Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Cumhuriyet’in 100. Yılına Damga Vuran Sporcular

28 Ekim 2023
Cumhuriyet’in 100. Yılına Damga Vuran Sporcular

Türkiye’nin dört bir yanından, birçok farklı spora gönül vermiş sporcular, Cumhuriyet’in 100. yılını uluslararası arenada kazandıkları zaferler ile kutladı bu yıl.

2023’te belki de hiç olmadığı kadar spor konuştu Türkiye. Sadece futbol da değildi bu spor dediğimiz. 18 yaşındaki genç yetenek Arda Güler’in Real Madrid’e transferi, Galatasaray’ın gözde oyuncusu Icardi’ye söylenen aşk şarkılarını gölgede bırakacak zaferler hediye etti bize kadın voleybol milli takımımız. Onların iki şampiyona kupasını gururla ülkemize getirdiği sıralarda, erkek takımı da hiç olmadığı kadar büyük başarılar elde etmekle meşguldü. Türkiye bu iki takım sayesinde bir kez daha voleybolu ne kadar çok sevdiğini, voleybolda ne kadar iyi olduğunu hatırladı.

Cumhuriyetimizin 100. yaşına damga vuran en önemli olayların başında spor başarılarının geliyor olması bir tesadüf değil. 1922’de kurulan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı ile spor ve o zamanki söylenişiyle beden terbiyesi, yeni kurulan cumhuriyetin en önemli devlet politikalarından birine dönüşmüştü. Hatta ilk spor yayınlarından biri olan Maç gazetesi de cumhuriyetin ilk yıllarında doğmuştu. “Cumhuriyet, düşünsel, bilimsel ve bedensel olarak güçlü ve düzeyli koruyucular ister” demişti Ulu Önder Atatürk. Sporun, sporcunun, başarmaya hevesli gençlerin her zaman yanında durmuş, bizlere de o gittikten sonra bile başarıları kovalamamızı tembihlemişti.

Türkiye’nin dört bir yanından, birçok farklı spora gönül vermiş sporcular, Cumhuriyet’in 100. yılını uluslararası arenada kazandıkları zaferler ile kutladı bu yıl. 2023’e damga vuran spor başarılarında en çok gençlerin izi görülüyor. Madalya sahiplerinin çoğu kadınlardan oluşuyor. Bu yıl kazandıkları tüm madalyaları, kırdıkları tüm rekorları 100 yaşına giren Türkiye Cumhuriyeti’ne armağan eden sporcular arasında 11 yaşında küçük sörfçüler de vardı, 29 yaşında başladığı sporda beş kez altın kazanan isimler de.

Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı

2023’e yeni İtalyan Çalıştırıcı Daniele Santarelli ile hızlı bir giriş yapan Filenin Sultanları, uzun yıllardır halihazırda Türk kulüplerinin domine ettiği Avrupa voleybol sahnesinde fırtına gibi esti. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndan çeyrek finalde ayrılmak zorunda kalan Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı, 2023’te şampiyonluk serisine FIVB Milletler Ligi ile başladı. Turnuvanın sonlarına doğru namağlup bir çizgi yakalayan Filenin Sultanları, Teksas’ta Çin’i 3-1 yenerek final maçını kazandı ve Milletler Ligi şampiyonu oldu.

Takım, hemen ardından gelen 2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda oynadığı dokuz maçı da kazanarak, galibiyet serisini 15 maça çıkardı ve hem Avrupa Şampiyonu oldu hem de turnuvayı takip eden 2024 Olimpiyat Elemeleri’ne katılacak takımların korkulu rüyasına dönüştü. Kaptan Eda Erdem Dündar, takımın simgesine dönüşen ikili Melissa Vargas ve Ebrar Karakurt, Gizem Örge, Simge Aköz, Cansu Özbay, Hande Baladın, Zehra Güneş, Ayça Aykaç, Kübra Akman, Derya Cebecioğlu, Elif Şahin, Aslı Kalaç ve İlkin Aydın Olimpiyat Elemeleri’nde de her maçı kazanarak Paris biletini aldı. Bu küçük turnuvanın bir diğer önemli özelliği, dünyanın en iyi takımları katıldığı için Dünya Kupası olarak kabul edilmesiydi. Bu turnuvayı kazanan takım sadece Olimpiyat bileti almayacak, ayrıca dünyanın en iyisi de seçilecekti. Artık Türk halkının onlara tüm samimiyetiyle hitap ettiği şekliyle “kızlar”, hareketli geçen 2023 yazını, namağlup şampiyonlar olarak dünyanın en iyi kadın voleybol takımı olarak tamamladı.

