Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İzlemeye Değer Amazon Prime Dizileri

13 Mart 2024
İzlemeye Değer Amazon Prime Dizileri
“Bu akşam ne izleyeceğiz?” sorusu asla tam olarak yanıtlanmıyor. Çok seçeneğimiz olunca da seçim yapmak eskisinden daha zor olabiliyor. O halde Amazon Prime dünyasının keşfedilmeyi bekleyen dizilerine bir göz atalım. Kumandalar hazır mı?

Dijital yayın platformları ülkemizde hızla büyümeye devam ediyor. Dünya genelinde eğlence içeriklerine 19 milyar dolara yakın bir yatırım yapan ve özel içeriklere de eğilen Amazon Prime da rekabette sağlam bir yer tutan platformlardan biri. Prime Video’da bir zamanlar CNBC-e ekranlarında izlediğimiz ve bir jenerasyona yabancı dizi izleme kültürünü aşılayan “One Tree Hill”, “The Big Bang Theory”, “Everybody Loves Raymond”, “Two and A Half Man”, “Chuck” ve “Nip/Tuck” gibi dizilerin yanı sıra keşfetmeniz gereken birbirinden iddialı yapımlar yer alıyor. Şimdi atıştırmalıklarınızı hazırlayın ve koltuklarınıza kurulun.

Mr. And Mrs. Smith, Amazon Prime
Mr. And Mrs. Smith – Amazon Prime

Mr. and Mrs. Smith

Prime Video’nun en yeni içeriklerinden biri olan “Mr. and Mrs. Smith”, Brad Pitt ve Angeline Jolie ilişkisi nedeniyle popüler olan 2005 yapımı filmin dizi uyarlaması. Başrollerini Donald Glover ve Maya Erskine’in paylaştığı dizi, hem casuslukta hem de evlilikte ortak olarak bir araya getirilmek için hayatlarından ve kimliklerinden vazgeçmiş iki yalnız yabancı olan John ve Jane Smith’in hikâyesini anlatıyor. Kavga, gürültü, kan, gözyaşı gibi pek çok unsuru bir araya getiren dizinin IMDB notu 7. Toplam 8 bölümden oluşan dizi bir ilişki çatışmasına da tanıklık etmemizi sağlıyor. John ve Jane’in birbirlerini tanıma çabaları, romantizmleri, tartışmaları, cinsel çekimleri derken dizi su gibi akıp gidiyor.

Undone, Amazon Prime
Undone – Amazon Prime

Undone

Pek çok izleyici tarafından Prime Video’nun en iyi orijinal işlerinden biri olarak gösterilen “Undone” sıra dışı bir animasyon. Rosa Salazar’ın baş rolü üstlendiği dizi, bir araba kazası geçirdikten sonra zamanla ilişkisi değişen, kaybettiği babasıyla zaman yolculukları sırasında yolu kesişen Alma’nın hikâyesini anlatıyor. Baba rolünde de “Better Call Saul”den bildiğimiz Bob Odenkirk var. Görsel kayıttan referans alınarak görüntünün dondurulup kare kare çizgisel olarak kopyalanması prensibine dayalı bir animasyon yapım tekniği olan rotoskopi ile yapılan bilimkurgu-dram “Undone”ın spiritüel dünyası aklınızı başınızdan alacak. Kıymeti bilinmemiş ve fazla popüler olmamış bir dizi olan “Undone”ın IMDB notunun 8.2 olduğunu söylemeden geçmeyelim.

The Boys , Amazon Prime
The Boys – Amazon Prime Dizileri

The Boys 

Prime Video’nun en eğlenceli yapımlarından biri “The Boys”. Garth Ennis’in çizgi romanından uyarlanan popüler dizi “The Boys” süper kahraman hikâyelerini sevenlerin radarında. Ancak bu tip yapımları ilk etapta tercih etmeyecek izleyiciler için de oldukça cazip bir seçenek. Özellikle başta pek de sempati uyandırmayan ağzı bozuk Butcher karakteri ve ofansif mizah anlayışına tanık olduğunuzda ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Müthiş bir soundtrack’i de olan “The Boys”da Spice Girls’e selam çakan sahnenin ardından “Wannabe”nin çalması gibi çok renkli sahneler var. 8.7 IMDB puanıyla dizi dünyasının yıldızlarından olan “The Boys”un yine Prime Video’da izleyebileceğiniz “Gen-V” adında da bir spin-off’u var.

Z: The Beginning Of Everything , Amazon Prime
Z: The Beginning Of Everything – Amazon Prime

Z: The Beginning of Everything 

Gözden kaçırmış olabileceğiniz bir dizi seçeneği de başrolünü Christina Ricci’nin üstlendiği ve Zelda Fitzgerald’ın gerçek yaşamından uyarlanan “Z: The Beginning of Everything”. İlk sezonundan sonra iptal edilmiş olsa da özellikle tarihi dizilerden hoşlananlar için iyi bir alternatif. Yazar, oyuncu, dansçı, ressam gibi pek çok mesleği olan ve 20’lerde ünlü yazar Scott Fitzgerald’ın güzelliğiyle meşhur eşi Zelda, caz çağının sembolü olarak biliniyor. Yazar Scott Fitzgerald’ın ünlü romanlarının eşi Zelda’nın günlüklerinden çok büyük ölçüde etkilendiğini hayretle izliyoruz. Christina Ricci dönemin dikbaşlı, kısa saçlı, mini etekli, caz dinleyen özgür ruhlu kadınlarına verilen “flapper” tanımının hakkını verdiğini söylemek mümkün.

