Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Watches and Wonders 2022: Louis Moinet ile Yarış Zamanı

31 Mart 2022
Watches and Wonders 2022: Louis Moinet ile Yarış Zamanı

Watches and Wonders 2022’de tanıtılan en oyuncaklı saatlerden biri Louis Moinet Time to Race modeli oldu.

“Otomobil yarışları, dünyadaki ikinci otomobil üretildikten beş dakika sonra başladı”

Henry Ford

Henry Ford’un abarttığı gibi dünyanın ikinci otomobili üretilir üretilmez otomobil yarışları başlamamıştır muhtemelen fakat pistlerde birbiriyle kıyasıya mücadele eden yarış otomobillerinin heyecanı onlarca yıldan beri milyonlarca insanı sarıp sarmalıyor. Bu hız tutkusunun en büyük ortaklarından biri ise zaman; hatta zamanı ölçen kronograflar ve saatler. Çok uzun yıllardan beri dev saat markaları da otomobil yarışları organizyonlarıyla işbirlikleri yapıyor ve bu hıza eşlik edecek modeller tasarlayıp geliştiriyorlar. Hız tutkusunu bileklere taşıyan bu serilerden biri ise Watches and Wonders 2022’de tanıtıldı. Bu sene ilk defa fuara katılan Louis Moinet hızlı bir girişle Watches and Wonders’a adını yazdırdı.

1960’ların sonlarına kadar, otomobil yarışlarında bir sınıflandırma yapabilmek için ulusal renkler kullanılıyordu. Örneğin İtalyan otomobilleri kırmızı, İngiliz otomobilleri yeşil ve Fransız otomobilleri ise mavi renkle temsil ediliyordu. Louis Moinet’nin Time to Race serisi de bünyesindeki üç modelin ana renklerini bu temsillerden alıyor. Saatler kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç kayış alternatifiyle sunuluyor. Ayrıca kadranlarında da bu üç rengin izlerini görüyoruz.

Elbette ki, kadranda yalnız bu renklerin izlerini görmüyoruz. Time to Race saatlerinin kadranları mekanizmayı da gözler önüne seriyor. Kubbeli kristal safir cam altında bir yarış aracının pistte ilerlemesini izler gibi işleyen mekanizmanın parçalarını görmek mümkün. Kadrana yan taraftan bakıldığında ise tepeden bakıldığında görülmeyen bir başka manzara ortaya çıkıyor.

Watches And Wonders 2022: Louis Moinet Ile Yarış Zamanı
Watches And Wonders 2022: Louis Moinet Ile Yarış Zamanı

Akrep ve yelkovanı 6 konumuna yerleştirilmiş alt kadrandan takip etmek mümkün. Bu alt kadran, aynı zamanda şanslı sayınızı da gösteriyor. Şöyle ki, saati alırken 1’den 99’a kadar, dilediğiniz sayıyı seçip alt kadrana işletmeniz mümkün. Böylece, bir yanıyla “kişiye özel” bir saatiniz olmuş oluyor. Saati size has kılan bir diğer özelliği ise aynı numaralı ve aynı kayış renginde başka saat olmaması. Diyelim ki, alt kadranına 9 numarasını yazdırdığınız kırmızı kayışlı bir Time to Race modeli aldınız; sizden sonra 9 numaralı bir sipariş verecek olan kimseler yalnız yeşil ya da mavi kayışı tercih edebilecekler.

Saatin 5. derece titanyumdan yapılmış kasasının ağırlığı 18 gram, çapı ise 40.7 mm. Kasanın kıvrımları oldukça akışkan formda tasarlanmış ve bitişleri saten fırçalanmış. Kurma koluna ise Louis Moinet logosu işlenmiş. Saatin formu bir yarış pistinin akışkan kavislerini anımsatıyor.

Watches And Wonders 2022: Louis Moinet Ile Yarış Zamanı
Watches And Wonders 2022: Louis Moinet Ile Yarış Zamanı

Açık bir şekilde sergilenen mekanizmayla ise kadrana bakmanın keyfi artıyor. In-house kalibre LM96’nın üst kısmı (kronograf) için 147, alt kısmı (mekanizma) içinse 155 parça kullanılmış. Güç rezervi ise 48 saat. Unutmadan ekleyelim, bu kronograf ilhamını 1816’da Louis Moinet tarafından üretilmiş dünyanın ilk kronografından alıyor.

Watches And Wonders 2022: Louis Moinet Ile Yarış Zamanı