Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Kışa Özel: Hassas Ciltler İçin Bakım Ürünleri

23 Şubat 2024
Kışa Özel: Hassas Ciltler İçin Bakım Ürünleri
Yılın her döneminde cildinize bebek gibi bakmanız gerekse de özellikle kış aylarında ve havanın bir ısınıp bir soğuduğu bu dengesiz günlerde hassas ciltler için bakım rutininizi ekstra zenginleştirmeniz gerekiyor. Cilt, ister soğuk ister sıcak olsun, sert iklim şartlarına ve ani değişikliklere karşı oldukça savunmasız. Bu dramatik mod değişiklikleri ise ciltte strese sebep olabiliyor.

Soğuk havaların ciltte ortaya çıkardığı hasarların başında kuruluk var. Havadaki nem açısından düşük olan kış iklimi, cilt bariyerinin hasar görmesine ve kuruyup pul pul dökülmesine yol açıyor. Tabii bir de ısıtıcılardan kaynaklı kuruluğu da es geçmeyelim. Cilt bir değil, iki cephede birden savaşıyor anlayacağınız. Kuru cilde yönelik özel bir bakım uygulamadığınızda ise kuruluk kaşıntıya, hassasiyete ve kızarıklığa yol açıyor.

Hassas Ciltler
Hassas Ciltler
Peki kışın hassaslaşmış bir cilde sahipseniz nelere dikkat etmelisiniz?
  • Öncelikle cildinize agresif davranacak ürünlerden kaçınmalısınız. Sert temizleyiciler, asit peeling’ler, mekanik eksfoliasyon gibi ciltte stres yaratacak uygulamalara ara verin.
  • Retinol gibi stabil olmayan ve ekstra reaksiyona sebebiyet verebilecek parfüm, alkol gibi içeriklere karşı dikkatli olun.
  • Son olarak, aslında bu uyarıyı yapmamıza gerek yok ama güneş koruyucu kullanmayı asla ihmal etmeyin.

Dikkat etmeniz gerekenleri sıraladıktan sonra sıra güç birliği yapmanız gerekenlerde. Cilt sağlığınızı termometrenin en düşük dereceleri gösterdiği günlerde de korumanız ve sağlıkla parlayan, pürüzsüz, yumuşacık bir cilt görünümü için kullanabileceğiniz kahraman ürünleri derledik.

Nem Bombası Kremler

Hassas Ciltler
Hassas Ciltler

Söz konusu nem olunca adı üstünde günlük nemlendiricinizi yoğun formüllerden seçmenizde fayda var. Hazır olun, ağır silahları gün ışığına çıkarıyoruz. Kendi ağırlığının 1000 katı su tutma kapasitesine sahip hyalüronik asite zaten hepimiz aşinayız. Bunun yanında yağ asitleri, peptitler, niyasinamid gibi cildi besleyip dolgunlaştıran ve iyileştiren içeriklerle güçlendirilmiş formüllere de hassas ciltler için mutlaka göz atın.

Bariyer Yenileyiciler

Kışa Özel: Hassas Ciltler İçin Bakım Ürünleri
Hassas Ciltler

Size kötü -ama merak etmeyin- çözümsüz olmayan bir haberimiz var. Ne kadar güçlü olursa olsun bazen nemlendiriciler de yetmiyor ve hassas ciltler farklı bir desteğe ihtiyaç duyabiliyor. Ciddi cilt kuruluğunu gidermek, cilt bariyerini onarmaktan geçiyor ve bu noktada bariyer onarıcı, yeniden yapılandırıcı kremler devreye giriyor. Seramidler, yağ asitleri ve yağ asitlerinin üretimini tetikleyen niyasinamid yine devrede. Bir de kahraman içeriğimiz Centella Asiatica ya da daha çok bilinen ismiyle Cica var. Anti-inflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahip bu içerik tahriş olan ciltlere ilaç gibi geliyor. Bir diğer müttefiğiniz yulafı da es geçmeyelim. Söz konusu kuru ve hassas ciltler olduğunda kendisi oldukça yatıştırıcı ve besleyici.

Yatıştırıcı Maskeler

Kışa Özel: Hassas Ciltler İçin Bakım Ürünleri
Hassas Ciltler

Tek dozda hızlı yol kat etmenizi sağlayacak etkili bir uygulama için sözü bakım maskelerine bırakıyoruz. Konsantre formüllere sahip bu ürünler, cildinizin ihtiyacı olan içerik kokteylini olabilecek en kısa zamanda cilde aşılamak için tasarlanmış. Yeri gelmişken, kâğıt maskeler ve krem maskelerin yanında favorilerimiz arasında olan gece maskelerine de dikkat çekelim. Bu maskeler şu yüzden mantıklı: Cilt kendini gece, uyku esnasında onarıyor. Hatta daha spesifik olmak gerekirse gece 23:00 ve 03:00 arasında. Cildin dinlenip kendine zaman ayırdığı ve iyileştirmeye çalıştığı bu süre zarfında ona bakım maskeleriyle destek olup işini kolaylaştırabilir ve süreci hızlandırabilirsiniz. Uyuyun ve iyileşmiş bir cilde gözlerinizi açın.

Onarıcı Yağlar

Kışa Özel: Hassas Ciltler İçin Bakım Ürünleri
Hassas Ciltler

Cildi iyileştirmek ve onarmak demişken bakım yağlarını da gündeme getirmezsek olmaz. Sadece cildi nemlendirmek değil hem cilt bariyerini yeniden yapılandırmak hem de kuruluğun ortaya çıkardığı pütürlü görünümden kurtulup daha pürüzsüz ve yumuşacık bir dokunuşa sahip olmak için bakım yağlarını mutlaka günlük bakım ritüelinize eklemelisiniz. Doğal yağlarla cildin doğal ışıltısını ve sağlığını geri getirebilirsiniz.

Destek Ürünler

Kışa Özel: Hassas Ciltler İçin Bakım Ürünleri
Hassas Ciltler

Maskeler, kremler, bariyer onarıcılar ve bakım yağlarıyla hali hazırda kare asa sahip olan elinizde bir de joker bulunsun isterseniz bir araya getirdiğimiz destek ürünlere mutlaka göz atın.

İlk ürünümüz sizi şaşırtabilir: Vazelin. Petrolyum jeli, kuru ve kaşıntılı cilt için harika bir onarıcı. Bu ürünü banyodan çıktıktan ya da yüzünüzü yıkadıktan sonra nemli cildinize sürerek tam verim alabilirsiniz. Ya da jeli ince bir tabaka şeklinde bakım rutininizin son adımı olarak uygulayarak nemin cilde hapsolmasını sağlayabilirsiniz.

Bir diğer bonusumuz renk düzenleyici bakım ürünleri. Kızarıklık giderici -kontrast renk teorisine göre genelde açık yeşil renkte oluyorlar- bakım ürünleriyle cildinize soğuk havalara karşı kalkan olurken aynı zamanda kızarıklığın önüne geçip daha eşit bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.

Son olarak yüzünüzü sadece sabah ve akşam nemlendirmeniz yetmez. Gün içinde de cildiniz susayabilir. Nemlendirici ve çevresel etkenlere karşı cildi koruyan esans ve mistlerle teninizi tüm gün canlı, sağlıklı ve ışıl ışıl tutabilirsiniz.