Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Ekoturizm Seyahat Rotaları

25 Nisan 2024
Ekoturizm Seyahat Rotaları
Hem doğanın harikulade dünyasında hem de ona zarar vermeden bir tatil mi yapmak istiyorsunuz? Ekoturizm ile tanışın.

Göz açıp kapayınca biten bayram tatilinin ardından ısınan havalar ve her yerde açan rengarenk çiçekler, hızla yaklaşan yaz sezonunun -ve heyecanla planlanmayı bekleyen yaz tatillerinin- habercisi. Eğer siz de bizim gibi bir sonraki tatilinizi planlamak için ilham arıyorsanız, sizi hızla popülerleşen bir seyahat trendi olan ekoturizm ile tanıştırmak istiyoruz.

Ekoturizm Nedir?

Ekoturizm; çevreye zarar vermeden gerçekleştirilen, yerel halkın refahına ve sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunan ve gidilen yerlerin doğası ve kültürünü korumaya odaklanan sorumlu seyahatler. Ekoturizm lokasyonları yeşil transportasyon, döngüsel ekonomi, yaban hayat ve çevre koruma politikaları ile turistlerin doğaya olan etkisini azaltarak sürdürülebilir tatil opsiyonları sunuyor.

90’larda ortaya çıkan ekoturizm konsepti, çevreye olan farkındalığın artması, doğal harikaların aşırı turizmden negatif etkilenmesi ve geleneksel turizm turlarına kıyasla daha kapsayıcı deneyimler sağlamasından dolayı hızla popülerleşiyor.. 2024 tatil planlarınızı sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde planlamanıza yardımcı olmak için kesinlikle görmeniz gereken ekoturizm lokasyonları ve yapılması gereken aktiviteleri bu yazıda bulabilirsiniz. .

Doğa Dostu Seyahat Önerileri

Snaefellsjokull Milli Parkı, İzlanda
Ekoturizm Seyahat Rotaları
Kirkjufell şelalesi Snaefellsjokull Milli Parkı içerisinde en fotojenik noktalardan biri.

Ekoturistleri İzlanda’ya çeken doğal harikalardan bazıları buzulları, siyah kumlu plajları, jeotermal alanları ve vahşi yaşamı. Jules Verne’in “Arzın Merkezine Seyahat” kitabının ilhamı olan Snaefellsjokull Milli Parkı, İzlanda’nın tüm doğal güzelliklerini deneyimleyebileceğiniz bir destinasyon. Snaefellsjokull’da muhteşem uçurum oluşumlarına sahip sahil şeridi, siyah ve altın kumsalları, yosun kaplı lav alanları, volkanik krater ve lav tüpü mağaraları ile unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz.

YAPMADAN DÖNMEYİN: Ytri-Tunga’nın altın kumlu plajında gri foklarla güneşlenmenin tadını çıkarın.

Kopenhag, Danimarka
Ekoturizm Seyahat Rotaları
Kopenhag “Dünyanın En Bisiklet Dostu Şehri” unvanını taşıyor

Kopenhag’ın yaşam felsefesi az ve sürdürülebilir tüketim, organik ürünlere dayalı diyetler ve araba yerine bisiklet veya toplu taşıma tercihine dayanıyor. Kopenhag’ın mimari gelişiminin kilit unsurları olan yeşil alanlar ve yenilikçi düşünce, sürdürülebilir eylemleri şehir hayatının bir parçası haline getirerek turistlere sürdürülebilir bir şehir tatili opsiyonu sunuyor. Kahveyle mükemmel uyum sağlayan lezzetli hamur işleri, Avrupa’nın önde gelen sanatçılarını tanıtan modern sanat müzeleri ve lüks ikinci el alışveriş opsiyonları ile Kopenhag’ın çevreci hayat tarzını benimsememek mümkün değil. 


YAPMADAN DÖNMEYİN: Hem şehri hem de yerel mutfağı yakından tanımanızı sağlayacak bisikletli lezzet turlarını deneyin.

