Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sonbaharın Baş Döndüren 6 Şarap Festivali

22 Ağustos 2023
Sonbaharın Baş Döndüren 6 Şarap Festivali

Bir bağbozumu mevsimi daha geldi. Doğanın insanlığa hediyesi üzüm hasadını kutlamak için Avrupa’da düzenlenen sıradışı festivallerde yerinizi ayırtın.

Bordeaux: Médoc Maratonu

Fransa’nın tarihi şehirlerinden Bordeaux için sadece Avrupa’nın değil, dünyanın şarap diyarı diyebiliriz. Yeryüzündeki en kaliteli üzümlerin ve şarapların üretildiği bölgede her sene eylül ayında ilginç bir maraton koşuluyor. Adını bölgenin en kaliteli üzümlerinden birinden alan Médoc Maratonu, Avrupa’nın üzüm hasadını kutladığı renkli aktivitelerden biri. Bu yıl 2 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek, katılanların atlet formaları değil ilginç kıyafetler giydiği bu maratona siz de kaydolabilir ya da sezonun en lezzetli üzüm ve şaraplarını tadarak kutlamalara eşlik edebilirsiniz.

Şarap Festivali
Şarap Festivali

Saint-Emilion: Ban des Vendanges

Fransız şarabı denince akla gelen bir başka önemli bölge, ünlü Ortaçağ kasabası Saint-Emilion. Eşsiz kalitede bağlardan elde edilen muhteşem şaraplar dünyanın en pahalıları arasında. Her yıl eylül ayında üzüm hasadını kutlamak üzere düzenlenen Ban des Vendanges, 800 yıl önce kurulan kardeşlik grubu -aynı zamanda kasabanın yönetiminde söz sahibi olan yetişkinler topluluğu- bir araya gelerek hasadı kilisede bir törenle başlatıyor ve bunun için bir dizi kutlamalar gerçekleştiriyor. Ban des Vendanges, bu yıl 17 Eylül’de düzenlenecek.

Şarap Festivali
Şarap Festivali

Toskana: Festa dell’Uva

İtalya’nın, hele de Toskana bölgesinin şaraplarını duymayan ve tatmayan var mıdır… Dünyanın en iyileri arasında yer alan Toskana üzümlerinin hasadı her yıl eylül ayında düzenlenen Festa dell’Uva ile start alır. Bölgenin küçük kasabalarından biri olan Impruneta’da gerçekleşen festival, 1926 yılından beri devam eden bir klasik. Sepet sepet üzümlerin geçit törenini kaçırmak istemiyorsanız 15-17 Eylül arasında Chianti bölgesinde gerçekleşecek festivale şimdiden yerinizi ayırtarak hem Toskana’da sonbaharı hem de bağbozumunu yaşayın.

Şarap Festivali
Şarap Festivali

Logroño: La Rioja Bağbozumu Festivali

İspanyol şarapları her zaman Avrupa’nın en iyileri arasında yer alır. Bu lezzetli şarapların ve tabii onlara hayat veren üzümlerin sahneye çıktığı La Rioja Bağbozumu Festivali, bu yıl 16 Eylül’deki kutlamayla başlayacak. İspanya’nın kuzeyindeki verimli La Rioja bölgesinin Logroño şehrinde gerçekleşen festivalde insanlar ayaklarıyla üzümleri ezerek şarap yapımının geleneksel yöntemlerini kutlamaya devam ediyor. Boğa güreşleri ve konserlerle desteklenen festivalin gerçekleştiği La Rioja bölgesi, yerel tempranillo (kırmızı şarap) ve viura üzümlerinin (beyaz şarap) cenneti olarak tanınıyor.

Sonbaharın Baş Döndüren 6 Şarap Festivali
Şarap Festivali

Ren Nehri: Boppard Şarap Festivali

Bu yıl 24 Eylül’de gerçekleşecek olan Boppard Şarap Festivali, kısıtlı ancak oldukça kaliteli bir üretime sahip olan Alman şarapçılığının kutlandığı oldukça özel bir etkinlik. Ren Nehri kıyısındaki UNESCO Dünya Mirası antik Boppard şehrinde gerçekleşen kutlamalarda riesling ve pinot noir üzümlerinin ve şaraplarının yanı sıra Almanların meşhur buzlu şarabını da deneme fırsatı bulabilirsiniz. Oldukça geniş bir pazar yerinde sıra sıra dizilen stand’larda nefis şarapların yanı sıra Alman mutfağının klasik lezzetlerini tadabileceğiniz mekanlar da yer alıyor.  

Şarap Festivali
Şarap Festivali

Endülüs: Jerez Sherry Festival

Her yıl eylül ayının ilk cumartesi günü düzenlenen ve yaklaşık üç haftaya yayılan Jerez Sherry Festival; şeri, şarap, boğa güreşi ve flamenko dolu etkinlikleriyle binlerce turisti bölgeye çekiyor. İspanya’nın güneyindeki güneşli Jerez de La Frontera şehrinde gerçekleşen festival, Avrupa’da bağbozumunun en renkli kutlamalarından birine sahne oluyor. Endülüs kültürünün her adımda hissedildiği festivalde birbirinden lezzetli İspanyol tapaslarını da tadabilirsiniz.

Sonbaharın Baş Döndüren 6 Şarap Festivali
Şarap Festivali