Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru

12 Mart 2022
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru

Gelin, puro tutkusunun kapısını aralayıp dünyanın en pahalı 10 humidoru hangisi birlikte göz atalım, hangi humidor kaç dolar öğrenelim.

Bilmem sizler de, puro tutkunları için son yıllarda her şeyin gitgide daha keyifli bir hale büründüğünü düşünüyor musunuz? Meraklılarınca hayatın vazgeçilmez bir tadı olan puro keyfini yalnız endüstrisinin kaliteli üretimleri yahut kültürün yaygınlaşması değil, puro kutuları ve aksesuarlarının benzersiz tasarımları da artırıyor. Özellikle “humidor” adı verilen puro kutularının dünden bugüne müthiş bir ivmeyle gelişen tasarımlarına hayran olmamak elde değil. Puro tütününü doğru nem oranında tutarak kurumasını ve bayatlamasını önleyen humidorlar artık yalnız birer kutu değil, bu hayat gustosunu gözler önüne seren koleksiyon parçaları da. Gelin, bu tutkunun kapısını aralayıp dünyanın en pahalı humidorlarına göz atalım.

Cohiba Humidor (€2,400,000)

2020 senesinde Habanos Festivali’nde düzenlenen açık artırmada satışa çıkarılan Cohiba puro kutusu, rekor satış fiyatıyla son yıllardaki en pahalı humidor olarak listenin başında yer alıyor. 2 ayrı bölmeden oluşan humidorda 13 çekmece bulunuyor. Unión Humidores tarafından tasarlanan bu şaşaalı humidor; okume, sedir, maun, titanyum, gümüş ve sedef gibi çeşitli materyaller kullanılarak yapılmış. Daha pahalısı gelene dek rekoru elinde tutan Cohiba Humidor, içerisinde 500 farklı çeşitte puroyla birlikte teslim edilmişti.

En Pahalı Humidor Emperador Humidor
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru

Emperador Humidor ($1.000.000)

Geçtiğimiz senelerde 1.000.000 dolarlık fiyatıyla en pahalı puro aksesuarlarından biri olarak adını altın harflerle yazdıran Emperador Humidor modeli bugün en gösterişli puro kutularından biri. Emperador Humidor, yalnız bir puro kutusu olarak çıkmıyor karşımıza, kapağın üzerine 323 parçadan tasarlanmış bir saat de yerleştirilmiş. Kullanılan bu parçalar sayesinde kutunun sabit sıcaklığı ve nem oranı korunuyor. 48 ay dinlendirilmiş 24 adet Grand Cru puro ile birlikte teslim edilen bu humidorda bir puro kesici, puro çakmağı ve kül tablası da bulunuyor.

Dünyanın En Pahalı Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru

JFK Humidor ($575.000)

1996 yılında Amerikalı yayıncı Marvin Shankin’in bir Sotheby’s açık artırmasında satın aldığı, Amerikan Başkanı John F. Kennedy koleksiyonundan gelen bu JFK Humidor’u gelmiş geçmiş en meşhur ve pahalı puro kutularından biri. 100.000 dolardan başlayan açık artırma 575.000 dolarla Shankin’in olmuştu. Bu özel humidorla ilgili bir ufak anekdot ise şöyledir: John F. Kennedy, meşhur Küba ambargosunu imzalamadan önce getirttiği 1.700 H. Upmann purosunu ofisindeki bu nadir humidorda muhafaza etmiştir.

En Pahalı Humidor Jkf Humidor
Marvin Shankin ve JKF humidoru

Montecristo Humidor (€420.000)

2020 senesinde düzenlenen Habanas Festivali’nde açık artırmayı çıkan puro kutuları yalnız gösterişli tasarımları değil, rekora koşan fiyatlarıyla da akıllarda kalmayı başarmıştı. 85 önce kurulan ve adını Monte Cristo Kontu’ndan alan Montecristo markası bu humidor, Alejandro Dumas’nın bir kitabından ilham alarak tasarlanmış. Bu devasa ahşap; maun, sedef ve okume ağaçlarından yapılmış. Bu puro kitabının sayfalarını çevirdikçe gizli bir çekmeceyle karşılaşacağınız da bizden söylemesi.

Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru

The Strange Cohiba Humidor ($411.000)

Listeye dördüncü sıradan giriş yapan The Strange Cohiba Humidor için takvimde biraz daha geriye gidip, 2017 yılının Habanos Festivali’ne konuk oluyoruz. Sade tasarımıyla bir puro tutkununun salonunda zarif bir şekilde salınacak bu humidorun içi de oldukça merak konusuydu: Aynı markanın 580 purosunun yanı sıra Majestuosos’un 1966’daki yıldönümü için ürettiği 25 adet puro da bu özel humidorun içinde sakladığı sürprizler arasındaydı.

Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru

Romeo Y Julieta Humidor (€400.000)

Seçkimizin en lirik isimli humidoru ise pahalı humidor listesine dördüncü sıradan giriş yapıyor. 2020’de 145. yılını kutlayan Romeo y Julieta Linea Oro’nun lansmanı ile son yılların en gözde humidorlarından birini tanıtmıştı. Bu özel humidora daha ilk bakışta Romeo ve Juliet evrenin çıkıp gelmiş bir masalsı masa göze çarpıyor. Maun ve sedirden yapılmış çekmecelerde ise puroların yanı sıra özel seri viskiler sunuluyor.

Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru

Partagas Humidor (€400.000)

Bu puro kutusu ise tütünü sarmadan önce puro yapraklarının kesildiği chaveta’dan ilham alınarak tasarlanmış. Osviel Carrillo Probance tarafından tasarlanan humidor, meşhur humidor üreticisi Unión Humidores imzalı. Kullanılan materyaller ise okume ağacı, sedir, maun ve çeşitli metaller. Paratagas Humidor içinde 390 puro ile teslim edilmişti.

Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru

Upmann Humidor (€360.000)

Almanya’dan Küba’ya gelip üretilen ilk legal puro markasını kuran bankacı Herman Upmann’ın mirasına saygı duruşunda bulunan bu hacimli puro kutusu, purolarınızı saklamak için en güvenli kasa gibi görünüyor. İçindeki purolarda kullanılan tütün yapraklarının ise birer altın külçesi görünümünde ve değerinde olduğu söyleniyor. Küba’da üretilen bu puro kutusu içerisinde 355 puroyla birlikte teslim edilmişti.

Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru

Ramon Allones 225 Aniversario Humidor (€380.000)

Kübalı puro üreticisi Simon Chase’in vefatından sonra açık artırmaya çıkarılan kişisel puro kutusu da tüm zamanların en pahalı humidorlarından biri olarak tarihe adını yazdıran humidorlar arasında. 2015’te şirketlerinin 225. yıldönümü için üretilen bu humidor, üretildiği sene yaklaşık 6.500 dolara satılmıştı. Yaklaşık beş sene sonra, 2020’de açık artırmaya çıkarılan bu puro kutusu 380.000 Euro’ya yeni sahibini buldu.

Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru

Rolls-Royce Cigar Aficionado ($55.000)

Listenin kapanışını ise otomobil fiyatlarında olduğu gibi puro kutusunda da rakiplerini geride bırakan Rolls-Royce ile yapıyoruz. Geçtiğimiz ekim ayında duyurulan bu el humidoru geçen sene ABD’de satılan ortalama bir otomobilden daha pahalı. Teknik olarak bir el humidorundan daha fazlasını sunan bu afili puro kutusunun sağ ve sol kısımlarına her birinde 4 adet puronuzu muhafaza edebileceğiniz silindir şeklinde kutular eklenirken, el ile açılabilen üst kısmına ise 2 viski bardağı eklenmiş. Bu özel humidorun ABD’deki satış fiyatı yaklaşık 55.000 dolar. Dünyanın en pahalı 10 humidoru listemizin son ürünü Rolls-Royce’un Cigar Aficionado’su.

Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Görseller: Rolls-Royce

Bonus: Rolls – Royce Cigar Aficionado’nun Detaylı Görselleri

Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru
Dünyanın En Pahalı 10 Humidoru