Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası

22 Mayıs 2024
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
Yaz yaklaşırken deniz tutkunları tatil planlarını yapmaya yavaştan başladı bile. 10 maddelik alternatif charter rotası, kalabalıklardan uzak denizin tadını çıkarmak isteyenlere Saatolog’dan hediye olarak gelsin.

Adım attığı her yerde kalabalıkların arasında kalmaktan sıkılanlar fazla el değmemiş yerlerde tatil yapmayı tercih ediyor. Böyle yerler çok az kaldığından bulması da çok zor. Neyse ki dünya üzerinde hâlâ turistik aktivitelerden ve gösterişli mekanlardan uzak tatil destinasyonları var. Özellikle yaz aylarında birbirinden güzel tatil destinasyonlarında turist kalabalığı arasında boğulan ve doğanın tadını sessiz sakin çıkarmak isteyenler için birbirinden keyifli deniz tatili rotalarını araştırdık ve 10 maddelik bir liste hazırladık. Yaz mevsimi için gün sayan kuzey yarıkürenin en gözde deniz tatili rotası elbette Ege ve Akdeniz. Portekiz’den başlayarak İtalya, Hırvatistan ve Yunanistan’dan seçtiğimiz “gözlerden ırak” tatil rotalarına iki adet de İskandinav ülke seçeneği ekledik.

Portekiz, Azorlar
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası – Azorlar

Portekiz’e ait olan Azor Takımadaları, izole olması ve volkanik yapısıyla konuklarını olağanüstü bir doğayla kucaklıyor. Verimli volkanik toprağı tropikal iklimiyle birleşince Azorlar yemyeşil bir adalar grubuna dönüşmüş. Atlantik Okyanusu’nun neredeyse tam ortasında bulunması ve en yakın kara parçası Portekiz kıyısına 900 deniz mili uzaklıkta olması sebebiyle Azorlar’ı “hiçliğin ortasında” olarak tanımlayanlar da bulunuyor.

Azorlar’a tekneyle ulaşmak isteyen maceraperestleri uzun bir okyanus yolculuğu bekliyor. Açık denizde geçen zahmetli seyir sonucu ulaşılabilmesi aslında Azorlar’ın hâlâ bozulmamış olmasının sebebi. Elbette Azorlar’a ulaşmanın daha kolay bir yolu da var. Portekiz’den kalkan uçaklarla ülkeye ulaşabilir ve butik turlar düzenleyen küçük cruise gemilerinden birinde yer bulabilirsiniz.

Azorlar’ı oluşturan takım adalarının tümünün yüzölçümü yaklaşık 2.500 kilometrekare. Her bir ada volkanik patlamalar sonucu oluştuğundan ortaya çıkan konik yapılar ve kraterler Azorlar’a benzersiz bir yapı kazandırmış. Aktif volkanların bulunduğu ülkede en son patlama 1957 yılında gerçekleşmiş. Azorlar tatilinde yüzmenin yanı sıra cangılın içinde trekking yapmak isteyenler için de birçok rota seçeneği sunuyor.

İbiza, Es Vedrà
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası – İbiza

Akdeniz’in en popüler deniz tatili destinasyonlarından biri olan İbiza‘nın çoğu yeri elbette dünyanın her yerinden gelen turistlerle dolu. Ancak bizim size önereceğimiz İbiza’ya bağlı çok küçük bir adacık olan Es Vedrà.

İbiza’nın güneybatısında bulunan Es Vedrà, sadece saklı bir cennet değil aynı zamanda gizemli olarak tanımlanan bir ada. İbiza’ya gelen ziyaretçiler, sadece küçük teknelerle ulaşılabilen Es Vedrà’dan ve çevresindeki denizden kimi zaman garip ışıklar yükseldiğini iddia ediyor. Es Vedrà’yla ilgili iddialar bu kadarla sınırlı değil. Adanın üzerinde UFO gördüğünü söyleyenler ve hatta Es Vedrà’nın kayıp ada Atlantis olduğunu idda edenler bile var. Bu gizem dolu iddialar elbette kalabalıklardan kaçmak isteyen denize aşık turistleri bu adaya gitmekten alıkoyamıyor.

