Dünyanın İlk NFT Saati Rekor Fiyata Satılacak mı?

Jacob & Co.’nun ortaya çıkardığı ilk kripto saat, yeni bir dönemi işaret ediyor.

Deniz Bora’nın son zamanların gündem konusu NFT (kripto) sanatı detaylı bir şekilde incelediği yazıyı okuduysanız NFT sanat eserlerinin rekor fiyatlara alıcı bulduğundan haberdarsınızdır. Blockchain teknolojisi çıkınca hemen Blockchain teknolojisine sahip bir saat üretilmesinden sonra akla gelen, peki NFT bir saat var mı sorusuna cevabımız da “Evet”.

İlk NFT saat 30 Mart’ta duyuruldu; bu saatin 4 Nisan’da başlayacak ve 5 gün sürecek bir açık artırmada 1.000 dolar açılış fiyatıyla satışa çıkacağı da belirtildi. Jacob & Co.’nun Epic SF24 modelini temel alan dijital SF24 NFT, ArtGrails’te satılacak. ArtGrails, ünlü sokak sanatçısı Alec Monopoly ve kardeşinin kurduğu bir dijital açık artırma platformu.

NFT saate kaynak olan Jacob & Co. Epic SF24 modeli

Kripto saatin çıkış noktası olan Epic SF24, bir butona bastığınızda 24 şehir isminin (tıpkı havaalanı kalkış panolarındaki gibi) değiştiği bir dünya saatiydi. Saatin dijital versiyonu SF24 NFT’de ise şehir isimlerinin yerini Bitcoin, Ethereum, Fantom dahil 10 farklı kripto para birimi alıyor. Saatin NFT olması ise fiziksel bir saat olmasa da üretilen animasyonun, onu oluşturanın, sahibinin kim olduğunun bilgilerinin belli olduğu; kesinlikle kişiye özel ve orijinalliği garanti olduğu anlamına geliyor. NFT saatte kripto para birimlerinin tercih edilme sebebi ise NFT toplayıcılarının yüzde sekseninin kripto ve oyun alanında olması. 

Bu saat, fiziksel bir saat olmadığı için (üç boyutlu bir 10-15 saniyelik bir animasyon şeklinde gelecek ve NFT saatte normalde saatte olmayan bir tourbillon olacak ve saate bir kutu ile sertifika eşlik edecek) alıcısının standart bir saat meraklısı olmayacağı düşünülüyor. Ancak hem kripto sanat hem saat meraklısı biri olabilir. Markanın CEO’luğunu Jacob Arabov’dan 16 Mart’ta devralan oğlu Benjamin Arabov’un “NFT, bırakın geleneksel saatçiliği, henüz çoğu insan için keşfedilmemiş bir bölge,” demesi bu sebeple doğru bir yorum. Jacob & Co. yeni alanın öncülerinden biri olmak istiyor.

ArtGrails ise bu eserin gördüğü en iyi NFT’lerden biri olduğunu eklemeden edemiyor. 

Şimdi en merak ettiğimiz konu, ilk NFT saatin ne kadar alıcı bulacağı. Dijital açık artırma platformu, satış rakamını öngöremediklerini söylese de şöyle bir yorumda bulunuyor: “Saatin fiziki versiyonu 210 bin dolara satılıyor ise NFT saat bu rakama, hatta bunun üstüne dahi erişebilir.”

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir