Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sıra Dışı Balayı Rotaları

23 Haziran 2023
Sıra Dışı Balayı Rotaları
Farklı bir düğün hayal edenler aynı farkı balayı rotalarında da yaratabilir.
St Lucia

Karayipler’in en özel adalarından biri Saint Lucia… Maldivler, Seyşeller gibi bildik destinasyonlara mesafeli yaklaşanlar için eşsiz bir seçenek olabilir. St Lucia’nın her noktası birbirinden farklı. Büyüleyici kumsallar ve milli parklar için adanın kuzey bölgesi tercih edilirken biraz tarih biraz da eğlence arıyoruz diyenler lüks resort’larla dolu güney kumsallarına yönelebilir. Geçmişi 1700’lere uzanan yerleşim yeri Soufrière’de St Lucia’nın görkemli tarihçesi keşfe değer…

Önerimiz: Yeşil ve turkuaz doğasıyla büyüleyen Saint Lucia’da şnorkel ve katamaran turlarına katılın, adanın orta bölgesini kaplayan eşsiz ormanlarda hiking ve trekking yapın; günbatımında tekneyle okyanusa açılarak gökyüzünün renklerini kutlayın.

Sıra Dışı Balayı Rotaları - St.lucia
Sıra Dışı Balayı Rotaları – St.lucia
Rwanda

Balayında macera ve aksiyon arayan doğa sever çiftler için Rwanda ideal bir destinasyon. Doğu Afrika’nın bu güzel ülkesinde hem aslan, fil, zürafa gibi kıtaya özgü memeli hayvanları görebileceğiniz parklarda safariler hem de dünyada sadece 900 birey kalan nesli tehlike altındaki dağ gorilleriyle yapacağınız yürüyüşler programınızda olmalı. Safariyle geçen bir balayı tatili emininiz ki ömür boyu sevdiklerinizle paylaşacağınız heyecanlı anlarla dolu geçecektir.

Önerimiz: Bütçeniz müsait ise gorillerle iki yürüyüş aktivitesi yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Rwanda’nın çay tarlalarında dolaşmayı, başkent Kigali’de ülke mutfağını keşfedebileceğiniz otantik restoranlarda vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.

Sıra Dışı Balayı Rotaları - Rwanda
Sıra Dışı Balayı Rotaları – Rwanda

Japonya

Bütün gün bir kumsalda vakit geçirmek yerine eşi benzeri olmayan bir kültürün izlerini sürmek çok daha heyecan verici olmaz mıydı? Japonya, dünyanın en ilginç ülkelerinden biri ve bu sıra dışı adayı tarihinden mutfağına kadar farklı yönleriyle keşfetmek balayınıza ayrı bir anlam katabilir. Başkent Tokyo başlı başına bir dünya; Kyoto ise Japonya’nın köklerini tanımanız için görmeniz gereken büyülü yerlerden. Tokyo’dayken Fuji Dağı’nda günübirlik bir trekking aktivitesi planlayın.

Önerimiz: Muazzam Japon mutfağının farklı yorumlarını bulabileceğiniz otantik restoranlar ve Michelin yıldızlı adresler balayınızı lezzet şölenine çevirebilir. Ancak mutlaka önceden planlama ve rezervasyon yapmalısınız.

Sıra Dışı Balayı Rotaları - Japonya
Sıra Dışı Balayı Rotaları – Japonya

Madagaskar

Hint Okyanusu’nda el değmemiş bir ada ülkesi Madagaskar… Olağanüstü kumsalları, halka kuyruklu lemur gibi endemik türlerin yaşadığı ormanları ve dev baobab ağaçlarıyla kaplı milli parklarıyla benzersiz bir balayı tatili vadediyor. Turist kalabalığından uzak atmosferi mahremiyete önem verenler için Madagaskar’ın sakin bir balayı destinasyonu olarak öne çıkmasına olanak tanıyor. Uçsuz bucaksız kumsallar ise Hint Okyanusu’nun en iyileri arasında.

Önerimiz: Dünyadaki yaban hayatının neredeyse yüzde 5’ine ev sahipliği yapan Madagaskar’da görkemli baobab ağaçlarına sarılın ve devasa bukalemunları yakından görebileceğiniz safarilere katılın.

Sıra Dışı Balayı Rotaları - Madagaskar
Sıra Dışı Balayı Rotaları – Madagaskar

Büyük Set Resifi

Uzaklara, çok uzaklara doğru yola koyulmak isterseniz sizi Avustralya’nın UNESCO korumasındaki doğa harikası Büyük Set Resifi’ne davet etmek isteriz. Resifin muhteşem sularında yüzmek ve dalış yapmak gerçekten de sıra dışı bir balayı tatili yaşamanıza imkân tanıyacaktır. Büyük Set Resifi’ndeki el değmemiş ada oluşumlarından Lizard Island’da dünyada olan bitenlere dair tek kelime duymayacağınız şekilde izole olabilirsiniz.

Önerimiz: Büyük Set Resifi, mutlaka dalış yapmanız ya da en azından dalış sporunu denemeniz gereken bir destinasyon. Güney Yarımküre’de sualtının büyülü güzelliklerini eşinizle birlikte keşfetmek romantizmin kapılarını aralayacaktır.

Sıra Dışı Balayı Rotaları - Büyük Set Resifi
Sıra Dışı Balayı Rotaları – Büyük Set Resifi

St Barths

Balayında kesinlikle kumlara uzanıp dinlenmek istiyor ancak bunu farklı bir destinasyonda yaşamayı hayal ediyorsanız dünya jet setinin tercihi St Barths adasına göz atın. Karayipler’in en güzel duraklarından biri olan St Barths bembeyaz kumsalları ve eşsiz denizinin yanı sıra lüks restoranları, gece kulüpleri ve Paris’i aratmayan alışveriş imkânlarıyla renkli ve hareketli bir balayı tatilinin sözünü veriyor.

Önerimiz: Adadaki doğal havuzlarda yüzün; Fort Karlda günbatımını izleyin, Pinel Private Island’a katamaran turu planlayın ve imkânınız varsa St Barths üzerinde helikopterle dolaşın.

Sıra Dışı Balayı Rotaları - St. Barths
Sıra Dışı Balayı Rotaları – St. Barths