ilham olacaktır.

Yeni Yıl Filmleri

“Babam Söz Verdi”, Brian Levant

Yılbaşı denilince ilk akla gelen şey hediyelerdir. Özenle hazırlanmış ve yılbaşı ağacının altına konmuş açılmayı bekleyen hediyeler herkesi mutlu eder. Elbette en başta çocukları! 1996 yılında gösterime giren bu film Howard (Arnold Sshwarzenegger) adındaki yoğun tempoda çalışan ticaret bir adamı konu alır. Oğlu Jamie yılbaşında her şeyden çok bir “TurboMan” oyuncağından ister. Oğlunun isteğini yerine getirmek için dışarı çıkan Howard hiç beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalır. Yılın bu zamanında ve çok popüler olan bu oyuncağı bulması tahmin ettiğinden çok daha zor olacaktır. Ve aynı zamanda başka geç kalmış bir baba olan Myron Larabee (Sinbad) de aynı oyuncağın peşinden koşmaktadır. İki babanın macera dolu mücadelesi sizi çok eğlendirecek.

Yeni Yıl Filmleri

“Elf”, Jon Favreau

Buddy isimli bir elfin başından geçenleri anlatan bu komedi filmi 2003 yılında vizyona girmiş ve ünlü komedyen Will Ferrell’ın performansı ve hareketleri herkesi gülmekten kırıp geçirmektedir. Hikâyeye göreyse Noel Baba gerçektir ve bir sürü de yardımcısı vardır. Bunlar da küçük elflerdir. Ama elflerden biri yani bizim Buddy zaman geçtikçe büyümeye devam eder, hiç de elf boyutunda kalmaz. Diğerlerinden farklı olduğunu anlayınca da Noel Baba ona gerçeği söyler. Gerçek babasını bulmak için New York’a gelen Buddy’i ise çok farklı bir dünya beklemektedir.

Yeni Yıl Filmleri

“Gremlinler”, Joe Dante

1984 yapımı hem komik hem de biraz korkutucu akıllardan çıkmayan bu filmde tatlı mı tatlı bir hayvanın nasıl korkunç bir canavara dönüşebileceği anlatılıyor. Rand Peltzer, hiçbir icadında başarıya ulaşamamış biridir ve bu yılbaşında oğluna hediye olarak Gizmo adı verilen şirin bir yaratık getirir. Ama bu sevimli yaratıkla ilgili üç küçük detay vardır. Ne kadar ağlarsa ağlasın ne kadar yalvarırsa yalvarsın gece yarısından sonra yemek yerilmemeli, doğrudan güneş ışığında durmamalı ve iki üç damladan daha fazla su içmemelidir. Eh elbette her kuralı teker teker delen baba ve oğlun başı da dertten kurtulmaz ve değişim geçiren Gizmo’nun yeni adı Gremlin’dir ve artık sayıca çok fazlalaşmıştır. Yılbaşı akşamı olmaması gereken her şeyin olduğu bu film hediye almadan önce birkaç kez düşünülmesi adına bir kez daha izlenebilir.  

“Aşk Her Yerde”, Richard Curtis

Ve yılbaşı olur da aşk olmaz mı? Aşkın içinde olmadığı bir yılbaşı düşünülemez bile! Yılbaşı gelip çattığında aşkın dünyayı nasıl etkilediğini, aşkın gücünü gösteren ikonik bir film olarak karşımıza çıkan “Aşk Her Yerde”, 2003 yılında vizyona girmiş ve herkesi derinden etkilemişti. Oyuncular arasında Emma Thompson, Alan Rickman, Keira Knightley, Colin Firth, Bill Nighy, Hugh Grant, Chiwetel Ejiofor, Andrew Lincoln, Liam Neeson gibi isimlerin yer aldığı, yılbaşı zamanı izlenen favori fimlerden biri olmuştur. Bu romantik komedinin kısaca konusu aslında aşktan kaçınılmayacağıdır. Birbirinden farklı on hikâyenin bir arada olduğu filmde aşka ve yılbaşına doyacaksınız.