Tamamen kayalık yapıdan oluşan Es Vedrà, etrafını saran turkuvaz sulardan 400 metre yükseklikte. Adaya özgü kuşlar ve kertenkeleler ziyaretçilere eşlik eden tek yerliler. Zira adada herhangi bir yerleşim yeri bulunmuyor. Bu arada belirtelim, Es Vedrà kayalıklarıyla tırmanmayı seven dağcılar için de bir kaçış noktası.

İtalya, Filicudi Adası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası – Filicudi Adası

İtalya’ya ait Aeolian Takımadaları’nın en az ziyaret edileni olan Filicudi Adası’nın büyüklüğü sadece  95 kilometrekare. Adada yaşayan insan sayısı ise 235. Kilometrekareye çok az insan düştüğü için Filicudi Adası, İtalya’daki çılgın turist akınından kaçmak isteyenler için mükemmel bir destinasyon.

Filicudi Adası’na yıl boyu Milazzo’dan veya sadece yaz ayları Sicilya’nın Palermo şehrinden kalkan feribotlarla ulaşmak mümkün. Sicilya’nın kuzeyinde yer alan Filicudi Adası, “volkanik cennet” olarak tanımlanıyor. Gözlerden uzak olması ve çok hareketli turistik bir yaşamın bulunmaması sebebiyle herkese göre bir ada değil Filicudi. Ancak Akdeniz ada hayatını dibine kadar yaşamak, dinginliğin ve sakinliğin keyfini sürmek isteyenlere göre bir rota burası.

Volkanik doğal yapısı sebebiyle UNESCO tarafından koruma altına alınan Filicudi Adası, sadece parmak arası terlik ve şortla dolaşabileceğiniz, eşsiz gün batımının tadını çıkarabileceğiniz, tırmanıp yürüyüşler yapabileceğiniz ve gerçek İtalyan köy hayatını deneyimleyebileceğiniz bir atmosfere sahip.

İtalya, Pantelleria Adası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası – Pantelleria Adası

Hazır Sicilya’ya gelmişken fazla açılmıyoruz ve yine bu civardaki bir başka gözlerden ırak ada Pantelleria’ya gidiyoruz bu kez. Sting, Madonna ve Giorgio Armani’nin gizli cenneti olan Pantelleria, Sicilya’nın en uzak adası. Zira Sicilya’dansa Tunus’a daha yakın. Bazı günler adadan Tunus kıyılarını görmek mümkün.

Pantelleria Adası’nı özel kılan sadece gözlerden uzak olması değil. Tunus’a yakın olması sonucu ortaya çıkan Arap ve İtalyan kültürünün harmanlandığı yaşam tarzı da Pantelleria’yı farklı kılıyor. Bu adanın restoranlarında denizden yeni çıkmış mahsullerden yapılmış risotto da bulabilirsiniz, kuskusla bir araya gelmiş baharatlı yahniler de.

Sicilya’nın Trapani şehrinden kalkan feribotlarla ulaşılabilen Pantelleria Adası, şaşaalı restoranlarda yemek isteyen ya da havalı bikini ve pareolarla dolaşabilecekleri lüks plajlar arayanlara göre değil. Çünkü Pantelleria’da plaj yok. Adada denizin tadını kiralayacağınız tekneyle ya da günlük turlarla açılarak gözlerden uzak kayalık koylarda çıkarabilirsiniz.

Hırvatistan, Palagruža Takımadaları
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası – Palagruža

Palagruža, yaz aylarında Akdeniz’in gözde deniz tatili rotalarından biri olan Hırvatistan’ın en gözlerden uzak takımadası. İki büyük, üç küçük adanın yanı sıra 15 sivri kayalıktan oluşan Palagružaya feribotla ulaşım mümkün değil. Bu takımadalara gitmenin iki yolu var: Ya kendi özel teknenizle ya da kiralayacağınız deniz taksiyle. 

Eğer Palagruža’ya kiralık bir tekneyle gitmeyi düşünürseniz önemli bir uyarıda bulunmak gerekiyor. Açık denizin ortasındaki bu takımadaların etrafında rüzgar durumu, gelgit ve sığlıklar sebebiyle tekne kullanmak bir hayli bilgi ve dikkat istiyor. Eğer deneyiminize güvenmiyorsanız profesyonel bir kaptandan destek almakta fayda var. Her ne kadar seyir kolay olmasa da gidenler, sonunda yaşanan her türlü zorluğa değen bir güzelliğe kavuşuyor. 

