Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

7 Adımda Nasıl Çevre Dostu Seyahat Edilir?

11 Ağustos 2022
7 Adımda Nasıl Çevre Dostu Seyahat Edilir?

Seyahat ederken karbon ayak izimizi azaltmanın ve sürdürülebilir bir seyahate çıkmanın 7 yolu…

Gezip gördüğümüz yerlerin havasından suyundan etkilenir, kültürlerine dokunuruz. Bhutan Krallığı, “Mutluluk bir mekândır” der örneğin. Öyle ki, mutluluğu kilometrelerce ötedeki yemyeşil bir krallık olan Bhutan’da da, ufak bir hafta sonu kaçamağıyla bir Ege kasabasında da bulabiliriz. Zaten nereye olursa olsun yola çıkmanın mutluluk getirdiği hepimizce malum. Öte yandan yola çıkmak mutluluğunun sürmesi, yıllardan ve yollardan sonra bir yaz günü o sevdiğimiz Ege kasabasını hâlâ yemyeşil ve temiz bulabilmek için bugün çıktığımız yolculuklarda titiz davranmamız gerekiyor. Diğer bir deyişle, bundan böyle “sürdürülebilir” seyahatlere çıkmak gerekiyor. Peki, bir sonraki tatilimizin sürdürülebilir olması için planımızda neler olabilir?

  • Çevre Dostu Bir Destinasyon Seçmek

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Genel Başkan Yardımcısı Jim Sano’ya göre, doğal yaşama dikkat eden ve çevreyi koruyan bir destinasyon seçmek sürdürülebilir bir seyahat için atılması gereken ilk adım. 2022 Çevresel Performans Endeksi’ne göre Danimarka, dünyanın en sürdürülebilir ülkesi. İsveç, Finlandiya ve İngiltere gibi Avrupa ülkeleri Danimarka’yı takip ederken yanı başımızdaki Balkan ülkelerinden Slovenya da ilk 10 içerisinde kendine yer buluyor.

  • Ulaşımda Karbon Ayak İzini Azaltmak

Çevre dostu bir mekân seçip bavulları hazırladıktan sonra gönül rahatlığıyla yola çıkmak için karbon emisyonunu en aza indirgeyen ulaşım şirketlerini seçmek listenin ikinci adımı. United, Air France ve Qantas gibi hava yolu şirketleri, karbon salınımını azaltmayı hedefleyen ulaşım şirketlerinden bazıları. Ayrıca aktarmalı yolculuklar yerine direkt uçuşlar da tercih edilebilir. Demiryolunda ise uçakla seyahate oranla 10 kat daha az karbon salgılanıyor. Orient Express ve Belmond Andean Explorer, yolculuklarda karbon salınımını azaltmayı hedefleyen şirketlerden ikisi.

7 Adımda Nasıl Çevre Dostu Seyahat Edilir?
Londra’Dan Sürdürülebilir Bir Otel, Treehouse Hotel London
  • Ekolojik Bir Otelde Konaklamak

Bir sonraki tatilinizde ekolojik bir otel seçmeniz konfor ve lüksten taviz vereceğiniz anlamına gelmiyor: Enerjisini güneş ya da rüzgâr panellerinden karşılayan, mutfağında yerel çiftçilerden gelen meyve ve sebzelerini kullanan, sıfır plastik politikasına uyan son sınıf oteller bu yaz bitmeden listenize eklenebilir. Edition otelleri, Six Senses Bhutan (karbon-sıfır olan Bhutan, dünyanın en doğa dostu ülkesi) ve Peninsula son zamanların en beğenilen çevre dostu lüks otelleri arasında.

  • Yerel Üreticiyi Desteklemek

Dünya Turizm Örgütü’ne göre, bir seyahat boyunca yapılan 100 dolarlık alışverişten yalnız 5 doları yerli üreticinin cebine giriyormuş. Seyahatiniz boyunca yerel üreticiyi desteklemenin en kolay ve lezzetli yollarından biri ise yerel restoranlardan yemek. Böylece yerel çiftçi ve ekonomiyi destekleyebilir, uzaklardan gelen gıda transferinde ortaya çıkan karbon salınımının önüne geçebilirsiniz. Ve tabii işin en keyifli yanı, yani tatlar keşfetmek olacak.

7 Adımda Nasıl Çevre Dostu Seyahat Edilir?
7 Adımda Nasıl Çevre Dostu Seyahat Edilir?
  • Plastik Tüketimini Azaltmak

Çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşamın olmazsa olmaz ilk kuralı: Plastik tüketimini en aza indirgemek. Bavul hazırlarken de, yolculuk sırasında da bu altın kuralı uygulamak için paketlemeleriniz için geri dönüştürülebilir plastikler kullanabilir, yanınıza alacağınız yiyecekler için tek kullanımlık plastikler değil de geri dönüştürülebilir kaplar tercih edebilirsiniz. Travelers Against Plastic, yolculuklarınızda plastik kullanımını azaltmak için iyi bir rehber.

  • Daha Hafif Bavullar

Ağır bavullar, yükü ağır uçaklar demek. Uçakların yükü ağırlaştıkça ise kullandıkları yakıt miktarı da artıyor. Bu yüzden hafif bavul hazırlamak hem çevre hem de kendi yükümüzü azaltmak için her zaman en iyisi.

7 Adımda Nasıl Çevre Dostu Seyahat Edilir?
7 Adımda Nasıl Çevre Dostu Seyahat Edilir?
  • Doğru Tur Şirketleri

Eğer bir sonraki seyahatinizi bir tur şirketi ile yapmayı planlıyorsanız yolculuk boyunca karbon ayak izinizi minimum seviyede tutacak tur şirketlerini düşünebilir, çevreci ulaşım yollarını kullanan ve küçük gruplarla yol alan tur şirketlerini tercih edebilirsiniz. Yaz bitmeden hem sürdürülebilir hem de bir deneyim seyahatini tecrübe etmek isterseniz Sayga Travel aklınızda olabilecek yerli şirketlerden biri.