Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sotheby’s’de Avangard Bir Saat Müzayedesi

29 Mart 2024
Sotheby’s’de Avangard Bir Saat Müzayedesi
Sotheby’s, Patek Philippe’ten Audemars Piguet’ye mücevher saatlerini “Rough Diamonds” açık artırmasıyla satışa çıkarıyor. Müzayede, Cenevre’deki bir şarap mahzeninde düzenlenecek.

Müzayede evi Sotheby’s, bugüne dek sık rastlanmamış ve sıra dışı tasarımlarıyla dikkat çeken 24 saati 11 Nisan’da açık artırmaya çıkarmaya hazırlanıyor. Farklı bir konseptte düzenlenecek “Rough Diamonds” için Sotheby’s, saat dergisi Heist-Out ile işbirliği yapıyor.

“Rough Diamonds”, bir günün 24 saatine atıfta bulunarak 24 saati satışa çıkaracak. 1950’li yıllara uzanan seçkideki en yeni saat en az 30 sene önce üretilmiş. Audemars Piguet, Patek Philippe, Jaeger-LeCoultre ve Piaget gibi markalardan oluşan seçkideki saatler sıra dışı tasarımları ve nadirlikleriyle dikkat çekiyor.

Saatlerin farklı estetiklerini vurgulamak için satışın konsepti de alışılmışın dışında organize edilmiş. Saatler, 8-10 Nisan tarihlerinde Cenevre’deki La Corne à Vin şarap mahzeninde sergilenecek. 11 Nisan’da ise yine La Corne à Vin’de açık artırma düzenlenecek. Müzayedenin amacı avangard ve bugüne dek göz ardı edilmiş, değeri bilinmemiş saatlere odaklanmak.

Sotheby’s’de Avangard Bir Saat Müzayedesi
Görseller Sotheby’s’in izniyle

“Rough Diamonds”taki saatlerin tasarımcıları arasında Gilbert Albert, Charles de Temple ve Jacqueline Dimier gibi ustalar da yer alıyor. Tahmini fiyat aralığı 2.000 ila 100.000 İsviçre frangı arasında olan satışın öne çıkan saatleri ise şöyle;

Patek Philippe Ref. 3290 (Tahmini satış fiyatı 30.000 – 50.000 İsviçre frangı)

1962’de üretilen Patek Philippe Ref. 3290, İsviçreli mücevher ustası Gilbert Albert’ın imzasını taşıyor. Albert, 1960’lı yıllarda Patek Philippe ile çalışmış, tasarımlarıyla pek çok ödüle layık görülmüştü. Saatin bileziği inciler ve çeşitli değerli taşlarla tasarlanmış.

Sotheby’s’de Avangard Bir Saat Müzayedesi

Audemars Piguet Car-shaped White Gold (Tahmini satış fiyatı 40.000 – 80.000 İsviçre frangı)

Tasarımcı Jacqueline Dimier’ın Audemars Piguet için tasarladığı, beyaz altın ve pırlantalarla süslü araba şeklindeki bu saat, Hodinkee’nin haberine göre, söylenen o ki Brunei Sultanı’nın çocuklarına özel tasarlanmış. Pırlanta bezelle çevrili sedef kadranın içine saklandığı küçük ve eğlenceli araba motifi de buradan geliyor olsa gerek.

Sotheby’s’de Avangard Bir Saat Müzayedesi

Corum White Gold Rolls Royce (Tahmini satış fiyatı 5.000 – 10.000 İsviçre frangı)

Müzayedenin otomobillerden ilham alan bir diğer modeli ise Corum White Gold Rolls Royce. 1990’lı yıllarda üretilen bu ilginç tasarım, Rolls-Royce ızgaralarını kadran tasarımına taşıyor. Kadranın üstü otomobil ızgarasına benzeyen bir tasarımla kaplanırken sol üst kısma Rolls-Royce logosu yerleştirilmiş. 

Sotheby’s’de Avangard Bir Saat Müzayedesi

Vacheron Constantin Aton Ref. 72709 / 760 (Tahmini satış fiyatı 10.000 – 20.000 İsviçre frangı)

Mücevherin ışıltısına dönecek olursak tasarımcı Daryoush Shafa imzalı Vacheron Constantin Aton, güneş ışınlarından ilham alan bir model. Vacheron Konstantin Aton, birbirine paralel bilezik ve trapez kadranıyla sıra dışı bir Daryoush Shafa tasarımı.

Sotheby’s’de Avangard Bir Saat Müzayedesi

Audemars Piguet Cobra “Khanjar” (Tahmini satış fiyatı 50.000 – 100.000 İsviçre frangı)

Müzayedenin tahmini satış fiyatı en yüksek olan saati Audemars Piguet Cobra “Khanjar”. Yılan derisinin pullarına benzeyen bilezikle tasarlanmış bir Royal Oak’un müzayedenin en pahalı saatlerinden olması hiç şaşırtıcı değil. Saatin kasa arkasına nadirliğini vurgulamak için “Khanjar” sembolü işlenmiş. (Umman Sultanlığı’nda kullanılan geleneksel bir hançer olan Khanjar, gücü ve otoriteyi temsil ediyordu.)

Sotheby’s’de Avangard Bir Saat Müzayedesi