Yeni Yıl Filmleri

“Klaus: Sihirli Plan”, Sergio Pablos  

Yılbaşı temalı animasyonlardan devam edecek olursak, 2019 yılında yayımlanan BAFTA En İyi Animasyon Ödülü’ne layık görülen Klaus isimli bu İspanyol komedi-drama filmi son derece kasvetli, soğuk ve karanlık bir kasaba Smeerensburg’de geçiyor. Dünyanın da en mutsuz yeri olarak biliniyor. Fakat bir gün bu kasabaya yeni biri gelir. Gelen genç postacı Jesper her şeyi değiştirmek üzeredir. Jesper, yaptığı oyuncaklarla dopdolu bir mahzende tek başına yaşayan Klaus’la tanışır. Jesper’ın bir fikri vardır. Klaus’tan kullanmadığı bu oyuncakları ister. Onları bedava dağıtacaktır. Oyuncak imalatçısı Klaus bu teklifi kabul eder etmesine ama bir şartı vardır. Jesper’la birlikte o da gelecektir. Birlikte oyuncak dağıtmaya başlayan ikilinin başına bir sürü şey gelir ama kasabadaki çocukların yüzlerini güldürmeyi başarırlar fakat kasabalıların bundan pek de hoşlandığı söylenemez. Bakalım bu konuda ne yapacaklardır? Çocuklarla da rahatlıkla izleyebileceğiniz bu film yılın bu zamanında size kendinizi çok iyi hissettirecek.

Unutulmaz Yeni Yıl Filmleri

“34. Cadde’de Mucize”, George Seaton

Her yılbaşı öncesi televizyonlarda izlenen kült olmuş güzel ve sıcak bir aile filmi daha! 3 dalda Oscar alan bu filmin yönetmenliğini George Seaton yaptı. Başrollerinde Maureen O Hara, John Payne, Natalie Wood ve Edmund Gwenn’in oynadığı 1947 yapımı bu film yılbaşı zamanında bir mağazada Noel Baba olarak çalışmaya başlayan tonton, ak sakallı bir ihtiyar olan Kriss Kringle gerçek Noel Baba’nın kendisi olduğunu iddia etmesiyle başlar. Amacı küçük bir kızı mutlu etmektir. Olaylar birbirini izler ve ihtiyar mahkemelik olur. Genç bir avukat bu iyi niyetli adamı mahkemede savunmaya ve onun gerçekten de Noel Baba olduğunu ispat etmeye çalışır. Sonuçta koskoca Amerikan dolarının üzerinde de “In God We Trust” yazılı değil midir? İnançlarında özgür olmaları gerektiğini insanlara gösteren bu sürükleyici film günümüzde halen bir başyapıt olarak görülmekte.

Unutulmaz Yeni Yıl Filmleri

“Tatil”, Nancy Meyers

İflah olmaz romantiklerden devam edelim. Başrollerini Cameron Diaz, Kate Winstlet, Jude Law gibi ünlü oyunların paylaştığı aşkta şansları kötü giden farklı ülkelerdeki iki kadının yılbaşı tatilinde evlerini değiştirmesiyle başlayan kahkaha dolu ama bir o kadar da romantik bir film önermek istiyoruz sizlere. Amanda, Iris’in küçük ama sıcak kır evine, Iris de Amanda’nın malikanesine on günlüğüne taşınır. Bu on günlük sürede en fazla ne olabilirdi ki? 2006 yapımı bu film hem içinizi sıcacık yapacak hem de aşkın karşınıza her zaman ve her yerde çıkabileceğini gösterecek. Eşiniz veya sevgilinizle izleyebileceğiniz harika bir romantik komedi sizleri bekliyor.

Unutulmaz Yeni Yıl Filmleri