Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İkonik 1995 Mercedes-Benz Gullwing’e Adanmış Bir IWC Saati

23 Ekim 2021
İkonik 1995 Mercedes-Benz Gullwing’e Adanmış Bir IWC Saati

IWC ve Hot Wheels, 50 adetle limitli tasarlanan “Racing Work Edition” koleksiyonuyla yeni bir işbirliğine imza atıyor.

Otomobillere özel bir merakı olsun ya da olmasın klasik bir Mercedes kimin ilgisini çekmez ki? Üstelik söz konusu otomobil, yukarı doğru açılan kapılarıyla ikonik tasarımlı 1955 modeli Mercedes-Benz 300 SL ise aksi mümkün değil. Mercedes-Benz “Gullwing” ile halihazırda epeyce heyecanlı olan bu haberi daha ilgi çekici hale getirecek bir şey daha var ki, o da IWC’nin Hot Wheels ile yaptığı işbirliği: İki büyük ismin bir araya geldiği Racing Works Edition’da özel edisyon setinde bir Pilots’s Watch Chronograph ile 1955 Mercedes-Benz “Gullwing”in küçük bir modeli bulunuyor.

Öncelikle bu birlikteliğin sebebine gelelim: 2108’de kurulan IWC Racing Team, iki senenin ardından Goodwood yarış pistlerine döndü. Takım en son Nisan 2019’da yarışmıştı, yaklaşık iki sene sonra tekrar piste dönen ekibin ikonik 1955 Mercedes-Benz “Gullwing” koltuğuna ise Avusturyalı yarış pilotu Laura Kraihamer oturdu. Güney İngiltere’de düzenlenen 78’inci Goodwood Members’ Meeting’deki yarışa geri dönmenin ve tekrardan motor seslerini duymanın kutlaması ise “IWC x Hot WheelsTM Racing Works” koleksiyon seti ile oldu. İkonik otomobilin 1:64 ölçeğindeki kalıp döküm replikası başroldeyken Pilot’s Watch Chronograph Edition “IWC x Hot WheelsTM Racing Works” modeli de saat tutkunlarının dikkatini çekti.

İkonik 1995 Mercedes-Benz Gullwing’e Adanmış Bir Iwc Saati
İkonik 1995 Mercedes-Benz Gullwing’e Adanmış Bir Iwc Saati

1995 Mercedes-Benz “Gullwing” küçük modeli, bugüne dek yapılmış en nadir ve ayrıntılı Hot Wheels modellerinden biri. Modelin koltukları, şeffaf farları, yarış grafikleri ve olmazsa olması yukarı doğru açılan kapıları orijinaline uygun olarak tasarlanmış. Bu minik otomobil, 50 adetle sınırlı üretilen setin içerisinde özel bir metal kutuda geliyor.

Metal kutuda sunulan setin diğer parçası ise Pilot’s Chronograph Edition “IWC x Hot WheelsTM Racing Works”. Titanyum kasada üretilen model 43mm kalınlığında tasarlanmış, su geçirmezliği 60 metre. Yansıma önleyici bir kaplamaya sahip kasanın ön yüzeyi ayrıca basınç düşmelerine karşı dayanıklı safir kristal cam ile donatılmış. Saatin sportif ruhu ise kadranda tam anlamıyla karşımıza çıkıyor, ralli bayrağının damaları kadranın tasarımına taşınmış. Arap rakamları ise fosfor dolgulu ve oldukça büyük bir şekilde yerini alıyor. Tüm bu özelliklerin yanı sıra ışığın açısına göre kadrana lazerle işlenmiş kareler derinlikli ve dokulu bir görünüm alıyor. Kumaş NATO kayış ise renklerini yine otomobilin renk paletinden alıyor.

İkonik 1995 Mercedes-Benz Gullwing’e Adanmış Bir Iwc Saati
İkonik 1995 Mercedes-Benz Gullwing’e Adanmış Bir Iwc Saati

Kadranın biraz daha dışına çıktığımız vakit ise ikonik Hot Wheels logonun işlendiği titanyum kasayı görüyoruz. Kasa arkasına doğru geldiğimizde de in-house Kalibre 69385 bulunuyor, cam kasa arkasından işleyen mekanizmayı görmek mümkün. Kasa arkasına işlenmiş 68 numarası ise IWC’nin 1868’deki kuruluş tarihine ve Hot Wheels’ın 1968’de Güney Kaliforniya’da ilk jenerasyon Hot Wheels otomobillerinin üretim tarihine atıfta bulunuyor.

50 adetle limitli üretilen setlerden biri Bonhams tarafından 22 Ekim’de açık artırmaya sunulacak. Satışlardan elde edilen gelir ise bir hayır kuruluşu olan Two Bit Circus Foundation’a fon olarak aktarılacak. 22 Ekim’de yapılacak olan müzayedede satışa çıkacak setin tahmini fiyat ise 9.000 ila 50.000 dolar arasında; muhtemelen siz bu satırları okurken müzayede sonuçlanmış olacak. Geri kalan 49 setten birine sahip olma şansınız hâlâ var, setler sabit bir fiyatla metal kutularında sahiplerini bekliyor.