Tales From The Loop, Amazon Prime
Tales From The Loop – Amazon Prime

Tales From the Loop

Bilimkurgu sevenleri aynı şemsiye altında toplayan “Tales From the Loop” da kıyıda köşede kalmış başarılı dizilerden biri. Her bölümde birbirinden farklı hikâyeleri anlatırken diğer hikâyelere de gönderme yaparak iyi bir kurguya imza atan dizi, kimi izleyiciler tarafından “Black Mirror” ve “Dark”a benzetiliyor. Evrenin gizemlerini açığa çıkarmak ve keşfetmek için yapılmış bir makine olan “The Loop”un üzerinde yaşayan kasaba halkını izlediğimiz dizide müzikler ve görsel anlatım bir adım öne çıkıyor. Dizinin IMDB puanı 7.6 ama yine de daha yüksek puanları hak ediyor. Bir şans verin.

Litte Fires Everywhere, Amazon Prime
Litte Fires Everywhere – Amazon Prime

Litte Fires Everywhere

Celeste Ng’in çok satan romanından uyarlanan “Little Fires Everywhere”in kadrosunda Kerry Washington, Reese Witherspoon ve Joshua Jackson gibi isimleri izliyoruz. Dizi, gizemli bir sanatçı ve bekâr bir anne olan Mia Warren’ın kızı ile birlikte yeni bir eve taşınmalarıyla başlıyor. Richardson ailesinin evini kiralayan Mia, kısa süre sonra aile için kiracıdan çok daha fazlası haline geliyor. Özellikle aile içi dramlardan ve anne-kız ilişkilerindeki değişkenlerden hoşlanıyorsanız sürpriz sahnelerle sizi içine alacak bir dizi. IMDB puanı 7.7 diyelim ve sizi ekran başına doğru alalım.

Kevin Can F..k Himself , Amazon Prime
Kevin Can F..k Himself – Amazon Prime

Kevin Can F..k Himself 

Prime Video’nun en enteresan dizilerinden biri olan 2021 yapımı “Kevin Can F…k Himself”in  başrolünde Annie Murphy harikalar yaratıyor. Yarı dram, yarı komedi olarak kategorize edebileceğimiz dizinin ilginç bir kurgusu var. Allison’ın sit-com tadındaki evlilik hayatı sahiden de bir sit-com olarak gösteriliyor. Yani canlı renkler, hımbıl “ama sempatik” kocası Kevin ve onun kendisinden beter arkadaşları, kahkaha efektleriyle izlediğimiz bir sit-com. Allison’ın gerçek hayatı ve kocasını öldürmek için yaptığı planları izlerken ise soğuk renkli, bambaşka bir kurguya geçiyoruz. Yani aynı bölüm içinde bazen dram bazen komedi izliyoruz. Bu başta biraz yorucu gibi görünse de yine de izlemeye değer bir dizi çıkarıyor huzurlarımıza. Senaryo biraz zayıf. Ama çıtır çerez niyetine izlenir. İki sezon süren yapım IMDB’de 7.1 puan almış.

The Peripheral, Amazon Prime
The Peripheral – Amazon Prime

The Peripheral

Willian Gibson’ın aynı isimli bilimkurgu romanından uyarlanan “The Peripheral” Amerika kırsalındaki bir kasabada yaşayan Flynne Fisher’ın hayatını konu ediyor. İnsanların uyuşturucu ticaretiyle geçinmeye çalıştığı kasabada, bu yolu seçmeyen ve bir 3D baskı mağazasında çalışmayı tercih eden Flynne Fisher rolünde Chloë Grace Moretz’i izliyoruz. Flynne’ın gerçek tutkusu ise online oyunlar oynamak. İşte “The Peripheral”ın ana fikri de burada başlıyor. Bir video oyununu test ettiği sırada bambaşka bir gerçekliğe geçiş sağlayan gizli bir bağlantıyı keşfeden Flynne bu sayede bilmediği karanlık bir geleceğe de adım atıyor. 7.6 puan alan dizi özellikle distopyalardan ve bilimkurgudan hoşlananların ayrıntılarına vurulacağı bir evren sunuyor.

Modern Love, Amazon Prime
Modern Love – Amazon Prime

Modern Love

Prime Video’nun en iddialı yapımlarından biri de “Modern Love”. 2019 yapımı olan dizinin her bölümünde farklı bir aşk hikâyesini izliyoruz. İşin güzel yanı da her bölümde birbirinden yetenekli oyuncuları izlemek. İlk sezonda özellikle Anne Hathaway’in, ikinci sezonda da Minnie Driver’ın yer aldığı bölümleri mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. “Modern Love” serisinin Prime Video içinde “Modern Love Amsterdam”, “Modern Love Tokyo”, “Modern Love Mumbai”, “Modern Love Chennai”, “Modern Love Haydarabad” gibi lokalize edilmiş versiyonları da mevcut. IMDB puanı 7.9 olan orijinal “Modern Love”la başlamanızı tavsiye ederiz. Devam zorunluluğu olmadığı için dizinin kısa bir film izliyormuş gibi rahatlıkla akıp gittiğini söyleyebiliriz.