Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı

7 Mayıs 2024
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı
Bu yaz tatilinde rotasını Avrupa’ya çevirenler için kıtanın en güzel 10 plajlarına göz atıyoruz.

Yaza şurada ne kaldı? Belki tatil için planınızı yaptınız bile. Henüz yola çıkmadan sizin için derlediğimiz şu listeye bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Avrupa’nın en güzel 10 plajı listemizin büyük çoğunluğu Akdeniz ülkelerinin en popüler deniz tatili destinasyonlarından oluşsa da çeşitlilik olması adına araya, yazın kalabalığından kaçmak isteyenleri düşünerek gözden ırak yerleri, alternatif rota arayanlar için de kuzeyden iki plajı ekledik.

Cala Goloritzè, Sardinya Adası
 En Güzel 10 Plaj
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı – Cala Goloritzè

Avrupa’nın en popüler deniz tatili rotalarından biri olan Sardinya’daki Cala Goloritzè, kireç taşından oluşan kayalıkları sayesinde bembeyaz bir görünüme kavuşmuş. Beyazın turkuvaz rengi suyla birleşimi ortaya muhteşem bir manzara çıkarıyor. Sarp kayalıkların arasında saklanan bu büyüleyici plaja arabayla ulaşmak mümkün değil. Cala Goloritzè’ye ya tekneyle ya da yürüyüş yolunu takip ederek gidebilirsiniz. Hiçbir tesisin bulunmadığı Cala Goloritzè, sadece plajı sebebiyle deniz tutkunlarının değil, tırmanışa uygun 148 metre yüksekliğindeki kayalıkları sayesinde dağcıların da uğrak noktası.

La Concha, İspanya
Avrupa'Nın En Güzel 10 Plajı
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı – San Sebastian

İspanya’nın en güzel şehirlerinden biri olan San Sebastian, Michelin yıldızlı restoranları ve film festivalinin yanı sıra şehrin göbeğindeki uçsuz bucaksız iki plajıyla da ünlü. Bunlardan biri olan La Concha kentin olanaklarından uzaklaşmadan plajın tadını çıkarma fırsatı veriyor. La Concha’nın hemen yanındaki Zurriola Plajı ise dev dalgalarıyla sörfçülerin gözde mekanı. Dolayısıyla şehrin sokaklarında dolanırken yalın ayak elinde sörf tahtasıyla yürüyen sporcuları görmeniz günün sıradan olaylarından. La Concha’da yüzdükten hemen sonra üzerinizde denizin tuzu, ayağınızda parmak arası terliklerinizle San Sebastian’ın hayat dolu sokaklarına dalabilir, cıvıl cıvıl restoranların, pintxos (Bask usülü tapas) barların ve kafelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Porto Côvo, Portekiz
Avrupa'Nın En Güzel 10 Plajı
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı – Porto Covo’nun hemen kuzeyindeki küçük Alentejan Plajı

Lizbon’un 170 kilometre güneyindeki Porto Côvo, Atlantik Okyanusu’nun getirdiği dalgaları sayesinde sörfçülerin bir başka favori noktası. Etrafı sarp kayalıklarla çevrili olan plaj bu sayede sadece sörfçüleri değil tırmanmayı sevenlerin de ağırlıyor. En başa dönersek Porto Côvo aslında bir balıkçı köyünün sahili. Denizi özellikle yengeç ve ıstakozla dolu. Büyük otellerin yer almadığı Porto Côvo, bu sayede bakir kalmayı başarmış. Denizin, dalgaların ve muhteşem günbatımının tadını çıkarmak için mükemmel bir plaj Porto Côvo.

Plage de Palombaggia, Korsika Adası
Avrupa'Nın En Güzel 10 Plajı
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı – Plage de Palombaggia

Fransa’nın en güzel plajlarından biri olarak tanımlanan Palombaggia’ya hoşgeldiniz. Çam ağaçlarıyla kaplı yemyeşil tepeliklerin önünde uzanan beyaz kum ve turkuvaz suyun bir araya getirdiği bu plaj özellikle ağustos ayında biraz kalabalıklaşsa da huzurlu atmosferinden hiçbir şey kaybetmiyor. Plage de Palombaggia, adanın güney batısında yer alıyor ve Tiren Denizi’ne açılıyor. Deniz suyu o kadar temiz ve berrak ki gidenlerin mutlaka maske ve şnorkelini de getirmesi tavsiye ediliyor. Hiçbir tesisin bulunmadığı plaja giderken yanınızda yiyecek ve içecek götürmeyi de unutmayın.