Cinque Terre Milli Parkı, İtalya
Ekoturizm
Avrupa’nın en ünlü ekoturizm destinasyonlarından Cinque Terre’nin rengarenk evleri

Yaz tatillerinin vazgeçilmezlerinden biri olan İtalya’da ekoturizm lokasyonlarının olduğunu biliyor muydunuz? Kuzey İtalya’da bulunan beş köyü birleştiren Cinque Terre Milli Parkı, uçurumları süsleyen renkli evleri ve Ligurya Denizi’nin yeşile çalan mavi manzarasıyla adeta bir kartpostal gibi. Ligurya’nın şarapları, taze balıkları, mutfağı ve geleneksel zanaatkârlığını yakından tanımak için Cinque Terre’ye göz atmanızı öneririz.


YAPMADAN DÖNMEYİN: Riomaggiore Patikası ile tarihi Montenegro Tapınağı’nın süslü tavanlarını ve uçurum üzerinden denizin panoramik manzaralarını deneyimleyin.

Batı Bali Milli Parkı, Endonezya
Ekoturizm Seyahat Rotaları
Nusa Penida Adası’ndaki Diamond Beach de Bali’deki en dikkat çekici lokasyonlardan.

Yemyeşil ormanlar, kristal berraklığında mavi su ve el değmemiş plajların olduğu tropik bir tatil kaçamağına ne dersiniz? Batı Bali Milli Parkı, popüler bir tatil destinasyonu olan Bali Adası’nın tek korunan doğal alanı. Batı Bali’deki tatiliniz boyunca mangrov ormanlarında yürüyüş turları yapabilir, 100’den fazla yabani türü yakından gözlemleyebilir ve tarihi tapınakları gezerek adanın geçmişini yakından tanıyabilirsiniz.
YAPMADAN DÖNMEYİN: Menjangan Adası’nda dalış yaparak rengarenk mercan resifleri ve balıkları görün.

Serengeti Milli Parkı, Tanzanya
Ekoturizm Seyahat Rotaları
Serengeti’nin ovaları Aslan Kral filminin de ilham kaynağı

Serengeti, yaban hayatı belgesellerinde gördüğünüz büyük göç rotasının ana habitatı olarak 4000 aslan, 1000 leopar, 550 leopar ve binlerce farklı hayvana ev sahipliği yapıyor. Hepimizin keyifle izlediği Aslan Kral filmi de Serengeti’nin ovalarından ilham alınarak çizilmiş. Dünya miras alanı olan Serengeti’de, safari ile doğal hayatı tanıyabilir, odanızın camına kadar gelen zebra ve filleri yakından gözlemleyebilir, ve parkın yerli halkı Maasai insanlarının kültürünü deneyimleyebilirsiniz.


YAPMADAN DÖNMEYİN: Sıcak hava balonu safarisi ile yaban hayatı kuş bakışı deneyimleyin.

Çandır Ekoturizm Alanı, Muğla 
Ekoturizm Seyahat Rotaları
Likya Kaya Mezarları – Kaunos Antik Şehri

Sürdürülebilir bir tatil için çok uzağa bakmanıza gerek yok! Türkiye’nin sayılı eko köylerinden olan Çandır, Akdeniz’in doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmek için mükemmel bir tercih. Kızılçam ormanı içinde bulunan Çandır; ziyaretçilerine birbirinden tatlı butik otellerle bir köy hayatı kaçamağı sunuyor. Dalyan deltası ve Kaunos Antik Şehri’nin nefes kesen manzaralarını bir arada görme fırsatını yakalamak için, Asur Hotel ve Arp Dalyan’a göz atmanızı öneririz.

YAPMADAN DÖNMEYİN:Yumurtlama döneminde Caretta Caretta deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yaptığı için “Kaplumbağa Sahili” olarak da bilinen İztuzu plajını ziyaret edin.

Ekoturizm Seyahat Rotaları
İztuzu Plajı

Ülkelerin doğalarını korumak adına yaptığı çalışmaları öne çıkararak sürdürülebilir seyahat rotaları seçmemize yardımcı olan ekoturizm lokasyonları, çevreye zarar vermeden tatil yapmanın tek yolu değil. 

Gittiğiniz yerlerin doğasını ve kültürünü detaylı araştırarak zarar vermeden tatilinizi planlamak, yerel halka destek olmak için yerel işletmeleri tercih etmek ve seyahatiniz boyunca tüketim ve atıklarınızı azaltmak nereye giderseniz gidin daha sürdürülebilir bir tatil yapmanıza yardımcı olacak ilkeler.

Artık ekoturizmin felsefesine ve en gözde destinasyonlarına aşina olduğunuza göre 2024 yaz tatilinizi sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde planlamaya başlayabilirsiniz.