Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Jacob & Co.’dan “The Godfather”ın 50. Yılına Özel Bir Saat

10 Kasım 2022
Jacob & Co.’dan “The Godfather”ın 50. Yılına Özel Bir Saat

Marlon Brando’nun ceketinin yakasından kopup gelmiş bir kırmızı gül, kasanın kenarlarına bir film şeridi gibi işlenmiş kareler ve “The Godfather”ın o meşhur bestesini duyduğumuz müzik kutusunu barındıran bir kadran… Jacob & Co., “The Godfather”ın 50. yıldönümünü Jacob & Co. Opera Godfather 50th Anniversary saati ile kutluyor.

Jacob & Co. Opera Godfather 50th Anniversary
Fotoğraflar: Jacob & Co.

Eğer bu yazının başlangıcını kelimelere ihtiyaç duymadan yalnızca ezgilerle yapabilseydim, İtalyan besteci Nino Rota’nın bir bestesini seçerdim. Bu öyle bir bestedir ki, daha ilk notalarını duyar duymaz bu yazının konusunun ne olduğunu anlıyor olur ya da kendinizi takım elbisesinin yakasına kırmızı bir gül iliştirilmiş Marlon Brando’nun yanında bulurdunuz. Sanıyorum ki, kelimeler de en az bahsi geçen besteyi dinlemek kadar yazının konusunu anlatmak için yeterli oldu: Bu yazıda 50. yılını kutlayan kült film “The Godfather”ı konu edeceğiz, üstelik saatlerin dilinden.

İlk kez 24 Mart 1972’de beyazperdede gördüğümüz “The Godfather”, bu sene 50. yılını kutluyor. Yarım asra erişen yıldönümü kutlamaları için Amerikan sinemaları, serinin üç filminin de restore edilmiş versiyonlarını geçtiğimiz mart ayında yeniden vizyona taşımıştı. Kutlamaların bir parçası olmaktan geri durmayan yüksek saatçilik dünyası ise neredeyse filmin tüm sembollerini bir araya getirdiği yeni bir modelle karşımıza çıkıyor: Jacob & Co. Opera Godfather 50th Anniversary.

50 adetle limitli üretilen bu yeni serideki saatler, filmin efsanevi bestesini çalan mekanik bir müzik kutusunu bünyesinde barındırıyor. Filmin 13 sahnesi, tıpkı bir film şeridi gibi saatin 49 mm çapındaki beyaz altın kasasına lazer işleme tekniğiyle işlenmiş. “The Godfather”ın film makarasından çekilen karelerden biri, Michael ve ilk eşi Apollonia’nın düğünlerinden sonra birlikte yürüdükleri sahne örneğin. Kasaya yakından baktıkça kazıma işleminin sinematik inceliği göz dolduruyor.

Jacob & Co. Opera Godfather 50th Anniversary

Bu işlemeli altın kasada başlayan seyir keyfi, kadranda katlanarak devam ediyor: Kadranın tam ortasına yerleştirilmiş bir kırmızı gül minyatürünün (Baba’nın yakasına taktığı) sağ ve soluna yerleştirilmiş silindir şeklindeki küçük müzik kutuları, filmin meşhur bestesini çalmak için üretilmiş. Kasaya saat 10 yönünde yerleştirilen bir düğme ile çalışan müzik kutuları, bestenin 120 notasını çalmak için düğmeye basılmasıyla harekete geçiyor; bu işleyiş içinse mekanizmanın içerisinde toplam 658 bileşen yer alıyor. Silindir şeklindeki müzik kutuları pembe altından yapılmış, her ikisinin üzerine de filmden replikler yazılmış, en meşhurlarından biri: “Ona reddedemeyeceği bir teklifte bulunacağım.” Kadranın sol köşesinde, yaklaşık saat 11 konumunda ise müzik kutularına entegre edilmiş minyatür bir piyano bulunuyor. Beste çalarken piyanonun tuşları da hareket ediyor.

Kurma kollarının olduğu yerde, 18 ayardan yapılmış keman biçiminde bir kurma kolu yerleştirilmiş. Bu küçük keman, mekanizma ve müzik kutusu için güç rezervini şarj ediyor. Bu komplike saatin kalbinde ise kalibre JCFM04 yer alıyor. Saatin güç rezervi yaklaşık 50 saat.

Jacob & Co. Opera Godfather 50th Anniversary

Yazının sonuna gelirken saatin filmle ilgili detaylarına bakmaktan, zamanı nasıl gösterdiğine hiç bakmadığımı fark ediyorum: Kadranın en üstüne yerleştirilmiş bir alt kadran, piyano tellerini anımsatan sade tasarımıyla saati gösteriyor. Kadrandaki hemen her parça müzik kutusunun çalışmasıyla dönerken alt kadran, zamanı göstermek üzere hep sabit kalıyor. Bir film için üretilmiş en incelikli saatlerden biri olan Jacob & Co. Opera Godfather 50th Anniversary saatleri, yine filme özel olarak üretilmiş bir dolma kalem ve karaf ile birlikte teslim ediliyor.

“The Godfather”ın bir elli sene daha eskimeyerek hafızalarda yer edeceği hiç şüphesiz, fakat saatçiliğin elli sene sonra filmi nasıl bir teknolojiyle kadranına taşıyabileceği öngörülmesi pek de mümkün olmayan bir merak konusu.