Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Himalaya Kayalıklarından Bir Saat

21 Aralık 2020
Himalaya Kayalıklarından Bir Saat

Jacob & Co.’nun İsveçli kâşif Johan Ernst Nilson işbirliğiyle tasarladığı 884.800 dolar etiketli Astronomia Tourbillon Everest, Everest Dağı deneyimi sunması yanında iklim değişikliğine dikkat çeken ilk saatlerden biri.

Himalaya Kayalıklarından Bir Saat
Himalaya Kayalıklarından Bir Saat

Saati özgün kılan detaylardan biri, kadranında Everest’e çıkan kâşifin yanında getirdiği Everest Dağı kayalıklarından parçaları taşıması. Saatin kutusu, dağ zirvesindeki buz kütlesi şeklinde ve kutu açıldığında Everest Dağı’nda kaydedilen rüzgâr sesi çalmaya başlıyor. Bu detaylardaki amaç, Dünya gezegeninin güzellikleri yanında yüzleştiği iklim değişikliği sorununa da dikkat çekmek.

İsviçre merkezli, astronomik saatleriyle tanınan Jacob & Co., geçen yıl dünyanın en yüksek dağı (8.848 m) kabul edilen Everest Dağı’na çıkan İsveç çıkışlı kâşif ve aktivist Johan Ernst Nilson’la birlikte bir saat tasarladı. Jacob & Co.’nun Astronomia Sky modeli temelinde üretilen saat, 6.000 metre rakıma ve -30 santigrat derece hava koşullarına dayanacak şekilde oluşturulmuş; markanın ilk kez kullandığı Super-Luminova sayesinde ise karanlıkta da zaman görülebilecek.

Himalaya Kayalıklarından Bir Saat
Himalaya Kayalıklarından Bir Saat

Saat sahiplerine helikopterle Everest Dağı deneyimi sunulması, bir çevreci derneğe bağış yapılması detayları saatçiliğin yükselen trendine de uygunluk gösteriyor.

12 adet üretilen saati özgün kılan detaylardan biri, çift eksenli tourbillon yanında, kadranında Everest’e çıkan kâşifin yanında getirdiği Everest Dağı kayalıklarından parçaları taşıması. Kâşifin Kuzey ve Güney Kutbu’ndan getirdiği suyla dolu şeffaf kovalar da kadranda yer alıyor. Saatin kutusu, dağ zirvesindeki buz kütlesi şeklinde ve kutu açıldığında Everest Dağı’nda kaydedilen rüzgâr sesi çalmaya başlıyor. Bu detaylardaki amaç, Dünya gezegeninin güzellikleri yanında yüzleştiği iklim değişikliği sorununa da dikkat çekmek.

Himalaya Kayalıklarından Bir Saat
Himalaya Kayalıklarından Bir Saat

Neler Oluyor? 

Saat sahiplerine helikopterle Everest Dağı deneyimi sunulması, bir çevreci derneğe bağış yapılması detayları saatçiliğin yükselen trendine de uygunluk gösteriyor. 2019’da İsviçre çıkışlı saat markası Panerai, kâşif Mike Horn’la işbirliği yapmış, saat sahiplerine Mike Horn’la bir Arktik keşif sunmuştu. Panerai ve Blancpain’in başını çektiği saat markaları, sürdürülebilir binalarda üretim yapmaya, okyanus atıklarından saatler üretmeye, çevre derneklerine bağış yapmaya özen gösteriyor. Ulysse-Nardin’in atık balık ağlarından ürettiği Diver Net Concept saati ise bunun son örneği.

Öte yandan saat sektörünün sürdürülebilirliğe yeterince önem vermediği konusunda eleştiriler de mevcut. World Tempus’ta Olivier Mülle imzalı yazıda, son yirmi yılda sadece Swatch Group’un fosil yakıt üretimi yüzde 6,7 azalmasına rağmen piller hariç özel atık üretiminin yüzde 27,6 arttığı belirtiliyor.