Cala Macarella, Minorka Adası
Avrupa'Nın En Güzel 10 Plajı
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı – Cala Macarella

İspanya’nın en güzel deniz tatili rotalarından biri olan Minorka Adası’ndaki Cala Macarella, sarp kayalıkların sarıp sarmaladığı gözlerden ırak minik bir plaj. Masmavi suyunda yüzdükten sonra çam ağaçlarının gölgesinde dinlenebileceğiniz Cala Macarella Plajı da son derece bakir ve ulaşımı biraz zahmetli. Eğer tekneyle gelmiyorsanız plaja ulaşmak için bir süre tozlu ve zaman zaman kayalık bir yoldan yürümeniz gerekiyor. Eğer yolunuz bu plaja düşerse üşenmeyip kayalıkların tepesine yürümenizi ve sonsuzluğa uzanan Akdeniz’i seyretmenizi öneririz. Yürümeye biraz daha devam ederseniz çok daha az insanın bildiği tertemiz bir plaj olan “baby” Cala Maceralla’ya ulaşabilirsiniz.

Praia da Arrifana, Portekiz
Avrupa'Nın En Güzel 10 Plajı
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı – Praia da Arrifana Plajı

Etrafını saran yüksek kayalıklar sayesinde Atlantik Okyanusu’nun dev dalgalarından korunan Praia da Arrifana tekneler için gerçek anlamda güvenilir bir liman. 700 metre uzunluğundaki plajda 12. yüzyıla ait Arrifana Kalesi ve birkaç küçük restoran bulunuyor. Plajın hemen arkasında da plajla aynı ismi taşıyan ve geleneksel Portekiz evlerinin bulunduğu köy var. Dalga sörfü için çok uygun olan Praia da Arrifana’ya arabayla ulaşmak mümkün. Yazın sakin bulmak zor olsa da masmavi berrak suyu ve yumuşacık kumsalıyla görülmeye değer bir plaj Praia da Arrifana.

Avrupa'Nın En Güzel 10 Plajı
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı – Navagio Plajı

Avrupa’nın en iyi plajları listesini hazırlarken Yunanistan’ın en ikonik destinasyonlarından biri olan Navagio’yu atlamak doğru olmazdı. Zakintos Adası’nda bulunan plajın diğer adı Shipwreck (batık gemi). Plaj bu adı, üzerinde bulunan karaya vurmuş bir gemiden alıyor. Ününden dolayı elbette Avrupa’nın en popüler plajlarından biri Navaigo. Dolayısıyla turistlerin de uğrak noktası. Eğer kalabalıklardan kaçınmak istiyorsanız bir tekne kiralayarak plaja çıkmadan da bu güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Nazaré, Portekiz
Avrupa'Nın En Güzel 10 Plajı
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı – Dev dalgalarıyla ünlü Nazaré Plajı

Nazaré Plajı’nı ünlü kılan zaman zaman 10 metre yüksekliğe ulaşan dev dalgaları. Bu özelliğiyle usta dalga sörfçülerinin rüyalarını süsleyen Nazaré’nin sakin bir bölümü de var. Aslında ana plaj olan kısımda nispeten daha küçük dalgalar bulunduğundan yüzmek de mümkün. Ya da sadece büyüleyici Atlantik’in meditatif etkiye sahip dalgalarını oturup izlemek için bile gitmeye değer. Eğer okyanusu bir de tepeden seyretmek isterseniz fünikülere binip Nazaré’nin eski yerleşim alanı olan IO Sitio’ya çıkabilirsiniz.

West Beach, İskoçya
Avrupa'Nın En Güzel 10 Plajı
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı – Berneray Adası

Sıcak sulara alışmış biz Türkler için yüzmek amacıyla değil ama melankolik İskoç kıyılarının tadını çıkarmak için çok doğru bir rota West Beach. İskoçya’nın batısındaki Berneray Adası’nda bulunan ve Kuzey Atlantik’in sert rüzgarlarından nasibini alan West Beach, Avrupa’nın en el değmemiş ve gözden ırak plajlarından biri. Beş kilometre uzunluğundaki plajda yürüyen ziyaretçilere sadece dalgaların sesi ve martıların çığlıkları eşlik ediyor. Sadece 140 kişinin yaşadığı Berneray Adası o kadar küçük ki tamamını yürüyerek gezebilirsiniz.

Haukland Plajı, Norveç
Avrupa'Nın En Güzel 10 Plajı
Avrupa’nın En Güzel 10 Plajı – Haukland

Norveç’in kuzey kıyısındaki Lofoten Takımadaları’nda bulunan Haukland, ülkenin en ünlü plajlarından biri. Kuzeydeki insan sayısı Akdeniz ülkelerinden çok daha az olduğundan yazın bile ziyaret etseniz sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Haukland Plajı’nda yazın birçok doğa aktivitesini gerçekleştirmek mümkün. Kano kiralayarak koyları gezebilir, Lofoten’in ikonik kayalıklarına tırmanabilir ya da elektrikli dağ bisikletiyle adrenalin dolu bir macera yaşayabilirsiniz. Haukland Plajı, kışın ise Kuzey Işıkları’nı izlemek için mükemmel bir nokta.