Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Üç Boyutlu Kadranlar: Louis Vuitton Escale Cabinet of Wonders

15 Mart 2024
Üç Boyutlu Kadranlar: Louis Vuitton Escale Cabinet of Wonders
Gaston-Louis Vuitton’un kişisel koleksiyonundan ilham alan Escale Cabinet of Wonders saatleri, kadranlarındaki üç boyutlu balık, ejderha ve yılan figürleriyle yüksek saatçiliği sanatla harmanlıyor.

Louis Vuitton’un 2021 Watches and Wonders’da tanıttığı Tambour Carpe Diem’i hatırlayanlarınız olacaktır. Model, bir yılanın etrafında dolandığı kuru kafa ve sol yanındaki kum saati figürüyle o senenin çok konuşulan saatlerinden biri olmuştu. Bu ve benzeri kadranlarıyla adından söz ettiren Louis Vuitton, kadran zanaatkârlığındaki iddiasını bir kere daha konuşturarak geçtiğimiz günlerde Escale Cabinet of Wonders koleksiyonunu tanıttı.

Louis Vuitton Escale Cabinet of Wonders, Louis Vuitton ailesinin üçüncü kuşak üyesi, 1907’den 1970’e kadar markayı yöneten Gaston-Louis Vuitton’un kişisel koleksiyonundaki nadir eşyalardan ilhamla tasarlanmış. Koleksiyonda Koi’s Garden, Snake’s Jungle ve Dragon’s Cloud adı verilen üç model yer alıyor. Modeller kadranlarında sırasıyla balık, yılan ve ejderha tasvirleri taşıyor. Bu üç boyutlu tasvirler için kadranlara mücevher, mikro heykel, mineleme, minyatür boyama ve kakmacılık gibi çeşitli teknikler uygulanmış. Louis Vuitton’un Cenevre’deki fabrikası La Fabrique du Temps Louis Vuitton’da üretilen serinin kadranları için Eddy Jaquet, Vanessa Lecci ve Fanny Queloz gibi zanaatkârlarla çalışılmış.

Saatler, 40 mm çapında beyaz ya da pembe altın kasalarda tasarlanmış. Kasa yüzeyleri, geleneksel Japon ikonografisindeki Seigaiha dalgalarının farklı versiyonlarıyla süslü. Her kadranda Gaston-Louis Vuitton’un isminin baş harflerinin yer aldığı bir plaka yer alıyor; plakalar her bir modelde kadranın farklı yerlerine konumlandırılmış.

Koi’s Garden

Koi’s Garden’ın kadranı, çakıl taşlarıyla dolu bir nehrin içinde süzülüyormuş gibi duran iki sazan balığına hayat veriyor. Açık mavi tonlarındaki çakıl taşları kuvars, beyaz olanlar ise kaya kristalinden yapılmış; mavi taşların üzerinde ikonik Louis Vuitton desenleri görülüyor. Kadranın başrolündeki sazan balıkları ise beyaz altından yontulduktan sonra fırınlanmış. Son aşamada mavi bir cila kullanılarak elle boyanmış. Saatin üzerinde toplam 0,24 karatlık 105 adet pırlanta kullanılmış. “GLV” harfleriyle bezeli plaka bu modelde saat 6 konumunda yer alıyor.

Üç Boyutlu Kadranlar: Louis Vuitton Escale Cabinet Of Wonders

Snake’s Jungle

Bir bambu ormanına açılan Snake’s Jungle’ın kadranı, dişlerini ortaya çıkarmış, derisi mavi ve yeşil tonlarında tasarlanmış bir yılanı kucaklıyor. Kadran ahşap, parşömen ve saman gibi malzemelerin kullanıldığı kakmacılık teknikleriyle oluşturulmuş. Yılan figürüne ise diğer modelde de olduğu gibi beyaz altından elle yontularak hayat verilmiş. Kadranda gördüğümüz bir diğer unsur olan yapraklar da elle yontulmuş ve mine tekniğiyle tasarlanmış. Yaprak motifi kadranla sınırlı kalmayıp bezelde de kendini gösteriyor. “GLV” harfleriyle süslü plaka bu kadranda ise saat 12 konumunda yer alıyor.

Üç Boyutlu Kadranlar: Louis Vuitton Escale Cabinet Of Wonders

Dragon’s Cloud

Ejderha Yılı vesilesiyle bu sene saatlere epeyce konuk olan ejderha kendini bu seride de gösteriyor. Pembe altın kasada tasarlanan Dragon’s Cloud, ihtişamlı bir Doğu ejderhasına hayat veriyor. Diğer iki modele göre daha hareketli olan bu kadranın tasarımı için farklı renklerde altın kullanılmış. Üç boyutlu ejderha figürü ve bulut motiflerin yanı sıra kadranın üst ve alt kısımlarında Louis Vuitton monogramları kullanılmış. “GLV” harflerinin olduğu plaka ise bu modelde saat 9 konumuna yerleştirilmiş.

Gaston-Louis Vuitton’un koleksiyonundan ve çeşitli Japon sanatlarından ilhamla tasarlanan Escale Cabinet of Wonders, farklı zanaatkarlıkları yüksek saatçilikle bir araya getiriyor. Saatlerin kalbinde ise La Fabrique du Temps tarafından tasarlanan otomatik mekanizma LFT023 kalibre yer alıyor. Mekanizma kasa ve kadrandaki sanatlara uyumlu olacak şekilde pembe altın mikro rotorla ve Japon dalga motiflerinin olduğu köprülerle üretilmiş. Güç rezervi ise 50 saat.

Üç Boyutlu Kadranlar: Louis Vuitton Escale Cabinet Of Wonders
Louis Vuitton