Güzelliğini vahşi yalnızlığından alan Palagruža’nın en yüksek noktası 103 metre yüksekliğinde. Ve burada bir deniz feneri bulunuyor. Bu deniz feneri bölgeye gidenlerin mutlaka görmesi gereken bir nokta. Palagruža Takımadaları’nda herhangi bir yerleşim bölgesi yok. Koşulların da zorlu olması sebebiyle profesyoneller burada gecelenmesini tavsiye etmiyor. Korčula’dan yapılacak günübirlik bir seyirle bu ıssız güzelliğin tadını çıkarmak mümkün.

Hırvatistan, Biševo Adası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası – Biševo Adası

Madem Hırvatistan’dayız o halde size kalabalıklardan uzak bir Akdeniz rotası daha önerelim. Dalmaçya Takımadaları’nın ortasında yer alan Biševo, o kadar küçük bir ada ki sadece 15 kişi yaşıyor. Büyüklüğü ise sadece 59 kilometrekare.

Biševo Adası’nın en önemli özelliği izole olmasının yanı sıra deniz mağaraları. Kayalık yapısı kireç taşından oluşan bu küçücük adada Hırvatistan’ın en ünlü mağarası bulunuyor. Blue Cave (Mavi Mağara) olarak anılan bu mağara 18 metre kadar içeriye giriyor. Sadece teknelerle gidilebilen mağaranın içi, yaz aylarında saat 10:00-13:00 arasında yansıyan güneş ışınları sayesinde karanlık  ve turkuvaz rengi denizle birleşmesiyle eşsiz bir manzarayı ortaya çıkarıyor.

Vis Adası’ndan feribotla ulaşılabilen Biševo’da büyük oteller ve tatil köyleri bulunmuyor. Burada dilerseniz küçük bir aile işletmesinde kalıp adanın sakin hayatının bir parçası olabilir dilerseniz kiralayacağınız tekneyle birbirinden güzel plajlarını dolaşabilirsiniz.

Yunanistan, Karpathos Adası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası – Karpathos Adası

Yaz aylarında biz Türklerin kendi kıyılarımız dışında en sevdiğimiz mavi yolculuk rotası elbette Yunan Adaları. Bakir kıyılarını korumakta son derece başarılı Yunanistan’ın birbirinden güzel 6 bin adası bulunuyor. Biz size Türkiye kıyılarına çok da uzak olmayan, gözlerden uzak bir ada önereceğiz.

Son derece turistik Rodos’un güneybatısında bulunan Karpathos, küçücük bir ada. Hemen dibindeki şövalyeler adası Rodos’un gölgesinde kalan ve bu yüzden büyük turist kalabalıklarının çok da ilgisini çekmeyen Karpathos, el değmemiş plajlarıyla tam bir kaçamak noktası.

Dodekanes Takımadaları’nın en büyük ikinci adası olan Karpathos, denize dimdik uzanan yemyeşil dağlarıyla birleşen berrak denizi ve turistik gösterişlerden nispeten uzak kalmış sessiz ve sakin köyleriyle biliniyor. Ada henüz turistler tarafından çok keşfedilmediğinden tek başınıza yüzebileceğiniz gözlerden uzak koylar bulmanız mümkün.

Yunanistan, Amorgos Adası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası – Amorgos Adası

Deniz tutkunlarının en sevdiği filmlerden biridir Derinlik Sarhoşluğu. Luc Besson’un yönetmenliğini üstlendiği, Jean Reno’nun başrolünde yer aldığı film derinliklere tutkun bir serbest dalışçının hikayesini anlatır. Filmin bir kısmı da bir Yunan adasında geçer. İşte Derinlik Sarhoşluğu’ndaki Yunan adası Amorgos’un ta kendisi.

Masmavi Akdeniz’e açılan pencereleri ve mavi beyaz boyalı evleri, denize ulaşan daracık yokuş sokakları ve sessiz sakin tavernalarıyla bir Yunan adasından beklenen her şeyi fazlasıyla sunan Amorgos Adası’nın bir başka güzel yanı da çılgın turist kalabalığından uzak olması.

