Kahve Çekirdeğinden Saat: Hublot Big Bang Unico Nespresso Origin

Kahve Çekirdeğinden Saat: Hublot Big Bang Unico Nespresso Origin

Hublot, geri dönüştürülmüş kahve kapsülleri ve telveyle tasarladığı yeni saati Hublot Big Bang Unico Nespresso Origin’i duyurdu.

Hublot’nun kahve kapsülleri ve kahve telvesiyle tasarladığı Hublot Big Bang Unico Nespresso Origin’i görmeden önce, Varlık’ın “Kahve Kültürü ve Sanatı” temalı yeni sayısından bir yazıyı henüz okumuştum. İbrahim Yıldırım, “Fincanlardan Kupalara, Şiirlerden Şarkılara Kahve Üzerine Çeşitlemeler” başlıklı yazısında, Latin harflere geçildiği yıllardan 60’lara kadar gazete sayfalarında kahve konusuna değinilmeyen tek bir güne rastlanılmadığını söylüyor, Oktay Rifat’tan Behçet Necatigil’e şairlerin içinde kahve bulunan şiirlerine örnek veriyordu. İçinde kahve geçen şiirlerden biri, bugün hemen herkesin sosyal medyadan mutlaka bildiği, Turgut Uyar’ın “Her şeyden biraz kalır / Kavanozda biraz kahve” dizeleriydi. Yazıyı okumayı bitirmiş, Uyar’ın “her şeyden biraz kalır” dediğini düşünürken karşıma Hublot’nun kayışında kahve telvesi kullandığı bu yeni saati çıktı. Bu denk geliş bana, sanki saatlerde de “her şeyden biraz” varmış gibi hissettirdi. Bir edebiyat dergisinde okuduğum, sanatla ilişkilendirilen kahve, şimdi karşıma bir saatin içinde çıkıyordu.

Aslında saatlerde çeşit çeşit malzemelerin kullanılmasına alışığız, H. Moser & Cie.’nin kasasında İsveç peyniri kullandığı Swiss Made modeli ilk aklıma gelen. Ancak Hublot’nun bu yeni saati, yapımında kahve telvesi kullanılan ilk saat. Big Bang Unico Nespresso Origin, bir başka İsviçre markası olan Nespresso işbirliğinde üretilmiş.

Kahve Çekirdeğinden Saat: Hublot Big Bang Unico Nespresso Origin
Hublot Big Bang Unico Nespresso Origin’in hayata geçirilmesi bir seneyi bulmuş, 42 mm çapındaki saat, sürdürülebilirliğin rengi yeşille tasarlanmış.

Saatin kasası, bezeli ve kurma kolu, geri dönüştürülmüş alüminyumdan yapılmış. Kasanın yapımında kullanılan alüminyum materyalin yüzde 28’i Nespresso kahve kapsüllerinden elde edilmiş. Kahve telvesi ise saatin kayışında kullanılmış. Kayışın yüzde 4,1’i kahve telvesi, yüzde 8,2’sinde ise geri dönüştürülmüş beyaz kauçuk bulunuyor. Bu kayışa alternatif olarak yüzde beşinde kahve telvesinin kullanıldığı geri dönüştürülmüş kumaş seçeneği de bulunuyor. Alüminyum kahve kapsülleri ve kahve telvesi de dahil yedi farklı materyalin kullanıldığı Big Bang Unico Nespresso Origin, yalnız yüksek saatçiliğin materyal kullanımındaki sınırsız becerisini değil, saatlerin her an karşımıza çıkabilecek uçsuz bucaksız evrenini gösteriyor.

Kahve Çekirdeğinden Saat: Hublot Big Bang Unico Nespresso Origin
Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir