Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Saatolog Picks: Sonbaharın En Güçlü Trend’leri

24 Ağustos 2023
Saatolog Picks: Sonbaharın En Güçlü Trend’leri

Geçtiğimiz hafta, WGSN’in çizdiği yolda ilerleyip, 20 yıllık döngülerini tamamlayan ve 2023 yılına yüksek miktarda tesir eden trendleri inceledik. Şimdi Ağustos ayının sonuna doğru yaklaşırken, yaz mevsimi bize ne zaman sırtını dönecek, kestiremiyoruz ancak Sonbahar/Kış sezonunda bizi sokakta karşılayacak akımları öngörebiliyoruz. Saatolog editörleri olarak önümüzdeki sezonun ve haliyle moda sektörünün manşete taşıyacağı trendleri derledik.

Sakin, Dingin ve Güçlü

The Succession ve Normcore ile birlikte hayatımıza giren bu sessiz, sakin lüks algısı, Sonbahar/Kış sezonuna geldiğimizde en etkili trikolarla, minimal ama dikkat çekici ceketlerle, trençkotlarla gardırobumuza nüfuz ediyor. Bottega Veneta, Miu Miu, Ferragamo gibi lüks maison’ların yeni sezon koleksiyonları, en sakin tavırlarını takınmış bir şekilde lükse saygı duruşunda.

Yatırım Parçası: Siyah

Pandemi sonrasında sokak stiline ve moda sektörüne yansıyan yaşam enerjisi, egzotik desenleri ve renkleri gardırobumuza aktardıktan sonra yerini, minimal bir duruşa veriyor. Birkaç sezon önce deyim yerindeyse “gotik” bir stile referansta bulunduğunu söyleyebileceğimiz siyah uzun kaşe montlar, hal böyle olunca yeni yatırım parçaları haline geliyor. Güçlü omuzlar, oversize kesimler Victoria Beckham, Balenciaga, Dolce Gabbana gibi markalarda karşımızda.

Beyaz Gömlek Valörü

Her gardırobun vazgeçilmezi, her mevsimin kurtarıcı parçası beyaz gömlekler, şimdilerde en büyük kesimleri, en rahat tavırları ve en lüks versiyonlarıyla karşımızda. Couture’den sokak stiline, kravatlarla kombinlenen versiyonlarından tuniğe dönüşen elbise kesimleriyle, zamansız beyaz gömleği bir de bu perspektiften keşfetmeye ne dersiniz?

Yeni Nesil Üniforma

Şehre dönüşün iki ayağı: Okula ve ofise atılan o ilk adım. İşin daha “corporate” tarafından yaklaşıp, kurumsal hayata geri dönüşü, en güçlü ofis stilleriyle kutluyoruz. 70’lerin silüetlerini bugünün ofis ortamına taşıyan vatkalı omuzlar, derin V yakalar ve desenli takımlar, tişörtlerle kombinlendiğinde de ofis ortamına ayak uyduruyorlar, İtalyan yakalı gömleklerle de…

Aksesuarlar Başrolde

Büyük, sıcak dokulu ve kış aylarına yakışan desenleriyle moher, kaşmir, yün atkılar, yeni sezonun stil kodlarında etkili bir duruşa sahip. Montların üzerine kemerlerle, farklı dolama yöntemleriyle dahil olan parçalar, sakin bir görünüme renk katma konusunda oldukça başarılı…