Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Dünyanın En “Kitsch” Otelleri

13 Haziran 2024
Dünyanın En “Kitsch” Otelleri
Sıra dışı balayı otellerinin tanıtıldığı Hotel Kitsch: A Pretty Cool Tour of America’s Fantasy Getaways adlı kitap sosyal medyada fenomen oldu.
Dünyanın En “Kitsch” Otelleri
Fotoğraf: Hotel Kitsch by Margaret and Corey Bienert (Artisan Books). Copyright © 2023. Photographs by Margaret and Corey Bienert.

İngilizce “Kitsch” kelimesi gündelik hayatta bir ürün ya da tasarımı tanımlarken “rüküş, zevksiz, modası geçmiş” demek için kullanılsa da, aslında herhangi bir sanat akımıyla bağdaşmayan ama kendi çapında sanatsal bir form da taşıyan sıra dışı, abartılı, imitasyon tasarımları tanımlarken kullanılan bir sıfat. Konu otellere gelince de benzer bir tanımlamanın söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. 2024’e girerken Artisan Books tarafından piyasaya sunulan Hotel Kitsch: A Pretty Cool Tour of America’s Fantasy Getaways adlı kitap işte tam da bu tarzda otelleri, özellikle de balayı için tercih edilen oldukça sıra dışı konaklamaları konu alan bir yayın olarak son dönemde sosyal medyada fenomen haline geldi. Yalnızca yetişkinlere yönelik fantastik kaçamakların tuhaf dünyasını ortaya çıkaran kitap farklı ve romantik tatiller için A’dan Z’ye bir rehber niteliğinde. Amerika ve ötesindeki en iyi fantezi süitlerinin ve balayı otellerinin görsel bir kutlaması olarak tanımlayabileceğimiz kitapta öne çıkan oteller gerçekten de “kitsch” tasarımlarıyla ilgi çekiyor.

Dünyanın En “Kitsch” Otelleri
Fotoğraf: Hotel Kitsch by Margaret and Corey Bienert (Artisan Books). Copyright © 2023. Photographs by Margaret and Corey Bienert.

Örneğin Cove Haven Resort’un kalp şeklindeki küvetleri milyonlarca like alıyor. Odalarına tüplü dalışla ulaşılan Key Largo’daki Jules’ Undersea Lodge, Kentucky’deki bir otelde, oymalı mavi duvarları olan ancak hiç penceresi olmayan Arktik Mağara odası ve Kaliforniya kıyısında, her biri farklı temalarda dekore edilmiş 110 odaya sahip ikonik Madonna Inn… Kitabın yazarları, Instagram ve TikTok’ta iki milyondan fazla takipçisi bulunan Margaret ve Corey Bienert, seyahat dünyasında pop kültürünü, romantizmi ve “müstehcenlik” ruhunu yeniden canlandırmayı hedefleyen iki gezgin fotoğrafçı. Sosyal medyadaki hesaplarında, bizzat fotoğrafladıkları fantezi otel odalarını paylaşarak başlattıkları kariyerleri bugün bu renkli kitap projesiyle devam ediyor. Peki, kitapta hangi ilginç ve “kitsch” oteller ve otel odaları yer alıyor?

Dünyanın En “Kitsch” Otelleri
Fotoğraf: Hotel Kitsch by Margaret and Corey Bienert (Artisan Books). Copyright © 2023. Photographs by Margaret and Corey Bienert.

En renkli örnekler, sayacak olursak: Kaliforniya Los Alamos’daki The Victorian Mansion, dışarıdan bakıldığında 1860’lardan kalma bir şatoyu andırıyor. Her biri farklı bir temada dekore edilen süitler ise misafirleri Roma İmparatorluğu’ndan eski bir Cadillac’ın yatağa dönüştürüldüğü Elvis Presley günlerine farklı dönemlere yolculuklara çıkarıyor. Kitabın yaratıcılarından Corey Bienert’e projenin nasıl doğduğunu sorduğumuzda şu cevabı aldık: “Fotoğraf tutkumuz bizi üniversitede birbirimize bağladı ve yeni evliler olarak birlikte bir prodüksiyon şirketi kurduk. 2018 yılında bir iş gezisindeyken Poconos’taki Cove Haven Resort’ta kalmaya karar verdik. Oraya vardığımızda, otelin mükemmel bir zaman kapsülü olduğunu fark ettik ve inanamadık. Romantik atmosferden ve sadece çiftlere özel yaz kampı hissinden çok etkilendik. Odalar nostaljik ve seksiydi; ayrıca eşim Margaret’in çocukluğundan beri hayranlık duyduğu Doris Day filmlerini anımsatıyordu. Bu geziden sonra vintage veya fantastik tarza sahip temalı otelleri nerede bulabileceğimizi araştırmaya başladık. Güçlerimizi birleştirip birlikte bir şeyler yaratabileceğimiz kişisel bir proje yapmak istiyorduk ve bu sıra dışı otel odaları mükemmel bir keşif alanıydı. Yol boyunca favori tasarımlarımızı kataloglayarak mümkün olduğunca sık yolculuğa çıkmaya başladık.”

Bienert çifti sık sık paylaşım yaptıkları muhteşem fotoğrafları ve anılarıyla herkesi bu nostaljik zaman kapsülünde yolculuğa çıkmaya davet ediyor. Bu sıra dışı yolculuğu Margaret ve Corey Bienert çiftinin @aprettycoolhoteltour adlı instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.