Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Graffiti Sanatçısından Oyunlu Bir Saat

10 Ağustos 2021
Graffiti Sanatçısından Oyunlu Bir Saat

Jacob & Co., yeni bir limitli seri için çağdaş graffiti sanatçısı Alec Monopoly ile bir araya geldi. Jacob & Co. Astronomia Alec Monopoly, renkli ve canlı dünyasıyla bir koleksiyon parçası değerinde.

Okurlarımızın da bildiği üzere saatlerin her türüne karşı olan tutkumuz büyük. Kimileri mekanik yönleriyle kimileriyse tasarımlarıyla saat editörlerini heyecanlandırıp yazmak için önüne geçilmez bir istek oluşturuyorlar. Hele ki rengârenk dünyaları ve sanatsal dokunuşlarla bileklerimize konuk olmaya aday saatler var ki onları yazarken değmeyin keyfimize! İşte, Jacob & Co.’nun Astronomia serisine yeni eklediği limitli üretim Astronomia Alec Monopoly de bu saatlerden biri.

New Yorklu saat üreticisi Jacob & Co.’yu halihazırda bambaşka evrenleri bileğimize taşıyan oyunlu saatleriyle biliyoruz. Şimdiyse Jacob & Co., 9 adetle limitli üretilen yeni bir model için çağdaş graffiti sanatçısı Alec Monopoly ile bir araya geldi (Alec Monopoly’yi Tag Heuer işbirliğinde tasarladığı Tag Heuer Formula 1 Alec Monopoly Special Edition’ın renkli kadranından da tanıyanlarınız vardır.) Sanatçı, bu yeni modelde bir adım daha öteye gidiyor ve saat kadranında âdeta yeni bir evren yaratıyor. Kadran, sanatçının repertuarını temsil eden minyatür karakterlerden oluşuyor.

Minyatür heykeller olarak yerleştirilen bu karakterler, ikonik Astronomia dört kollu dikey mekanizması ve dört özel komplikasyonu içerisine yerleştirilmiş. Alec Monopoly’nin elle hazırlayıp boyadığı figürler arasında Donald Duck çizgi romanından tanıdığımız Scrooge McDuck, meşhur bıyığı ve şapkasıyla da Mr. Monopoly yer alıyor. Sanatçı, bu hayat dolu çizgi film karakterlerinin çarpıcı saat mekanizmalarıyla birlikte hayat bulmasını sevdiğini dile getiriyor. Kadranda sanatçının mini figürlerinin yanı sıra elle lake uygulan bir dünya figürü ve özel Jacob kesim olan 288 faset adetli bir pırlanta küresi de bulunuyor. Kadranın zemini ise yıldızlı bir gökyüzünü andıran siyah aventurinden yapılmış. Romen rakamlar tercih edilirken ibreler de figürlerde sıklıkla kullanılan dolar banknotlarına uyumlu olarak yeşil renkte tasarlanmış. Saatin renk paleti ise ağırlıklı olarak pembe ve parlak kırmızı tonlardan oluşuyor.

18 ayar pembe altından üretilen kasa çapının kalınlığı ise 50 mm. 60 saatlik güç rezervi sunan saatte in-house kalibre JCAM10 kullanılmış. Siyah timsah derisi kayış ile gelen saatin son dokunuşları 18 ayar pembe altın katlanır toka ile yapılmış.

Sanatçının “Bugüne dek çizdiğim en küçük ölçekli tuval” dediği Astronomia Alec Monopoly, bir çizgi roman karakteri ve masa oyunundan ilham alan tasarımıyla koleksiyonunuzun en eğlenceli parçası olmaya aday. Edip Cansever’in o çok meşhur “Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk, hiçbir yere gitmiyor” dediği gibi hiçbir yere gitmeyen çocukluk çok sevdiğimiz bir saat kadranında da karşımıza çıkıveriyor.