Türkiye Erkek Voleybol Milli Takımı

Kızlar, Avrupa’da ve dünyada kupaları toplarken, erkek takımımız da uzun zamandır hasret kaldığı uluslararası arenada başarılar elde ediyordu. A Milli Erkek Voleybol Takımı, FIVB Challenger Kupası’nın finalinde Katar ile karşılaştı. Maçtan 3-2 galip ayrılan Filenin Efeleri, 2024 Voleybol Milletler Ligi’ne katılmaya hak kazandı. Türk halkının voleybola olan artan ilgisini de üzerine çeken Filenin Efeleri, izleyicilerinden aldıkları destek ile önümüzdeki yıl turnuvalarda büyük başarılar elde etmeye bir adım daha yaklaştı.

Mete Gazoz – Milli Okçu

Çoğu kişinin adını ilk kez 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda duyduğu milli okçu Mete Gazoz, Olimpiyat madalyasının ardından uluslararası müsabakalarda Türkiye’yi gururlandırmaya devam ediyor. Almanya’da düzenlenen Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda, Erkekler Klasik Yay kategorisinde yarışan genç okçu, Türkiye’den çıkan ilk dünya şampiyonu oldu. Kanadalı rakibini mağlup eden Mete Gazoz, şimdilerde 2024’te yapılacak Paris Olimpiyat Oyunları’na hazırlanıyor. Gazoz Olimpiyatlarda Türkiye’yi hem bireysel hem de takım oyunlarında temsil edecek.

Şahika Ercümen – Serbest Dalış Milli Sporcusu

13 yaşından bu yana Türkiye’de ve dünyada yüzme ve sualtı sporlarının farklı alanlarında yarışlara katılan Şahika Ercümen, dünya rekorlarına bir yenisini daha ekledi 2023’te. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına hediye ettiği yeni rekor denemesinde Ercümen, ağustos ayında Hatay’da, sabit ağırlıkla 100 metreye dalış yaparak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girdi. Ercümen bununla yetinmedi ve ekim ayında bir kez daha Hatay’da rekor denemesi yaptı. Bu kez paletsiz değişken ağırlık branşında 106 metreye dalan Ercümen, bu dalışını da başarıyla tamamladı.

Başak Mireli – Kadın Yelkenci

Türkiye 2023’ün ilk ayında, Karayipler’den gelen güzel haber ile gururlandı. Yelken sporcusu Başak Mireli, 23 Aralık 2022’de İstanbul isimli yelkenlisiyle Yeşil Burun Adaları’ndan yola çıktı ve 24 günde 2.384 mil kat ederek Atlantik Okyanusu’nu geçti. Son durağı olan Martinik’e ulaştığında ise Atlantik’i tek başına geçen ilk Türk kadın yelkenci unvanının sahibi oldu. Türkiye’nin tek kadın solo yelken sporcusu olan Başak Mireli’nin sıradaki hedefi, Pasifik Okyanusu.

Naz Arıcı – Artistik Buz Pateni Milli Sporcusu

Altın Kuğu lakaplı Naz Arıcı, 29 yaşında başladığı buz pateninde madalyalar kazanmaya son hız devam ediyor. Çocuk yaşta buz pistiyle tanışan, ömrü kayarak geçmiş rakiplerini geride bırakarak şampiyonluklar elde eden Naz Arıcı, 2023’te Almanya’daki Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Şampiyonası’nda altın madalya kazandı. Arıcı’nın bu turnuvadaki beşinci şampiyonluğu olan bu başarı, sporcunun azmini, yılmamasını ve en önemlisi de geç yaşta başlamasına rağmen müthiş başarılar elde ettiği buz patenine gönülden bağlılığını temsil ediyor.