Amorgos’a ulaşmak çok kolay değil. Önce Atina’ya gidip oradan feribota binebilirsiniz ya da Santorini, Mikonos, Naxos ya da Paros Adaları’na uçakla ulaşıp oradan yine deniz yoluyla adaya geçebilirsiniz. Amorgos, kayalık yapısı sayesinde özellikle tatilinde tırmanmak isteyenler için bir cennet, hareketli gece hayatı arayanlar için ise pek de ideal olmayan bir rota.

Norveç, Svalbard Takımadaları
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası – Svalbard

Küresel ısınmanın artışı ve özellikle Akdeniz’de aşırı sıcak geçen yaz mevsimi sonucu kuzeye doğru turizmin ivme kazandığını biliyor muydunuz? Özellikle geçtiğimiz sene Akdeniz ülkesinde yaşayan birçok insan kuzey ülkelerinin serin yaz mevsiminden faydalanmak için kuzey ülkelerine seyahat etti. O halde bu yaz Akdeniz’de kiralamak yerine bu kez Nordik ülkelerin yazın batmak bilmeyen güneşinin tadını çıkarmaya ne dersiniz? Norveç’in el değmemiş doğasıyla meşhur Svalbard Takımadaları, neredeyse Kuzey Kutbu’na yakın bir noktada bulunuyor. Dolayısıyla denizde yüzmeli bir mavi yolculuk hayal edenlere göre bir rota değil. Ancak vahşi doğası, beluga balinaları, deniz aslanları ve buzullarıyla hayatınızın deneyimini yaşatacağı kesin.

Svalbard Takımadaları’nda yaz mevsimi mayısta başlıyor ve eylül ayına kadar devam ediyor. “Geceyarısı güneşi” özellikle mayıs ve haziran aylarında etkili oluyor. Sert coğrafyası sebebiyle doğanın yeniden uyanışı, kuşların göçü bildiklerimizden çok farklı yaşanıyor.

Kuzeyin bu sıra dışı bölgesinde tekne kiralayan birçok firma bulunuyor. Doğanın nazik yapısı ve riskli buzullar sebebiyle kaptansız tekne kiralamak mümkün değil. Bir haftalık bu turlarda sadece buzulların ve arktik doğal hayatı değil batmak bilmeyen güneşin mucizelerine de tanık olacaksınız.

İsveç güneybatı kıyıları

2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası
2024 Yazının Gözlerden Uzak 10 Deniz Tatili Rotası – İsveç Batı Kıyıları

Eğer yine kuzeye çıkmak ama o kadar da soğuklarda bir tatil yapmak istemiyorsanız sizi yine gece yarısı güneşinin tadını çıkarabileceğiniz ama daha sıcak olan İsveç’in batı kıyılarına davet ediyoruz. İsveç her zaman akıllarda çok soğuk bir ülke gibi kalsa da güneyi yaz aylarında gayet sıcak olabiliyor. Özellikle batı kıyısı, Gulf Stream’in sıcak etkisi sayesinde Baltık Denizi’nin diğer bölgelerine göre bir Egelinin bile yüzebileceği çok daha ılık bir yapıya sahip.

İsveç’in güneyinde yaz mevsimi haziran ayıyla başlıyor, temmuz ve ağustosta sıcaklık artıyor. Gece yarısı güneşinin tadını çıkarmak için temmuz ayı daha uygun. Özellikle haziran ayında kutlanan Midsummer civarı, kıyıların en cıvıl cıvıl olduğu zamanlar. Atlantik’ten esen hakim rüzgar dengeli ve çok sert değil.

Özellikle irili ufaklı birçok arşipelin ve dolayısıyla demirleme noktası ile iskelenin bulunduğu Kattegat Denizi, bir iç deniz olması sebebiyle oldukça güvenli. Tertemiz ve serin kuzey denizinin tadını çıkarabileceğiniz mavi tura Göteborg ve Malmö’den başlayabilirsiniz. Ancak her an bastırabilecek yaz yağmurlarına ve akşamları ortaya çıkan serin havaya da hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.