Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sherlock Holmes Ruhu Parmaklarınızın Arasında

11 Ağustos 2021
Sherlock Holmes Ruhu Parmaklarınızın Arasında

Dünyanın en meşhur dedektifi Sherlock Holmes’un yazarı Sir Arthur Conan Doyle, Montblanc’ın bu seneki “Yazarlar Serisi”ne konuk oldu.

Bir yazarı yâd etmenin en şık yollarından biri, adını bir dolmakalemde yaşatmak olmalı; ki Montblanc, 1992’den bu yana ürettiği “Yazarlar Serisi” koleksiyonunda adını aldığı yazarın karakteristik özellikleriyle tasarladığı kalemlerle bunu yapıyor. Seri, 1992’de Hemingway adına üretilen bir kalemle başlamıştı. O yıldan bu yana her sene üretilen modeller için saymakla bitmez desek yeridir, fakat ben favori kalemim olan Cervantes edisyonundan bir parça söz etmekte beis görmüyorum: Modelin gövde ve klips şekli Don Kişot’un yeldeğirmenlerinden esinlenerek tasarlanmıştı. Don Kişot’un hayalperest ruhunu kalemin gövdesinde tam anlamıyla hissediliyordu.

Bu senenin Sir Arthur Conan Doyle serisi de Sherlock Holmes severleri sevindirecek gibi görünüyor. Bu kalemlerin izini sürmeye Holmes’un cümleleriyle başlayalım:

Oyun başlıyor. Tek kelime etmek yok!

Sir Arthur Conan Doyle Koleksiyonu, dedektif Sherlock Holmes’un esrarengiz hikâyelerinden ve yazarının yaşam öyküsünden ilhamla tasarlanmış. Koleksiyon dört parçadan oluşuyor, her parçanın klipsinde bir dedektifin ve tabii Sherlock Holmes’un olmazsa olmazı olan büyüteç ve yazarın sureti yer alıyor. Ayrıca her modelin ucunda ilham aldıkları hikâyelerden motifler de görülüyor.

Sir Arthur Conan Doyle’a adanan bu koleksiyonun tamamlanması için Londra sokaklarını gösteren bir harita da eklenmiş. Peki, koleksiyondaki yazarın imzasını taşıyan kadifeden yapılmış defter ve cam mürekkep hokkasında yer alan kırmızı mürekkebin ilham kaynağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Holmes hayranları için bunun çözmesi zor bir gizem olmadığını sanıyorum ve ilk Sherlock Holmes romanı Kızıl Dosya dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Kalemlerden birkaçına daha detaylı göz atalım.

Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 1902

Holmes’un piposuna gönderme yapan kalem, 1902 dolma ve 1902 Rollerball kalem olarak üretilmiş. Kalem, Sherlock Holmes serisinin en gözde romanlarından biri olan Baskervillelerin Köpeği adlı kitabın ilk yayımlanma tarihine ithaf edilmiş.

  • El yapımı, ahşap kapak tepesi ve kubbesi Holmes’un piposunu temsil ediyor.
  • Baskervillelerin Köpeği romanına ithafen Super-LumiNova® adlı malzemeden yapılma bir köpek silueti klipsin arkasında gizleniyor ve karanlıkta parlıyor.
  • Kapak halkasında yazarın imzası, Kızıl Dosya logosu ve eşi ile birlikte Londra’da açtıkları psişik kitaplar dükkânının açılış tarihi olan “February 1925” (Şubat 1925) yer alıyor.
Sherlock Holmes Ruhu Parmaklarınızın Arasında
Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 1902

Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 97

Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 97 ise yazarın Surrey’deki evinin inşa tarihi 1897’ye gönderme yapıyor. Doyle’un pek çok eserini bu evde kaleme aldığı için yaşam öyküsünde önemli bir yere sahip.

  • Kapak tepesinde Doyle’ın spiritüalizm üzerine yazdığı bir makalenin başlığı bulunuyor: A NEW STEP INTO THE UNKNOWN (BİLİNMEZE DOĞRU YENİ BİR ADIM). Kapak ayrıca spiritüalistlerin iletişim aracı kabul edilen sidereal sarkaçtan ilham alan, çıkarılabilir bir halka ile süslenmiş.
  • Rodyum ve rutenyum kaplı Au750 som altından uçta yazarın portresi ve “The Captain of the Pole Star” adlı kısa hikâyeden bir gemi direği yer alıyor.
Sherlock Holmes Ruhu Parmaklarınızın Arasında
Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 97

Writers Edition Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 8

Doyle, keşif ruhu ile henüz 20 yaşındayken tanışır. Kuzey Kutup Dairesi’ne giden bir gemide doktor olması teklif edildiğinde yazarın macera ile yolları artık kesişmiştir. Marka, yazarın yaşamındaki bu önemli dönüm noktasını da ihmal etmemiş. Bu yüzden de Sir Arthur Conan Doyle Limited Edition 8’in kapağı ve gövdesi Au750, beyaz som altından, 3 boyutlu buz dağları ve onları çevreleyen, Kuzey Kutbu’nun buz gibi soğuk sularını andıran mavi boya ile kaplanmış.

  • Kapağın tepesindeki halkada yazarın 21. doğum gününde günlüğüne yazmış olduğu yazı bulunuyor: “I CAME OF AGE AT 80º NORTH LATITUDE” (80° KUZEY ENLEMİNDE REŞİT OLDUM).
  • Kalemin külâh biçimli tepesinde “The Captain and the Pole Star”da söz edilen devasa buz kütlelerinin görüldüğü yer ve tarih bulunuyor; September 11th. – Lat 81º N.; long. 2º (11 Eylül – 81°Kuzey enlemi; 2° Boylam)
  • Au750 beyaz som altından uçta sarı Sir Arthur Conan Doyle portresi ve “The Captain and the Pole Star”dan bir gemi direği yer alıyor.

Eğer sizler de okumak kadar yazmayı seven kimselerseniz Sir Arthur Conan Doyle serisinin tüm dünyayla eşzamanlı olarak Türkiye Montblanc butiklerinde yerini aldığını da hemen söyleyelim. Doğrusu yazıyı bitirirken aklıma Orhan Pamuk’un konuk olacağı bir Montblanc serisi geliyor: Kim bilir, Pamuk’un melankolik kenti İstanbul siluetlerini gövdesine taşıyan bir dolmakalemimiz de olur bir gün.