Aysu Türkoğlu – Yüzücü

22 yaşındaki genç yüzücü Aysu Türkoğlu, Kuzey İrlanda ve İskoçya arasında uzanan Kuzey Kanalı’nı yüzerek geçen ilk Türk Kadın sporcu unvanını elde etti. Bu başarıya ulaşan en genç Türk sporcu da olan Türkoğlu, yaklaşık 12 saat süren bu tarihi yüzüşüne Kuzey İrlanda’nın Donaghadee kıyısından başladı. İskoçya’ya ulaşıp yüzüşü tamamladığında ise kayalıklarda bir Türk bayrağı açarak başarısını Cumhuriyet’in 100. yılına adadı. Genç yüzücü Aysu Türkoğlu, 2022’de İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi’ni geçen en genç Türk kadın yüzücü olmuştu.

Sarp Şarlı – Milli Sörfçü

Cumhuriyet’in 100. yılına damga vuran spor başarılarıyla Türk halkını en çok gururlandıran isimlerden biri Şarlı. Urla Deniz Kulübü’nde lisanslı sporcu olan 11 yaşındaki milli sörfçü Sarp Şarlı, 2023’e iki büyük başarı sığdırdı. Nisan ayında Avrupa ikincisi olmasının ardından gözünü yükseklere diken küçük sörfçü, farklı ülkelerden yüzlerce yarışçının katıldığı T293 & T293 Plus Dünya Şampiyonası’nda, rüzgar sörfü dalında Türkiye’yi temsil ederek dünya üçüncülüğünü elde etti.

Dilek Koçak – Milli Atlet

Köyünde hayvan otlatırken keşfedilen Dilek Koçak, atletizm dalında Türkiye’yi gururlandıran bir atlete dönüştü. Türkiye Atletizm Federasyonu’na bağlı olarak yarışan milli atletimiz Koçak, 2023’te düzenlenen 20 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda, 4.16.86’lık derecesiyle 1.500 metre yarışında birinci olarak altın madalya kazandı.

Ayşe Begüm Onbaşı – Milli Cimnastikçi

2016’dan bu yana ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan ve neredeyse hepsinden madalyayla dönen 21 yaşındaki genç atlet Ayşe Begüm Onbaşı, 2023’ü de madalya ile kapadı. 2016 ve 2021’de Dünya Aerobik Jimnastik Şampiyonasından katıldığı kategorilerde altın madalya kazandı. 2023’te Czech Aerobic Open turnuvasında 18+ Yaş Tek Kadınlar kategorisinden gümüş madalya kazanan Onbaşı, yıl boyu hem bireysel olarak hem de milli cimnastik takımıyla başarılara koştu. Takım galibiyetini, “Dünya Kupası’nda, Cumhuriyet tarihimizdeki gruplar kategorisindeki ilk madalyanın sahibi olmaktan dolayı büyük bir gurur duyduk” diye açıklayan Ayşe Begüm Onbaşı, tek kadınlar kategorisini dördüncü olarak tamamladı. Onbaşı’nın hedefinde şimdi Avrupa Şampiyonası var.

Cumhuriyet’in 100. Yılına Damga Vuran Sporcular
Türk Sporcular

2023’te Madalya Kazanan Diğer Türk Sporcular

Cumhuriyetin 100. yılında sporun her alanında başarı kazanan Türk sporcular bunlarla sınırlı değil. Özellikle kadınların başı çektiği müsabaka birinciliklerinin devamı önümüzdeki yıllarda da mutlaka gelecek. Türk gençlerine örnek olan, ilham veren genç sporcuların bahse değer başarılarından bazıları şöyle:

Yasemin Adar Yiğit: 2023 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda birinci olarak, altıncı kez Avrupa Şampiyonu oldu.

Nafia Kuş: 2018 Avrupa Tekvando Şampiyonası’nın ardından 2023 Dünya Tekvando Şampiyonası’nda da altın madalya kazandı.

Adem Asil: 2023 Avrupa Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda genel toplam ve halkada altın madalya kazandı.

Merve Tuncel: 2023 Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda altın madalya kazandı.

Sude Yaren Uzunçavdar: 2023 3. Avrupa Oyunları’nda tekvando dalında altın madalya kazandı.

Buse Naz Sürmeneli: 2023 3. Avrupa Oyunları’nda boks branşında altın madalya kazandı.

Tuğba Danışmaz: 2023 FISU Dünya Üniversite Oyunları’nda kadınlar üç adım atlamada altın madalya kazandı.

Furkan Akar: 2023 Avrupa Kısa Kulvar Sürat Pateni Şampiyonası’nda 1000 metre finalinde üçüncü olarak bronz madalya kazandı. Akar, Sürat Pateni kulvarında başarı kazanan ilk Türk sporcu oldu.