Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

GPHG Yılın Kronograf Ödülü: Zenith Chronomaster Sport

13 Aralık 2021
GPHG Yılın Kronograf Ödülü: Zenith Chronomaster Sport

Zenith, 2021 Grand Prix d’Horlogerie de Genève’de (GPHG) “Yılın Kronograf Saat Ödülü”nü kazanan Chronomaster Sport ile El Primero serisine yeni bir bakış getiriyor.

Yüksek saatçilik dünyasının en prestijli ödül töreni Grand Prix d’Horlogerie de Genève’nin bu seneki “Kronograf Ödülü”nün sahibi Zenith Chronomaster Sport oldu. Zenith’in kronograf kategorisindeki uzun süreli ve ayrıcalıklı yerini düşündüğümüz vakit, markanın bugüne dek GPHG’de spor saatler dalında birçok ödül almasına karşın bir “Kronograf Ödülü” almaması şaşırtıcıydı.

21. yüzyılın en sembolik koleksiyonlarından biri olan Chronomaster serisinin bu yeni modelinin kadranında El Primero Chronograph ile özdeşleşen üç renkli alt kadranları görüyoruz. Saat 3 konumunda kronograf saniye göstergesi, saat 6 konumunda kronograf dakika göstergesi, saat 9 konumunda sürekli saniye göstergesi bulunuyor. Merkezi saniye ibresi de saniyenin 10’da birini ölçecek şekilde bir tam turu 10 saniyede (100 salisede) tamamlayarak dönüş yapmasıyla çarpıcı bir özelliği bünyesinde barındırıyor.

Gphg Yılın Kronograf Ödülü: Zenith Chronomaster Sport
Gphg Yılın Kronograf Ödülü: Zenith Chronomaster Sport

Yeni modelin ayırt edici yanlarından biri de daha önceki Chronomaster modellerinde olmayan siyah bezel. Siyah bezel ile çerçevelenen 41 mm çapındaki şık ve sağlam görünümlü kasa, pompaşeklindeki kronograf butonlarıyla birlikte dengeli bir tasarıma sahip. Siyah ve beyazın yoğun kullanıldığı kadranda elde edilen kontrast, saatin okunurluğunu artırıyor. Mavi, antrasit ve açık gri renkteki alt kadranlar da bu renk kontrastına, kadranın ortasındaki ölçülü duruşlarıyla uyum sağlıyorlar.

Saatin kalbinde ise her zamanki gibi yüksek salınım (36.000vph) performansıyla kalibre El Primero 3600’ü görüyoruz. Model ayrıca 60 saatlik güç rezervine sahip. Safir kristal cam kasa arkasından görünen mekanizma mimarisi de şıklığıyla dikkatleri çekiyor. Mavi renkli sütun çarkı ve rotordaki beş uçlu Zenith yıldızı mekanizmanın parlayan detaylarından. Çelik kasanın ışıldayan şıklığına yine çelik bir bilezik eşlik ediyor fakat kauçuk kayış da seçenekler arasında.

Bu saatle Zenith’in “Kronograf” kategorisinde ilk ödülünü aldığını söyleyen markanın CEO’su Julien Tornare, ödülü 1960’lı yıllarda modelin orijinal versiyonunu yaratan sekiz saat ustasına adadı.

Gphg Yılın Kronograf Ödülü: Zenith Chronomaster Sport
Gphg Yılın Kronograf Ödülü: Zenith Chronomaster Sport