Soğuk Kışta Bakım Ritüeliniz Nasıl Olmalı?

Cildiniz gibi cilt bakım ritüeliniz de zamana ayak uyduruyor, değişmeye ve yenilenmeye ihtiyaç duyuyor. Cilt, mevsim normallerine ve mevsim geçişlerine karşı oldukça hassas. Yaz aylarında lekelenmeye, gözeneklerin tıkanmasına ve yıpranmaya meyilli olan deri, kış günlerinde ise kurumaya, irrite olmaya ve hassaslaşmaya yüz tutuyor. Dolayısıyla soğuk iklimde önceliğimiz ve odak noktamız “nem”. Kış mevsiminde cildinizi besleyecek, gerginliğini azaltacak ve kurumayı engelleyecek bakım önerilerini ve ipuçlarını bir araya getirdik.

Günlük Bakım

Yazlık bakım rutininiz daha hafif yapılı, arındırıcı ve aydınlatıcı ürünler içerirken kışlık bakım alışkanlıklarınız ise daha yoğun, nemlendirici, besleyici ve koruyucu özelliklere sahip olmalı. Değişime gideceğiniz ilk nokta bakım kreminiz. Biraz daha konsantre, nemlendirme özelliği yüksek, cilt dokusunu yeniden yapılandıran ve cildi besleyen bir formülü bakım rutininize dahil edin. Kış aylarında daha hassaslaşan ve kurumaya meyilli cildinize hiyalüronik asit, niyasinamid serumlarla da ekstra destek sağlayabilirsiniz.

Cildinizi temizlerken de nazik olmaya dikkat etmelisiniz. Unutmayın, cilt irrite olmaya müsait. Ciltte gerginlik hissi yaratan, sert formüllerden uzak durmalı. Temizleme sütleri, cilt temizleme yağları gibi cildi arındırırken yumuşatan ürünler kullanabilirsiniz. Arındırıcı ürünleri misel seçeneklerden tercih edebilirsiniz.

Ve tabii ki güneş koruyucu… Bakım ritüelinizin olmazsa olmazı güneş koruyucular dört mevsimde de kullanmanız gerekenler arasında. Özellikle kayak tatiline çıkıyorsanız yüksek koruma faktörlü ve geniş spektrumlu bir ürünü yanınıza almayı sakın unutmayın ve koruyucunuzu gün içinde sık sık tazeleyerek etkisini güçlendirin.

Duşta Bakım

Kış aylarında bakım rutininizin her adımı önem kazanıyor, buna duş seanslarınız da dahil. Banyo ritüellerinizde dikkat etmeniz gereken ilk nokta, suyun sıcaklığı. Soğuk günlerde haliyle sıcak ve uzun bir banyo düşlüyoruz. Ancak yüksek sıcaklıktaki su cildi doğal yağlarından arındırabiliyor ve hassaslaştırabiliyor. Bu yüzden her ne kadar cezbedici olsa da çok sıcak ve uzun süreli duş seanslarından uzak durmakta fayda var.

Vücut temizliğinde kullandığınız ürünler kış günlerinde daha da önem kazanıyor. Cildi kurutmayan, nazik formüller öncelikleriniz arasında olmalı. Özellikle duş yağları soğuk iklimde cildi temizlerken nemlendirip yumuşatan özellikleriyle en güçlü müttefiklerinizden.

Duşta saç bakımına gelirsek… Nemlendiren ve saç tellerini yumuşatıp koruyan ürünler kış günlerinde tercih sebebi. Sadece formülasyonlar değil ürünleri uygulama şekliniz de oldukça önemli. Saçları çok şampuanlamamak, yine doğal yağları korumak ve saç boylarını kurutmamak adına dikkat etmeniz gerekenler arasında. Bu noktada uygulayabileceğiniz ufak bir ipucu da verelim: Önce şampuan sonra saç kremi alışkanlığınızı bir kenara bırakın. Saç uçlarına kremi uyguladıktan sonra saç diplerini şampuanlayın, sonra da durulayın. Başta uyguladığınız krem, saç boylarını nemli tutup şampuanın kurutucu etkisinden koruyacak.

Bonus Uygulamalar

Sert iklim şartlarına karşı cildinizi ek kuvvetlerle de koruma altına almalısınız. Özellikle maskeler tıpkı serumlar gibi cilt bakımının en güçlü oyuncularından. Haftalık uygulayacağınız nem maskelerinin yanında gece bakım maskelerini de kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Siz uyurken çalışan bu ürünler sabah yenilenmiş, tazelenmiş ve beslenmiş bir ciltle güne başlamanıza yardımcı oluyor.

Cildinize destek olmak için gün içinde uygulayabileceğiniz adımlar da mevcut. Bakım mistleri soğuk kış günlerinin kurtarıcılarından olabilir. Çantanızda ya da ofis çekmecenizde bulundurabileceğiniz bu ürünler sayesinde birkaç fısla gün içinde cildinizi nemlendirebilir, tazeleyebilir ve yumuşatabilirsiniz.

Cilt bakımı dendiğinde akla önce yüz ve vücut gelse de kış iklimine karşı savunmasız olan iki hassas bölge daha var: Dudaklarınız ve elleriniz. Sık sık uygulayacağınız dudak balmları ve elleri-tırnakları besleyen kremlerle bu bölgeleri de koruma altına alabilirsiniz. Maske seçeneğinin el ve dudaklar için de geçerli olduğunu hatırlatalım. Dudak bakım maskeleri ince ve hassas bir deriye sahip olan dudaklarınızı derinlemesine nemlendirip çatlamalarını ve acımalarını engellerken uyguladıktan sonra üstüne bir eldiven giyerek uyuyabileceğiniz el maskeleriyse güne yumuşacık bir dokunuşla uyanmanızı sağlayabilir.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir